PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاپیک جامع معرفی گلهاROZHAN
10-06-2010, 05:22 PM
نخستين گياه ثبت شده به عنوان ميراث ملي درايران

اين گياه به طور خودروسالي يك بار با عمر دو هفته تا يك ماه در دو نقطه از جهان مي رويد : داماش در استان گيلان و لنكران در جمهوري آذربايجان كه هر دو آن ها در رشته كوه البرز از فلات ايران جاي گرفته اند .


[Only registered and activated users can see links]


سوسن چلچراغ نخستين بار در سال 1975 توسط گياه شناسي فرانسوي به نام «لدر بوري» شناخته شد و بعد از شناخت نامش در موزه تاريخ طبيعي ايران در فرانسه به صورت «ليليوم ليدربور» به ثبت و ضبط رسيد و بعد از آن روستاي داماش ، كانون توجه ملي و جهاني شد به طوريكه هر ساله بسياري از علاقه مندان و متخصصان و گياه شناسان از سراسر دنيا براي ديدن اين گل به ايران سفر مي كنند . سوسن چلچراغ گياهي است با بلنداي نيم تا يك و نيم متر ، با گل هاي سفيد واژگون ، گلبرگ هايي برگشته ، دانه هايي برجسته و پرچم هايي بلند .

بعضي ها مي گويند كه رنگ مهتابي و شكل واژگون آن كه شباهتي به چلچراغ دارد ، باعث شده كه چنين نامي بر آن نهاده شود . اما مردم محلي بر اين باورند كه سوسن چلچراغ در شب نور افشاني مي كند و به همين دليل چلچراغ ناميده شده . اما اصل قضيه - برطبق گفته گياه شناسان- اين است كه به واسطه مواد فلئورسانس در پرچم سوسن چلچراغ ، اين گل قابليت بازتابش نور را دارد .

ROZHAN
11-06-2010, 05:08 PM
گياه نرگس از خانواده نرگسيان (Amaryllidaceae ) و تيره Narcissus مي باشد» نرگس گياهي دائمي و پيازدار مي باشد . پيازهاي آن درشت و داراي ورقه هاي فلسي يا مطبق است . به عبارت ديگر پياز آن مي تواند چندين سال متوالي گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر گردد. گلهاي نرگس به رنگ سفيد ، زرد ، نارنجي ، کم پر و پُر پر هستند . برگهاي اين گياه از بن ريشه بصورت صاف يا شياردار بيرون مي آيند و در طول ساقه قرار ميگيرند.نرگس‌ها به اندازه‌هاي مختلف يافت مي‌شوند از گلهاي 5 اينچي روي ساقه‌‌هاي 2 فوتي گرفته تا گلهاي 5/0 اينچي روي ساقه 2 اينچي.
نرگس‌ها شايد آسانترين و مطمئن‌ترين پرورش از ميان خانواده تمام گلها هستند و براي افراد مبتدي در باغباني ايده‌ آل است.
پياز و برگها حاوي کريستالهاي سمي هستند که فقط حشرات اصلي مي‌توانند بدون آسيب رساندن به آن از آن مصرف کنند هر چند ممکن است جانوران آنها را از زير خاک بيرون بياورند.


تکثير نرگس‌ها
نرگس‌‌ها به دو روش تکثير مي‌شوند. 1- روش تکثير تقسيم پياز ، که دقيقاً نتيجه‌اش گلي است مانند گل پياز اصلي.
2- روش تکثير دانه ، که نتيجه‌اش گلهايي خواهد بود جديد و متفاوت.
دانه‌ها در بخش تخمدان ايجاد مي‌شوند اين بخش متورم در پشت گلبرگهاست. پس از شکوفه کردن بخش تخمدان متورم مي‌شود اما خالي از دانه است. گهگاه باد يا حشرات با آوردن گرده‌هاي جديد از گلهاي ديگر مي‌توانند باعث گرده افشاني گل در طول مدت گلدهي آن شوند. وقتي اين اتفاق روي داد در تخمدان يک يا تعداد کمي دانه ايجاد مي‌شود. نرگس‌هاي دورگه بوسيله گرده افشاني گل‌ها با تماس دادن و ماليدن دانه گرده از يک گل به کلاله گل ديگر بوجود مي‌‌آيند در نتيجه تخمدان مي‌تواند تا 25 دانه را در خود ايجاد کند. که هر کدام از آنها يک گياه کامل را بوجود خواهد آورد. اما براي گلدهي گياهي که از دانه پرورش مي‌يابد بايد تا 5 سال صبر کرد.
گلدار بودن نرگس از شش هفته تا شش ماه طول مي‌کشد که اين بستگي به جايي که شما زندگي مي‌کنيد و همچنين نوع گونه‌اي که پرورش مي‌دهيد دارد. بعد از گلدهي اجازه دهيد تا گياه نرگس پيازش را براي سال بعد بازسازي کند. برگها تا آن هنگام سبز هستند. هنگامي که برگها زرد شدند شما مي‌توانيد آنها را قطع کنيد اما تا قبل از آن خير.


نکاتي براي موفقيت در پرورش نرگس
ماههاي مرداد و شهريور بهترين زمان براي کشت نرگس هستند تا ريشه‌ها قبل از شروع زمستان قابليت رشد را پيدا کنند اگر چه پيازها بايد تا ماه مهر کشت شوند ولي تا آبان ماه قابل کشت هستند.
براي کشت، آنها را بطور مجزا با فاصله‌هاي cm 15 در يک خاک با زهکشي خوب و مناسب کشت کنيد به طوري که حدود cm 10 خاک روي پيازها باشد. يک مقدار کود معمولي را با خاک مخلوط کنيد و در زير محل کاشت بريزيد و اگر خاک رسي و سنگين است مقداري شن با آن مخلوط کنيد تا به زهکشي خاک کمک کند. پيازها را در زميني که از آب اشباع است نکاريد.
نرگس‌ها براي گلدهي سال بعد خود نياز به انرژي سرازير شده از ساقه و برگ به پيازها دارند. به همين دليل برگها را از محل طوقه قطع نکنيد چون اين کار باعث مي‌شود آنها ضعيف شوند. هنگامي که 6 هفته سپري شد بعد از گلدهي مي‌توانيد برگها را قطع کنيد چون تأثيري بر گلدهي سال بعد ندارد.
بعد از پژمرده شدن گلها آنها را از بخش زيرين و پشت تخمدان قطع کنيد.
هر پيازي را که در ساقه و برگ آن نشاني از بيماري است خارج کرده و آن را بسوزانيد.
پس از گلدهي گياه را هفته‌اي يک بار آبياري و بوسيله کودهاي غني از تپاس تغذيه کنيد تا هنگامي که برگها زرد شوند.
تعداد زيادي از نرگس‌ها، خيلي خوب به طور طبيعي سبز شده و نياز به جابجايي ندارند. اگر شما باغ کوچکي داريد و دسته‌هاي نرگس خيلي زياد و بزرگ شده‌اند مي‌توانيد آنها را خارج کرده و تقسيم کنيد.
پيازهاي خارج شده را در مکاني خنک تاريک و با تهويه مناسب تا زمان کشت بعدي ذخيره کنيد.
هم قبل از انبار کردن هم قبل از کشت دوباره، تمام پيازهايي را که هنگام لمس کردن حس مي‌‌کنيد نرم هستند يا حالت اسفنجي پيدا کرده‌اند را جدا کرده و بسوزانيد.
پيازهاي کشت شده در گلدان (براي 16 الي 20 هفته) بايد حداقل در عمق 5 تا 10 سانتي متري کاشته شوند. که اين بستگي به شرايط آب و هوايي منطقه دارد.
بهترين گونه‌ها براي پرورش بستگي به مکاني دارد که مي‌خواهيد کشت کنيد. اگر محيط بزرگي از زمين سبز داريد که مي‌خواهيد در آنجا نرگس‌ها را کشت کنيد نوع « نرگس نما » بهترين نتيجه را دارد. گونه‌هاي مختلف را در يک بخش با هم مخلوط نکنيد که اين يک نتيجه کشت خوب نيست.
براي حاشيه و کناره‌هاي کوچک باغهاي سنگي بهتر است از انواع کوچک‌تر براي پرورش مانند « دو به دو » يا « پرتاب شعله » استفاده شود.
در طول زمان پرورش، حداقل دوبار بوسيله قارچ کش شاخ و برگ نرگس‌ها را سمپاشي کنيد.

مریم
11-07-2010, 11:04 PM
گل گلاب؛ عرق بيدمشك

ايراني ها از ديرباز از عرقيات گياهي براي درمان درد هاي خود استفاده مي كردند. از جمله اين عرقيات، گلاب و عرق بيدمشك است كه داراي خواص درماني فراوان است.گل سرخ گلابگيري داراي تانن، كوئرستيرن، اسيد گاليك، اسانس معطر و يك ماده رنگي است.
گل سرخي كه از آن گلاب مي گيرند، مقوي قلب، معده، كبد و اعصاب بوده و براي قوه حافظه مفيد است و در بيماري هاي سل، اسهال هاي مزمن، گلودرد، سردرد و بيماري هاي اعصاب مورد استفاده قرار مي گيرد. طبيعت گلاب گرم است و بعضي از اقسام سرفه ها را درمان مي كند.


گلاب ضداستفراغ بوده و در رفع خلط خوني موثر است. نوشيدن و بوييدن گلاب براي درمان سردرد ناشي از استنشاق هواي كثيف و شنيدن جار و جنجال مفيد است. همچنين بوييدن گل محمدي، موجب آرامش و تمدد اعصاب مي شود و از استرس و فشار هاي رواني مي كاهد. مصرف گلاب تهيه شده از گل محمدي به بيماران قلبي توصيه مي شود.

بيدمشك نيز گياهي است از نژاد بيد سنبله هاي آن داراي اسانس معطر است. اسانس يا عرق بيدمشك علاوه بر خواص درماني براي معطر كردن شربت ها نيز به كار مي رود.

بيدمشك گياهي ملين و تقويت كننده قلب، اعصاب و محرك قواي جنسي است. اين گياه دارويي دستگاه گوارش را تقويت كرده و اشتها را افزايش مي دهد. جوشانده برگ يا پوست درخت بيدمشك سبب دفع انگل ها و كرم هاي معده و روده مي شود.

بيدمشك تقويت كننده دستگاه عصبي بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام مي كند. همچنين عرق بيدمشك، آرامبخش و خواب آور است. جوشانده گل بيدمشك همراه با شكر، ناراحتي هاي عصبي، افسردگي، درد هاي عصبي و روماتيسمي را بهبود مي بخشد.

عرق بيدمشك مقوي قلب بوده و براي حفظ سلامتي آن بسيار مناسب و موثر است و همچنين باعث كاهش تب مي شود و خاصيت تب بر دارد.

مریم
01-05-2011, 07:25 PM
[Only registered and activated users can see links]
نام علمی: سنت پولیا، آیونانتا
SAINTPAULIA- IONANTHA
خانواده:
ژسِنریاسهGESNERIACEAE به آفریقای شرقی (تانزانیا) تعلق دارد. گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.


مشخصات ظاهری
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.


مراقبت های لازم
نور
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.


آبیاری
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.

از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.

یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.


خاك
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.


كود
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.


تكثیر
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.

قلمه برگ
این یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان است.

در این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینید.


برگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.


قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.


قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. شكل (4)

در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.


تقسیم بوته
این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.


كاشت بذر
- با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به كاشت بذر اقدام كرد.
برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.


عوارض و حساسیت ها
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.


بیماری ها
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.
رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.

اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.

ROZHAN
01-11-2011, 08:25 PM
نام علمي: Hypericum perforatum
نام انگليسي: St Johns Wort
نام فارسي: علف چاي، گل راعي، هوفاريقون، گل شهناز


گياه شناسي:
گياهي است پايا، فاقدکرک، پايه چوبي، با ساقه ايستاده، در پايين چوبي، ارتفاع گياه بسته به شرايط محيطي تعيين مي شود. برگهاي تخم مرغي، دراز، پهن، در سطح زيرين کم رنگ، شامل نقاط شفاف سوراخ مانند با حاشيه اي سياه و به تعداد فراوان که در واقع کيسه هاي ترشحي مملو از اسانس هستند.
گل ها به رنگ زرد درخشان ،نسبتاً بزرگ و مجتمع در گل آذين وسيع پانيکولي، داراي پنج گلبرگ مي باشد.در گلبرگها نقاط ريز يا خطوط تيره که عبارتند از غده هاي ترشحي محتوي شيره قرمز مايل به قهوه اي ديده مي شود.
ميوه به صورت کپسول به ابعاد ?/. تا ? ميلي متر و ريشه به طول ?? سانتيمتر مي باشد.


محل رويش:
اين گياه در نقاط خشک، مرغزارها و مراتع آفتاب گير مي رويد. در بريتانيا به وفور به خصوص بر روي خاک هاي آهکي مي رويد.
گل راعي اگر چه در زمين هاي باير و حاشيه جاده ها مي رويد ولي علف هرز اختصاصي مزارع چاي است.
در ايران اين گياه در نواحي مختلف البرز، کرج، جاده چالوس، گيلان، لاهيجان، طالش، خراسان، بروجرد، کوه الوند و نهاوند مي رويد.


زمان گل دهي:
اواخر ارديبهشت تا اواخر مهرماه
زمان برداشت سر شاخه ها: خرداد تا تير ماه


قسمت مورد استفاده:
سرشاخه هاي گلدار تازه يا خشک شده گياه
سرشاخه ها را بايد در زمان گلدهي از گياه چيد. در اين هنگام طعم آن تلخ ،کمي قابض و به طورملايم شور است.
اگر در بين انگشتان فشرده و له شود ،بوي معطر و رزيني ازآن استشمام مي شود. براي منظورهاي درماني گل را بايد زماني از گياه جداکرد که در حال طراوت يعني قبل از پلاسيده شدن باشند.


گل راعي به عنوان داروي ضد افسردگي:
مشکلات و مسائل دنياي ماشيني باعث شده که روز به روز افسردگي در ميان افراد بيشتر شود. متاسفانه
اين پديده به صورت خفيف، متوسط و يا شديد در افراد مسن و ميان سال و در بسياري از جوانان نيز ديده مي شود. افسردگي مي تواند بسياري از عوامل زندگي از جمله فعاليت هاي روزانه، خوراک، لذت هاي زندگي تفکرات خوب ،تحرک، سلامت جسم وروان، تحصيلات و ... را تحت تاثير قرار دهد و در نتيجه فرد افسرده نمي تواند به خوبي از زندگي خود بهره مند شود، به طوري که افسردگي مي تواند از طريق اختلالات هورموني باعث يائسگي زودرس، مشکلات قاعدگي، چاقي، لاغري، مشکلات پوست، ريزش مو و ... شود.
خوشبختانه افسردگي قابل درمان بوده و شخص مي تواند با درمان هاي دارويي و غير دارويي درمان شده و به صورت فردي طبيعي، فعال وخوش بخت درآيد.
براي درمان انواع افسردگي ،ساليان درازي است که از انواع دارو هاي ضد افسردگي شيميايي استفاده مي شود ولي چون درمان افسردگي گاهي چندين ماه و يا چندين سال طول مي کشد، بنابراين مصرف کنندگان اين داروها هميشه از عوارض آن ناراضي و نگران هستند؛ به همين دليل در دو سه دهه گذشته تحقيقات وسيعي بر روي گياهان دارويي ضد افسردگي، آرام بخش و ضد درد صورت گرفته و تعدادي داروي موثر و داراي حد اقل اثرات جانبي به بازار هاي جهاني عرضه شده است که مي تواند در بسياري از موارد، جايگزين دارو هاي شيميايي ضد افسردگي شود.

قدمت مصرف اين گياه، بيش از دو هزار سال پيش است و نزد بيشتر اقوام و ملل جهان به عنوان بهترين داروي بيماري هاي عصبي مورد استفاده بوده تا اينکه در حدود يک قرن پيش، براي اولين بار در آلمان از آن فرآورده صنعتي تهيه شده و سپس در حدود سه دهه قبل از بيشتر کشورهاي اروپايي و امريکا محصولات زيادي از آن به بازار آمد. در حال حاضر بيش از 55 کار خانه دارو سازي جهان از گياه علف چاي، دارو هاي مختلف افسردگي تهيه مي کنند.
در ايران نيز از عصاره اين گياه دارويي به شکل قطره و با نام هايپيران، منطبق با استاندارد جهاني و با کيفيتي برابر با انواع خارجي تهيه و به عنوان داروي رسمي ايران شناخته شد.
با توجه به اين که به طور اساسي و به علت شرايط آب و هوايي، گياهان دارويي ايران داراي مرغوبيت خاصي مي باشند، لذا گل راعي ايران داراي بهترين کيفيت بوده و داروي ساخته شده از آن نيز از کيفيت و استاندارد بالايي بر خوردار است.


گل راعي براي درمان ايدز:
از اوايل دهه 60 آزمايشات باليني در خصوص تاثير هيپرسين در درمان بيماري هاي ايجاد شده توسط ويروس هاصورت پذيرفت و در نتيجه از اين گياه به عنوان يک کانديداي مناسب براي کنترل بيماري ايدز ياد شده است.
آزمايشات در اين زمينه نشان مي دهد که گياه با سميت کم ،آثار قابل ملاحظه اي بر ضد ويروس هاي مشابه HIV دارد. دراين آزمايش ابتدا موش هاي آزمايشگاهي با ويروس هايي که ايجاد بيماري لوکيما مي کنند تزريق شده و سپس يک تزريق از عصاره گل راعي انجام شد و اين تزريق صد در صد از بروز بيماري در موش جلو گيري کرد.
همچنين در آزمايش هايي که عصاره از راه دهان به موش داده شد نيز همين آثار جالب ديده شد.
پژوهش ها نشان مي دهد که عصاره گياه از سد خوني مغز عبور مي کند که اين خاصيت براي درمان ايدز بسيار مهم است. زيرا ويروس ايدز اغلب به مغز حمله مي کند.
اين روش بر روي انسان هاي مبتلا به ايدز نيز استفاده شده است و نتايج اوليه پژوهش ها که در نشريه اخبار درمان ايدز منتشر شده نشان مي دهد که تا به حال آثار مثبتي بر ضد ويروس ايدز ديده شده و بيماران بهبودي محسوسي يافته اند؛ به اين معني که فعاليت سيستم دفاعي آن ها افزايش يافته، وزن آن ها زياد شده و انرژي بيشتري يافته اند.


بهداشت پوست:
اثر قابض و ضد عفوني کننده گياه موجب گرديده که از آن در درمان عوارض پوست هاي چرب استفاده شود. معمولاًپوست صورت اگر چرب باشد، پس از پاک کردن از مواد آرايشي بقاياي آن در منافذ پوست که حالت باز شده دارند، باقي مي ماند وآن ها را مسدود مي کند. براي نظافت کامل اين گونه پوست ها، جوشانده ?? گرم سر شاخه ها ي گياه رادر يک ليتر آب تهيه کرده و بر روي پوست صورت اثر مي دهند و آن را پاک مي کنند.
جوشانده مذکور از پيدايش چين در پوست صورت جلوگيري مي نمايد و باعث طراوت آن مي شود.


اسانس گل راعي:
در نقطه هاي روشن برگ غده هايي وجود دارد که مملو از شيره قرمز رنگ مايل به قهوه اي است.
در اروپا از اين شيره به عنوان موثرترين دارو براي التيام زخم ها، سوختگي و ماليدن به قسمت هايي که از بدن که پوست آن ها کنده شده است استفاده مي شود.


روغن گل راعي:
روغن گل راعي که يک روغن قرمز رنگ مي باشد از قرار دادن گل در در روغن آفتاب گردان، روغن گردو و يا روغن زيتون و با قرار دادن در برابر آفتاب به مدت چند هفته به دست مي آيد.
اين روغن را مي توان روي سوختگي، التهابات پوستي، عضلاني و بافت همبند ماليد.


خشک کردن:
براي خشک کردن گياه بايد آن ها را به صورت دسته هاي مجزا در آورد و سپس بر روي طناب آويخت. يا اينکه سر شاخه ها را به صورت قشر نازکي بر روي سطح زمين در محل خشکي گستراند تا بدون فاسد شدن خشک شوند. اگر عمل خشک کردن با دقت و سرعت انجام شود، گل ها، رنگ زيبا و طعم خود را حفظ مي کنند.

خشک کردن صنعتي گل راعي در دماي حداکثر ?? درجه و در تاريکي کامل انجام مي شود. (حتي چند ساعت نور مي تواند مقدار ماده شيميايي فعال را کاهش مي دهد.)


مقدار مصرف :
براي التيام زخم پس از اين که محل زخم با آب و صابون کاملاً تميز شد برگ ها و گل هاي تازه له شده گياه را روي زخم بگذاريد.
براي تهيه دمکرده براي معالجه افسردگي و احتمالاً تحريک سيستم دفاعي بدن يک تا دو قاشق مربا خوري گياه خشک را در يک ليوان آب جوش 15-10 دقيقه خيس کنيد و تا سه پيمانه در روز بخوريد.طعم آن ابتدا کمي شيرين وسپس تلخ و قابض است.
براي کودکان وافراد بالاي 65 سال بايد از مقدار کم شروع کرد و به تدريج اضافه کرد.


احتياط مصرف:
قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب پس از مصرف خوراکي اين گياه، ممکن است منجر به درماتيت شود.
در هواي مرطوب و آفتابي هرس کردن گياه و چيدن برگ و گل باعث درماتيت تماسي مي شود.


تداخلات دارويي:
استفاده طولاني مدت اين گياه مي تواند فعاليت دارو هاي حياتي مانند مهار کننده هاي پروتئاز براي HIV و دارو هاي ضد وازنش پيوند را که بعد از پيوند اعضا مورد استفاده قرار مي گيرد ،بلوک نمايد.
در يک مطالعه بر روي 86 بيمار، بعد از در يافت گل راعي، در برخي از بيماران وازنش پيوند رخ داد و ساير بيماران مجبور شدند دوز اين داروي گران قيمت را افزايش دهند.

ROZHAN
02-17-2011, 08:37 PM
گل رز از مجموعه گلهايي است درکشور ما طرفداران زيادي دارد براي بيشتر نمودن طول عمراين گل در فصل پاييزهنگامي که اين گل زيبا به خواب فرو ميرود کاري که ما بايد کنيم اين بوته را حرس کنيم از ابتداي ساقه اين گياه به ارتفاع10تا15سانتيمتري باقيچي باغباني کوتاه مي نماييم اين امر باعث ميشود در فصل بهار بوته گل رز سافه وبرگهاي شاداب تري به وجود اورد درهنگام حرس کردن کود يادمان نرود چون :باعث ميشود ريشه گياه در زمستان اسيب نبيند .چگونه در هنگام خريد گل رز پير و خيلي جوان نگيريم :

1. ساقه بوته کنده نشده باشد علايم کنده به صورت سباه پوست ساقه ورق ورق شده . کنده درابتداي ساقه قسمتي ازساقه که از خاک بيرون زده ميشود گفته ميشود.

2. ساقه اصلي بوته نازک نباشد عمر بوته کمتر از سه ساله نباشد.

3. ساقه اصلي بوته دو يا سه ساقه باشد دوامش بيشتر خواهد شد.

قوي ترين وپر گل ترين با دوام ترين گل رز رز هفت رنگ است.يک اشکال ان اين است دوام گلش نسبت به گل سرخ کمتر است.

براي اينه که گلدهي رز بيشتر شود هر موقع گلهاي رز پژمرده شدند ته گل رز که تخم ان است ازساقه جدا کرده اين عمل باعث گلدهي فراوان رز ميگردد

اب دهي اين گل هفته اي سه بار در جاي متعادل اگر هوا خيلي گرم شد به نسبت نياز بوته به اب يک بار تعداد اب دهي را افزايش ميدهيم هنگامي که هوا گرم است روي برگهاي اين گل اب نمي پاشيد اين عمل باعث سوخته شدن برگهاي گل رز ميگردد اين کار را هنگامي که هوا خنک است انجام دهيد هنگام صبح يا عصر که افتاب شديد نيست.


جاي مناسب براي کاشت گل رز که شته نگيرد.
بهترين جا براي کاشت گل رز افتاب سايه است اگر افتاب شديد باشد برگهاي گل رز مي سوزند اگه تمام روز سايه باشد بوته رشد زياد کرده ولي گل دهي ان خيلي کم ميشود وسايه باعث شته گرفتن گل رز مي شود وافتاب اين شته هارا از بين مي برد.

راه ديگه براي کشتن شته ها پاشيدن اب با فشار بر روي برگهاي گل رز تا شته ها از برگ جدا شده و بر روي زمين بريزند.

راه سوم استفاده از سم شته که ميتوانيد از گل فروشي ها تهيه فرماييد . که خيلي کم استفاده ميشود.


کاشت :
گل رز هرچه تو پر کاشته شود زيبايي ان دوچندان ميشود.

مریم
02-26-2011, 04:46 PM
گل مغربي با نام عموميEvening primrose که در عربي حشيشه الحمار ناميده مي شود، گياهي است دو ساله به ارتفاع حداکثر تا 5/1 متر که برگ هايي بزرگ، ساده، دندانه دار و با کناره موج دار دارد. اندام هوايي اين گياه پوشيده از تار است. گل ها درشت، قيف مانند و به رنگ زرد روشن هستند که چهار کاسبرگ دارند.
يکي از ويژگي هاي اين گياه آن است که هر گل چهار پرچم کوتاه و چهار پرچم بلند دارد و ديگر اين که کاسبرگ هاي گل به گلبرگ ها نچسبيده اند و به سمت پايين خميدگي دارند. همچنين ريشه ي اين گياه، گوشتدار و به رنگ قرمز مي باشد.
گل مغربي احتمالا از آمريکاي شمالي به ديگر نقاط دنيا راه يافته است و چون گل ها هنگام غروب شکفته مي شوند، به گل مغربي معروف شده است. قسمت مورد استفاده ي گياه اکثرا ريشه و دانه ي آن است. دانه ها حدود 20 درصد روغن دارند که به روغن گل مغربي مشهورند. اين گياه در ايران نمي رويد، ولي محصولات روغن آن در فرآورده هاي مهمي استفاده مي شود.
ترکيبات مهم:


دانه هاي گل مغربي حاوي 14 درصد روغن ثابت به نام "اوي نينگ پرايم روزاويل" يا OEP است. اين روغن 50 تا 70 درصد سيس لينولئيک اسيد و 7 تا 10 درصد سيس گامالينولنيک اسيد(GLA) در خود دارد. گل مغربي در شرايط سني و آب و هوايي مختلف داراي مقادير مختلفي از GLA است. همچنين در اين گياه ترکيب سيس 6 و 9 و 12 اوکتاتري انوليک اسيد وجود دارد.
ترکيبات ديگر اين گياه شامل مقادير کمي اولئيک، پالمتيک و استئاريک اسيد، استروئيدها، کامپسترول و بتاسيتوسترول مي باشد.


داروشناختي و اثرات مهم:


اسيدهاي چرب ضروري(EFAS) براي ساخت ساختمان سلول ها و پيش ساخت پروستاگلاندين ها بسيار با اهميت هستند. پروستاگلاندين ها نيز به نوبه ي خود در تنظيم عمل متابوليسم بدن دخالت دارند. EFAS مواد بيولوژيکي فعالي هستند که قسمتي از چربي هاي اشباع نشده را تشکيل مي دهند. کارشناسان معتقدند که مصرف EFAS در کاهش مشکلات قلبي – عروقي مؤثر است.
با توجه به اين که EFAS در بدن ساخته نمي شود و حتما بايد از راه غذا آن را تأمين کرد، بنابراين توصيه مي شود بين 1 تا 3 درصد از مجموع کالري جذب شده EFAS باشد. سازمان جهاني ميزان مصرف EFAS را براي زنان حامله، زنان شيرده و کودکان تا 5 درصد توصيه مي کند. تحقيقاتي که بر روي حيوانات انجام شده نشان مي دهند که حذف EFAS از غذا باعث نوعي بيماري شبيه اگزما و يا ريزش مو مي شود. همچنين تأثير نامطلوبي بر وي بافت هاي پيوندي دارد، روند بهبود زخم را کند مي کند و باعث کاهش قدرت ايمني بدن، ناباروري(خصوصا در مردان)، فساد چربي ها در کبد، آسيب هاي روده اي، به هم خوردن و کاهش تعادل آب بدن و در نتيجه آسيب(آتروفي) غدد برون ريز(بزاقي و اشکي) مي شود.
از طرفي چون گل مغربي مقدار زيادي EFAS به خصوص GLA در خود دارد، مي تواند در رفع مشکلات فوق مؤثر باشد.
از نظر تئوري GLA مي تواند با مصرف EPO در پيش ساخت پروستاگلاندين مستقيما به dLHomo- GLA يا DGLA تبديل شود. اين خاصيت به افرادي که بدن شان نمي تواند سيس لينولئيک اسيد را به GLA تبديل کند يا در جذب سيس لينولئيک اسيد اختلال دارند، کمک مي کند. GLA و DGLA و آراشيدونيک اسيد در شير انسان وجود دارند و داراي تأثيرات عمده و ويژه اي هستند.


عوامل گوناگوني مانع تبديل LA به GLA مي شوند که عبارتند از: کهولت سن، بيماري قند، استفاده ي زياد از مشروبات الکي، غذاهاي پُرچرب، کمبود بعضي ويتامين ها و هورمون ها، کلسترول بالا و امراض ويروسي. از طرفي اسيدهاي چرب ضروري براي تکامل بافت هاي بدن، از جمله مغز، بسيار مورد نياز مي باشند؛ مثلا مغز حاوي حدود 20 درصد EFAS است که در کربن شماره 6 غيراشباع هستند. چون ميزان تبديل LA به GLA و DGLA در بدن بسيار کم است، وجود اين دو ماده با اسيد آراشيدوئيک در شير انسان که غذاي اصلي نوزادان است، اهميت خاصي دارد.
يک مطالعه بسيار جالب در مور نوزادان نشان داد که فسفوليپيدهاي گلبول قرمز نوزاداني که با شير مادر تغذيه مي شوند، بيشتر از نوزاداني است که با شير خشک تغذيه مي شوند. در آزمايش ديگري مصرف مکمل هاي غذايي حاوي EPO در زنان باردار باعث افزايش چربي و EFAS در شير آن ها شد. همچنين متابوليت هاي اسيد لينولئيک موجود در شير انسان مي توانند در ترکيب غشاء گلبول هاي قرمز مؤثر باشند.
مطالعه ديگري نشان داد که مصرف مقدار زياد LA (حدود 30 تا 40 گرم در روز) تأثير چنداني در بالا بردن DGLA و يا آراشيدوئيک سرم خون ندارد؛ در حالي که مصرف روزانه حدود 500 ميلي گرم (5/0 گرم) GLA مي تواند افزايش قابل توجهي در ميزان DGLA داشته باشد. در مواردي از جمله مردان ميانسالي که دچار سکته قلبي شده اند، بيماران با التهاب پوستي(نوع حساسيتي)، افراد الکلي و زنان مبتلا به سندرم پيش از قاعدگي ممکن است سطح GLA و DGLA پلاسماي آن ها از حد طبيعي کمتر باشد.
بيماري هاي قلبي و عروقي:
تحقيقات بسياري نشان داده اند که مصرف LA مي تواند کلسترول را کاهش دهد. اين در حالي است که GLA 170 بار قوي تر از LA مي باشد.


سرطان پستان و بيماري هاي مربوطه:
آزمايش هايي که روي حيوان انجام شده، نشان داده است که مصرف EPO مي تواند در کاهش سرطان پستان مؤثر باشد. اين در حالي است که روغن زيتون چنين تأثيري را نشان نداده است.
در يک آزمايش، زناني که به کيست هاي عود کننده ي پستان مبتلا بودند، پس از يک سال مصرف EPO، در مقايسه با دارونما، سرعت عود بيماري کمتر شد.
سندرم پيش از قاعدگي (PMS):
بر اساس مطالعات انجام شده با مصرف EPO مشکلات قبل از قاعدگي کاهش مي يابد. اگر چه بعضي آزمايش ها نشان مي دهند مصرف در بعضي افراد بي اثر بوده است، ولي مجموع تحقيقات تأثير اين ماده را تأييد مي کنند.
آرتريت روماتوئيد:
مطالعات مختلفي نشان مي دهند که مصرف بيش از سه ماه EPO تأثير مطلوبي در بهبود آرتريت روماتوئيد دارد و سفتي عضلات را در هنگام صبح کاهش مي دهد. همچنين در بعضي موارد مصرف همزمان آن با داروهاي ضدالتهاب باعث کاهش مصرف اين داروها شده است.
بيماري MS:
مطالعات گوناگون نشان داده اند که استفاده از رژيم هاي حاوي LA بهبود مختصري در افراد مبتلا به MS ايجاد مي کند؛ زيرا در اين گونه افراد ناهنجاري متابوليسم EFA وجود دارد.
التهاب پوستي(حساسيتي) و بيماري هاي پوستي:
در آزمايش هايي که بر روي التهابات پوستي حساسيتي به روش دوسوکور انجام شده، اثرات GLA مؤثرتر از دارونما بوده است. مصرف GLA در اين موارد باعث کاهش شديد خارش و مصرف کورتيکواستروئيدها نيز شده است. در اين مطالعه پانزده فرد بزرگسال و هفده کودک به مدت سه هفته روزي دو نوبت و هر نوبت 5/0 گرم EPO مصرف کردند. در تحقيق ديگري 60 بزرگسال و 39 کودک ميزان بيشتري EPO مصرف کردند و در يک آزمايش ديگر نيز 52 نفر از سنين 16 تا 64 سال به مدت چهار ماه روزي 5/0 گرم EPO استفاده نمودند که در تمام موارد بهبود اگزماي حساسيتي مشهود بود و خارش، پوسته پوسته شدن، شدت التهاب، شدت بيماري، خشکي و قرمزي پوست کاهش قابل ملاحظه اي يافت.
از طرفي نقص در عمل آنزيمي که LA را به GLA تبديل مي کند، در بيماران مبتلا به التهاب پوستي حساسيتي(اگزما) ديده شده است.


طريقه و ميزان مصرف:


فرآورده هاي مختلفي از روغن گل مغربي در بازار وجود دارد که بايد با توجه به نوع دارو از راهنماي آن ها استفاده کرد. اين محصولات بيشتر مکمل غذايي هستند و مي توانند هر روز با مقادير معيني مصرف شوند.
به طور معمول حداکثر ميزان استفاده از EPO به عنوان مکمل غذايي، روزانه 4 گرم مي باشد که اين مقدار حاوي 300 تا 360 ميلي گرم GLA است. بعضي منابع مصرف روزانه تا 8 گرم براي بزرگسالان و 4 گرم براي کودکان را بلامانع مي دانند.
عوارض جانبي:


تاکنون عوارضي از مصرف خوراکي روغن گل مغربي ديده نشده است. از سال 1970 اين روغن روزانه 1000 تن در کشورهاي مختلف استفاده مي شود که تاکنون هيچ شکايتي از عوارض آن گزارش نشده است.مهم ترين اثرات گزارش شده:


ضد آلرژي، ضد تصلب شرائين، ضد التهاب، ضد سرطان، قابض، ملين، کاهش دهنده ي کلسترول، کاهش دهنده ي پُرفشاري خون، آرام بخش، مغذي(تأمين کننده ي اسيدهاي چرب ضروري بدن) و وازوديلاتور(گشاد کننده رگ ها).توجه:


گرچه بيشتر فرآورده هاي روغن گل مغربي به صورت خوراکي(کپسول) است، ولي فرآورده اي موضعي اين گياه مانند لوسيون، کرم، پماد و روغن هاي ماساژ نيز وجود دارد.

SHOQ
03-06-2011, 10:24 PM
مهر: محققان یک شرکت پرورش گل و گیاه در انگلیس موفق شدند اولین گل اطلسی کاملا سیاه را در دنیا ایجاد کنند.
این گل اطلسی جدید که با به کارگیری از تکنیکهای طبیعی پرورش گیاه ایجاد شده است "مخمل سیاه" (Black Velvet) نام دارد.
این گل که کاملا به رنگ سیاه است را شرکت پرورش دهنده گل و گیاه Ball Colegrave در انگلیس تولید کرده و قرار است از تابستان آینده به قیمت 2 تا 3 پوند به فروش برساند.
این گیاه نادر که چهار سال برای ایجاد آن وقت صرف شده است از بهار آینده برای اولین بار در باغهای انگلیس گل خواهند داد.
گلهای اطلسی گیاهان بسیار رایج و محبوبی هستند که در طول ماههای بهار و تابستان به عنوان گلهای زینتی در لبه نرده های بالکن منازل و در پارکهای عمومی خودنمایی می کنند.
کارشناسان معتقدند که این گونه جدید سیاه به دلیل کنتراستی که می تواند با سایر رنگها ایجاد کند با استقبال باغداران مواجه می شود.
کارشناسان این شرکت پرورش گل و گیاه در این خصوص اظهار داشت: "این گل کاملا تک است. این اولین گل اطلسی سیاه در دنیا است. ما این گل را با استفاده از متدهای سنتی و ترکیب رنگهایی از این گل که درحال حاضر در بازار موجودند به دست یافتیم. ما فقط از متد گرده افشانی استفاده کردیم و به هیچ وجه این گیاه حاصل متدهای اصلاح ژنتیکی نیست. این گل در کنار گلهای زرد، سفید و صورتی ترکیب بسیار زیبایی ایجاد می کند."
براساس گزارش دیلی میل، این کارشناسان افزودند: "رنگ سیاه تاکنون در گل اطلسی وجود نداشته است. مردم ایده گل سیاه را دوست دارند چرا که این گلها بسیار جالب و متفاوت هستند."


[Only registered and activated users can see links]

[Only registered and activated users can see links]

مریم
03-13-2011, 06:20 PM
[Only registered and activated users can see links]

گل‌ ساعتی‌

از خانواده‌ Passifloraceae Passiflora incarnata L .
انگلیسی‌ Passion Flower , Grenakilla
نام‌های‌ رایج‌: پاسی‌ فلورا، زهرهٔ‌الساعهٔ‌، چرخ‌الفلاک‌، ابوسبعه‌ الوان‌.
گل‌ ساعتی‌ گیاهی‌ است‌ زینتی‌ از تیره‌ موردیها که‌ دارای‌ بوته‌ای‌ بلند و برگهای‌بیضی‌ شکل‌ متصل‌ بهم‌ و شامل‌ ۵ تقسیم‌ کامل‌ است‌. گلهای‌ آن‌ درشت‌ و به‌شکل‌ساعت‌ است‌. رنگ‌ گلها قرمز، ارغوانی‌، آبی‌ و بنفش‌ می‌باشد. ساقه‌ آن‌ چون‌ به‌درختان‌ مجاور می‌پیچد و بالا می‌رود. از این‌ رو آنرا پیچ‌ ساعتی‌ زیر می‌نامند.میوه‌اش‌ سبز و زرد رنگ‌ است‌.
این‌ گیاه‌ حاوی‌ فلاونوئید و آلکالوئیدهای‌ گروه‌هارمالا Harmalaواسیدسیانیدریک‌، در میوهٔ‌ آن‌ اسید سیتریک‌ و نیز دارای‌ پرولین‌ ، مالتول و اتل مالتول است .
قسمت‌ مورد استفاده‌: از برگ‌ و میوه‌ و گلهای‌ گیاه‌ پاسیفلور استفاده‌ دارویی‌به‌عمل‌ می‌آید.
● خواص‌ و اثرات‌ دارویی‌: طبع‌ پاسی‌ فلور یا گل ساعتی گرم‌ است‌.
الف) گل ساعتی در موارد اضطراب ، بیخوابی ، تشنج به کار می رود .
در مصارف داخلی به عنوان مسکن ، خواب آور ملایم ، هیستری ، اسهال ، اسهال خونی ، درد عصب ، تپش قلب عصبی یا تاکی کاردی ،آنتی اسپاسمودیک یا ضد اسپاسم و ضد انقباض ،ضد دردبرای درد اضطراب عصبی ، آسم نا منظم ، قاعدگی درناک یا دیسمنوره ، بواسیربه کار می رود .
ب) در کاربرد بالینی از نظر بیخوابی و تشویش و بی قراری عصبی و اضطراب و مورد استفاده قرار می گیرد .
ج) گل خشک و میوه گل ساعت در طب سنتی برای نگرانی ، بیخوابی و تشنج به کار برده می شود .
د) مالتول و اتل مالتول هر دو روی دستگاه اعصاب مرکزی عمل مسکن دارد و تاثیرآن درزمان خواب از هکسوباربیتون بیشتر است .
و) گیاه‌ گل‌ ساعتی‌ دارای‌ اثرات‌ ضد اسپاسم‌، خواب‌آور و آرام‌ بخش‌ می‌باشد که‌به‌صورت‌ وسیع‌ در اشکال‌ داروئی‌ قطره‌ و قرص‌ به‌صورت‌ ساده‌ و یا مخلوط‌ با سایرگیاهان‌ دارویی‌ نظیر والریان‌ (سنبل‌ الطیب‌) عرضه‌ و مصرف‌ می‌گردد. قطره‌ پاسی‌فلور که‌ از برگ‌ و میوه‌ و گلهای‌ آن‌ تهیه‌ می‌گردد را می‌توان‌ در ناراحتی‌های‌ عصبی‌،اضطراب‌ ضعف‌ اعصاب‌، هیستری‌، بی‌خوابی‌ و اسپاسم‌ و تنش‌های‌ عضلانی‌ به‌کاربرد.
هـ) ریشه‌ گیاه‌ گل‌ ساعت‌ سمی‌ است‌ ولی‌ به‌مقدار کم‌ برای‌ کشتن‌ کرم‌ معده‌می‌توان‌ خورد.
ی) عصاره‌ برگهای‌ آن‌ به‌نسبت‌ مساوی‌ در یک‌ حلال‌ در حدود ۵۰ قطره‌ (۲ـ۱) گرم‌در روز به‌عنوان‌ آرام‌کننده‌ دردهای‌ عصبی‌ و رفع‌ بی‌خوابی‌ و ضعف‌ اعصاب‌می‌خورند.
ر) ضماد برگ‌ آن‌ برای‌ التیام‌ زخم‌ برروی‌ زخم‌ می‌گذارند.
ز) نسخه‌ برای‌ پیش‌گیری‌ از حمله‌های‌ قلبی‌
ژ) یک‌ قاشق‌ مرباخوری‌ برگهای‌ خشک‌ گل‌ ساعت‌ در ۲۰۰ گرم‌ آب‌ جوش‌ ریخته‌و ۱۵ دقیقه‌ می‌خیسانند از این‌ دم‌ کرده‌ یک‌ پیمانه‌ قبل‌ از خواب‌ جهت‌ رفع‌بی‌خوابی‌ خورده‌ می‌شود.
ص) مصرف‌ گل‌ ساعت‌ در موارد عروق‌ کرونر قلب‌، مالیخولیا، تشنج‌، پرش‌ اعضاء،تشویش‌ و تقویت‌ و تپش‌ قلب‌، همچنین‌ تنظیم‌ قاعدگی‌ می‌باشد .
● احتیاط‌: مصرف‌ این‌ دارو، در کودکان‌ زیر دوسال‌ و در افراد با سابقه‌ آلرژی‌ غذایی‌ وگیاهی‌ منع‌ شده‌ است‌. نیز این‌ دارو را نباید در زنان‌ حامله‌ و یا شیرده‌ مصرف‌ کرد.مقدار مصرف‌ در افراد بالای‌ ۶۵ سال‌ باید از مقادیر کم‌ شروع‌ شده‌ و میزان‌ مصرف‌به‌ مرور افزایش‌ یابد تا به‌ حد افراد عادی‌ برسد. در هرحال‌ باید زیر نظر پزشک‌ و بامشورت‌ کارشناسان‌ گیاه‌درمانی‌ از نظر شناخت‌ نوع‌ گیاه‌، مصرف‌ شود.

BorBit
03-16-2011, 08:24 PM
آزاليا azalea

گياه زينتي آزاليا كه نام علمي ان rhododendron است گياه آپارتماني با رنگ هاي فوق العاده زيباست .گياه زينتي آزاليا در باغ azalea

فروشندگان گل و گياه زينتي وقتي آزاليا را براي فروش عرضه ميكنند كه پر از گل و غنچه است.
براي اينكه پس از خريدن گياه آزاليا و اوردنش به منزل با افتادن غنچه ها و ريختن برگهاي گياه آزاليا مواجه نشويم لازم است كه اولا گياه آزاليا را از نقاط گرم اتاق دور نگهداريم و ثانيا به گياه آزاليا آب فراوان بايد داد بنابر اين بايد به ياد داشته باشيم كه گلدان گياه آزاليا را در خنك ترين نقطه اتاق و در برابر نور كافي قرار دهيم .
گياه زينتي آزاليا در گلدان براي آپارتمان azalea

چناچه گهگاه گلدان آزاليا را از انتها براي مدت چند دقيقه درون سطل محتوي آب قرار دهيم به سلامتي گياه كمك زيادي كرده ايم.
در بهار اگر گلدان گياه آزاليا را در زير باران ملايم قرار دهيم تا از آب باران كه فاقد مواد آهكي است استفاده كند مفيد خواهد بود.
بايد بدانيم كه هر قدر محل نگهداري گلدان گياه آزاليا خنك تر باشد گلهاي آزاليا پردوام تر خواهد بود.
پس از اينكه گل دادن آزاليا تمام شد گلهاي خشك شده را جدا كرده و گلدان رادر محلي كه نور كافي به آن برسد د رحرارت 6 تا 8 درجه سانتيگراد قرار داده و از ميزان آب دهي بايد كاست.
جوانه هاي جديد را نيز از شاخه ها بايد جدا كرد.گياه زينتي آزاليا به صورت بونسايي azalea


اواخر پاييز مجددا شكوفه ها ظاهر شده و تا اواسط زمستان گياه آزاليا پر از گل خواهد گرديد.
نوعي از آزاليا به نام آزالياي ژاپني را در زمستان نيز ميتوان در باغچه نگهداشت ولي تابستانها بايد در محل نيمه سايه قرار گيرد.
براي تكثير گياه آزاليا لازم است از ساقه هاي قديمي و ضخيم استفاده كرد.
قلمه زني بايد در فصل تابستان و در مخلوطي به نسبت مساوي از پيت و ماسه تحت دماي 15 درجه سانتيگراد صورت گيرد

مریم
03-20-2011, 02:44 PM
گل سرخ پاکوتاه

گل سرخ پاکوتاه از خانواده گل سرخیان و از انواع گیاهان زینتی زیبا برای کاشت در فضای آپارتمان است.برای کاشت، گلدان هایی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و آن را از خاک گلدان به همراه خاک برگ، سنگ ریزه و ماسه پر کنید.[Only registered and activated users can see links]


بذرها را در عمق ۲۵ سانتیمتری خاک قرار داده و دقت کنید حداقل فاصله میان بذرها پنج سانتیمتر باشد. گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان و در معرض نور غیرمستقیم خورشید بگذارید.سه ماه پس از کاشت اولیه، بوته گیاه را به گلدانی بزرگتر انتقال داده و آن را در مکانی نیم سایه قرار دهید.آبیاری گیاه باید بطور منظم و هر دو روز یک بار انجام شود. دقت کنید قبل از آبیاری مجدد، خاک گلدان مرطوب باشد.تکثیر این گیاه از طریق بذر و قلمه زدن امکان پذیر است.
روزنامه ایران

مریم
03-27-2011, 11:48 PM
خانواده : Nyctaginaceae


گل كاغذي از گياهان بسيار زيبايي است كه در سالهاي اخير به طوري چشمگيري مورد توجه قرار گرفته است. اين گياه در طبيعت به صورت درختچه بالا رونده مي رويد و در بعضي از مناطق در طراحيهاي فضاي سبز به كار مي رود.گل كاغذي با رنگهاي متنوع خود در سبدهاي آويزان و داربستها كاشته مي شود. گل كاغذي در برابر سرما مقاوم است و در تابستانهاي گرم كه ديگر گياهان قدرت گلدهي ندارند،اين گياه، توده اي از گل را به ارمغان مي آورد.


تكثير:


گل كاغذي بوسيله قلمه تكثير مي شود.گرچه تكثير اين گياه كار نسبتاً مشكلي است، ولي در ريشه دهي ، قلمه ها رشد سريعي از خود نشان مي دهند. بسياري از واريته ها مثل Barbarakarst, Raspberrylce ,Crimson loke و... با رنگهاي صورتي، قرمز، پرتقالي و سفيد به صورت هيبريد قابل تكثير هستند. بايد بخاطر داشت كه جابجا كردن قلمه ريشه دار اين گياه حساس ، بسيار مشكل است. از آنجا كه ريشه هاي اين گياه ترد و باريك هستند، در صورت جابجايي غير اصولي آن ، به شدت صدمه مي بيند. قلمه ها در محل اصلي بايد به طور بسيار عميقي كاشته شوند، و همچنين موقع جابجايي اين گياه بايد توجه كرد كه در تماس دست با ساقه ، آوندها آسيب نبينند.


نيازهاي زيست محيطي


نور: اين گياه به نور فراوان نياز دارد و بايد در روشنترين بخش گلخانه نگهداري شود.
حرارت: گل كاغذي بومي آمريكاي جنوبي، برزيل و نواحي گرمسيري است و نسبت به سرما و يخبندان بسيار حساس مي باشد. درجه حرارت 37 درجه سانتيگراد در طول روز و 15درجه سانتيگراد درشب هنگام براي اين گياه مناسب است و در خارج از اين طيف دمايي گياه رشد خوبي ندارد.


محيط كشت : گل كاغذي محيط مرطوب را نمي پسندد و بايد در گلداني با زهكشي مناسب كاشته شود، و در غير اين صورت اين گياه به انواع بيماريهاي ريشه اي دچار مي شود.


آبياري : گل كاغذي بايد يكبار و به طوركامل آبياري شود وتا خاك گلدان كاملاً خشك نشده ، آبياري مجدد صورت نگيرد.بايد به ياد داشت كه در موقع گلدهي،اگر خاك آن خيلي خشك شود ، گلهاي آن خواهد ريخت.
كود: اين گياه به محلولي از كود تقويت شده با عناصر كمياب نياز دارد.افزايشppm 200 ازت به خاك، كمك فراواني به رشد آن مي كند. ميكروالمنتها براي بقاي اين گياه بسيار مهم و ضروري محسوب مي شوند، همانطوركه عناصري مثل منيزيم، آهن ، منگنز ، براي رشد گل كاغذي جنبه حياتي دارد. در هنگام زرد شدن برگهاي اين گياه گاه لازم است تا ppm 50 سولفات منيزيم به خاك اضافه شود.


آفات و حشرات : اگر مراقبت و نگهداري از اين گياه به خوبي انجام شود،آفات و حشرات مشكلي را ايجاد نخواهند كرد.ولي در مواقع ضروري ، از قارچ كشهاي محلول مي توان استفاده كرد.شته و كرمها را مي توان با رزميترين،ارتن، و تام كنترل كرد.
بعد از 4-3 هفته كه گل كاغذي در گلدان مستقر شد ، بايد آن را قدري كوتاه كرد .اگر اين گياه در گلخانه نگداري شود در طول 4 هفته حداقل بايد دوبار كوتاه شود. دوران گلدهي آن از آذرماه آغاز و تا شهريور همچنان ادامه دارد.گرچه گل كاغذي در نقش يك گياه آويز از فرم زيبايي برخوردار است ولي كوتاه كردن و فرم دادن به آن ، به منظور جلوگيري از بلند و بدفرم شدن آن ضروري است.
واريته ها:
1ـ گل قرمزها:مثلBarbara karst ،JuanitaHtten(مناسب براي آويز) Temple (با برگهاي موجدار)
2ـ گل بنفشها نظير Royalourple,Brasiliensis
3ـ گل نارنجي نظيرAlbama Sunset (گلها به رنگ صورتي برمي گردند)
4ـ گل صورتي نظيرJames Walker,Mauree Hatten,Surprise
5ـ گل سفيد مثل Summer snow
6ـ واريته با برگهاي رنگارنگ نظير Raspberryice,Vicky,Mardigras
7ـ واريته هاي با دو گل:اين واريته گلهاي خود را با رنگهاي صورتي،قرمز و پرتقال تا زمان پژمرده شدن حفظ مي كند.
تحقيقات انجام شده برروي گل كاغذي: طبق گزارشات جامعه بين المللي باغباني از ايتاليا، (1990) جهت توليد شاخه و گل بيشتر از اين گياه استفاده ازBA 6 توصيه مي شود.اين تحقيقات نشان مي دهد كه اسپريppm 100-50 ازBA6 ، 24 ساعت بعد از اولين برش سرشاخه ها در مورد واريته هاي متوسط و ppm 200 از آن در مورد واريته هاي قويتر بهترين نتيجه را مي دهد.اسپري سوم بعد از بريدن نوبت دوم انجام مي شود.
BA 6 در موقع بريدن سرشاخه ها جهت تهيه قلمه نيز مفيد است.

نمونهایی از کشت این گل

[Only registered and activated users can see links]


کشت این گل در فلاورباس در تراسها

[Only registered and activated users can see links]


یک فلاورباکس دفنی(باغچه) با جدولی از سنگ طرحی زیبا اما سادهکاشت کل کاغذی در رنگهای مختلف در حاشیه پرچینها ودر مجاورت نرده یک نمای بسیار زیبا و دل نوازی بوجود می اورد


[Only registered and activated users can see links]

مریم
03-29-2011, 12:55 AM
نام فارسي: ديزيگتكا ( نوعي آزاليا )

نام علمي: Dizigotheca elegantissima
نام تيره: Araliaceae
نام انگليسي: Finer plant

خصوصيات: برگها پنجه اي به طول 20-18 سانتيمتر مناسب كاشت گروهي است. در شرايط نوري مناسب برگها به رنگ برنزي زيبايي در مي آيند و گلهاي آن در شرايط آپارتماني ظاهر نمي شود. رنگ برگها با رنگ دمبرگ و ساقه هاي قهوه اي كه داراي خالهاي سفيد هستند هماهنگي جالبي دارند.

نور: احتيج شديد به نور دارد البته به طور غير مستقيم

دما: تابستان ( 21 درجه) و در زمستان ( 15 درجه)

آبياري: تابستان هفته اي 2 بار و در زمستان هفته اي 1 بار

غبارپاشي: تابستان هر روز و بهتر است از دستگاه توليد رطوبت برقي استفاده شود.
خاك: خاكبرگ
كوددهي: هر 14 روز 1 بار با كودهاي شيميايي

ازدياد: قلمه از ساقه و كاشت آن در محيط هاي گرم و مرطوب ، كاشت بذر

عوارض و درمان: حاشيه برگها داراي نقاط سوخته است كه در اثر نور مستقيم است . رشد گياه كم و برگهاي جوان بسيار ضعيف هستند كه در اثر كمبود تغذيه است . برگهاي بالايي در حاليكه سبز هستند سقوط مي كنند كه در اثر هواي سرد است . برگها نرم و آبكي شده و سقوط مي كنند كه در اثر باتلاقي بودن خاك ايجاد مي – شود. برگها خشك و شكننده شده و خود را مي اندازند كه در اثر هواي گرم و خشك است . برگهاي زيرين ناگهان سقوط مي كنند كه در اثر ناكافي بودن نور به وجود مي آيد.

نكته: هنگام خريد ، گياه ريشه پر و داراي برگهاي جوان و فاقد برگهاي بالغ برنزه باشد . توجه نماييد كليه برگهاي ساقه اصلي سالم باشد و براي تامين رطوبت از روش رطوبت دايمي استفاده كنيد . هر سال در بهار تعويض گلدان انجام مي گيرد.

مریم
03-31-2011, 11:11 PM
[Only registered and activated users can see links]


BEGONIA
بگونيا Begonia جنسي ازگياهان خانواده بگونيا Begoniacees ميباشد كه بلندي آن در انواع مختلف به 20 تا 60 سانتيمتر مي رسد .
يكي از فراوان ترين گياهاني است كه به واسطه سهولت تكثير آن در هر خانه اي مي توان يافت.
برخي از انواع بگونيا Begonia داراي برگهاي ضخيم وكشيده و برخي ديگر داراي برگهاي كوچك و كوتاه ميباشند .


انواع بگونيا Begonia :بگونيا Begonia ها را ميتوان به سه دسته مهم تقسيم كرد :


غده دار ، ريزوم دار و ريشه فيبري .
معمولا بگونياهاي غده دار، خزان كننده ميباشند ولي بگونياهاي ريزومي و ريشه فيبري هميشه سبز هستند .
اكثر گونه هاي بگونيا Begonia براي تزئين اطاق ، بالكن ، تراس ، راهرو و همچنين حاشيه باغچه ها بكار ميروند .
انواعي از اين گياهان را چنانچه در گلدانهاي بزرگ بكاريم به اندازة قد انسان رشد ميكند .
گلهاي بگونيا Begonia اكثرأ برنگهاي قرمز ، صورتي يا سفيد ديده ميشوند .
گرچه اين گياه را ميتوان براي چندين سال نگهداري كرد ، ليكن توصيه ميشود همه ساله از قلمه هاي جوان استفاده شود .
زيرا كه بگونيا Begonia مسن بيشتر از حد رشد مينمايد و در نتيجه تأمين غذاي كافي براي آن قدري مشكل ميشود .


كمي مواد غذايي باعث ريزش برگها ميشود.


نكته اي كه لازم به ياد آوري مي باشد اين است كه بهتر است انواع خزندة بگونيا Begonia يعني آنهائي را كه برگهاي كوتاه گسترده دارند از طريق قلمه زدن برگ تكثير شوند .


به اين ترتيب كه برگ و قسمتي از ساقه را جدا نموده و درمخلوطي از خاك نرم و پيت مرطوب قرارداده ، سپس روي آنرا با ورقه نايلوني شفاف پوشانده و درحرارت بين 18 ـ 22 درجه سانتيگراد قرارداد تا ريشه بوجود آيد .


مهمترين گونه هاي آن عبارتند از :


1 ـ بگونيا سوكوترا B. Socotrana :


اين گونه بومي جزيره سوكوتراSocotra است ،ازانواع بگونياي غده دار ميباشد.
ارتفاع و گسترشي در حدود 30 تا 40 سانتيمتر دارد .
داراي برگ هاي سبز نسبتأ روشن و مدور ميباشند كه درقسمت مياني كمي فرورفتگي دارد.
گل هاي آن بسيار زياد به رنگ صورتي ، نسبتأ درشت به عرض دو ونيم سانتي متركه دراواسط زمستان ظاهر مي شوند .


اين گونه بگونيا Begonia خود داراي تعدادي واريته ميباشد .


2ـ بگونيا توبرهيبريد B.X. tuberhybrida :


اين نام به طور كلي به گونه هاي غده داري كه در اثر دورگ گيري بوجود آمده اند اطلاق ميشود .
ارتفاع آن ها 30 ـ 60 سانتيمتر و گسترشي در حدود 30 ـ 40 سانتيمتر دارند .
ساقه آنها راست ، گوشتي با برگهاي سرنيزه اي و بزرگ بوده ، گل آنها مخصوصأ گل ماده پُرپَر و شبيه گل رُز به رنگ هاي سفيد ، زرد ، نارنجي و قرمز در تابستان و پائيز ظاهر ميشوند .
اين گياهان به عنوان گياهان آپارتماني و تزئين حاشيه باغچه مورد استفاده قرار ميگيرند.
از اين گونه نيز واريته هاي زيادي وجود دارد .


3 ـ بگونيا ماسونياناB. masoniana :


به انگليسيIron cross يعني صليب آهني ناميده ميشود .
اين گونه بومي جنوب شرقي آسيا (مالزي ) است .
ارتفاع آن به 30 سانتيمتر ميرسد .


اين گياه داراي ريزوم بوده و به ندرت به گل ميرود ولي آن را به خاطر برگهاي زيبايي كه دارد پرورش ميدهند .
برگهاي آن به رنگ سبز روشن با سطح مواج است و رگ برگهاي پنجه اي قهوه اي رنگ آن كه از قسمت مركزي به طرف لبه برگ انشعاب مي يابد حالت صليبي را در ذهن مجسم مي كند كه شايد اسم انگليسي داده شده به اين گياه به همين علت باشد .


4 ـ بگونيا ركس B. rex :


از انواع معروف بگونيا Begonia به خاطر برگهاي بزرگ و نقش دار زيبايش بايستي از بگونيا ركس Begonia.rex نام برد .


بگونيا ركس Begonia.rex بومي آسام هند است .
اين گياه داراي ريزوم گوشتي بوده و ارتفاع آن به حدود 30 سانتيمتر و گسترش آن در حدود 45 سانتيمترميرسد .
اين گونه را به خاطر برگ هاي زيبايش پرورش مي دهند.


برگ ها فلبي شكل ، به رنگ سبز تيره كه حالت چروكيده دارند و در نزديك لبه نقره اي رنگ مي باشند و گاهي رنگ هاي ديگري مانند قرمز ، كرم يا ارغواني در سطح برگ ديده ميشود .
گل ها معمولا ارغواني رنگ به قطر يك سانتيمتر كه در تابستان ظاهر ميشوند .
اين گل ها فاقد زيبايي هستند و بايد از گياه جدا گردند .
از اين گياه به عنوان آويزي نيز ميتوان استفاده كرد .


5 ـ بگونيا متاليكا B. metalica :


اين گونه بومي برزيل است .
ارتفاع آن به يك متر و گسترش آن در حدود 60 سانتيمتر ميرسد.


اين بگونيا Begonia داراي ريشه فيبري است .


شاخه هاي آن منشعب بوده برگ ها داراي رنگ سبز مسي با رگبرگهاي قرمز در سطح زيرين ميباشند.
گل ها سفيد به قطر 1/5 كه در اواخر تابستان ظاهر مي شوند و از گياهان آپارتماني محسوب مي گردند .


6 ـ بگونياي هميشه گل B. semperflorens :


اين جنس بومي برزيل است و داراي ريشه فيبري ميباشد است .
ارتفاع و گسترشي در حدود 15 ـ 25 سانتيمتر دارد .
ساقه آن گوشتي و منشعب ، برگها سبز براق يا ارغواني تيره رنگ است .
گل هاي قرمز ، صورتي يا سفيد آن كه 2 سانتيمتر قطر دارند از بهار تا پائيز ظاهر مي شوند .


اين گونه داراي واريته هاي مختلفي است كه از نظر اندازه و رنگ با هم اختلاف دارند و از آن ها بصورت گياه آپارتماني و هم چنين براي تزئين حاشيه باغچه استفاده ميكنند .
ضمنأ گونه ها و هيبريدهاي مختلفي از اين جنس را كه به عنوان گياه آويزي استفاده مي كنند عبارتند از :


1 ـ بگونيا آسه توسا B. acetosa :


اين گونه ريزوم دارد . برگ هاي آن بزرگ و نرم و سطح زير آن ها ارغواني است .
دمبرگ ها بلند و به گياه حالت بوته اي مي دهد .


2 ـ بگونيا فوليوسا B. foliosa :


داراي واريته اي است بنام بابيلون لك Babylon Lace كه برگ هاي آن شبيه برگ سرخس است .


شاخه هاي آن افتاده و گل ها برنگ صورتي و كوچك مي باشد .


3 ـ بگونيا هيبريد پندولا B. hybrida pendula :


گياهي است با شاخه هاي آويزان به طول 40 ـ 50 سانتيمتر با برگ هاي ناهموار و مثلثي شكل .
گل هاي آن به رنگ سرخ ، نارنجي ، قرمز و زرد مي باشد ، كه در تابستان ظاهر ميشود .


3 ـ بگونيا هيبريد B.X. silver jewel :


دورگهِ بسيار جالبي براي گلدان آويزي است .
برگ هاي آن سبز و نقره اي به صورت مخلوط و درهم مي باشد .
تعداد زيادي گونه هاي ديگر اين جنس كه به صورت گياه آپارتماني استفاده مي شوند.
يكي از متداولترين انواع بگونيا Begonia ، بگونيا ريگر B.Riger است كه تقريبأ در هر خانه اي ديده ميشود .
اين نوع بگونيا Begonia عمومأ در زمستان گل ميدهد ، ليكن در ساير فصول نيز چنانچه بخوبي مراقبت شود گل خواهد داد .
مناسب ترين درجه حرارت براي آن همان درجه حرارت معمولي اطاق است كه قدري متمايل به خنكي باشد .
بطور كلي در اين گياه علاوه بر تكثير به روش كاشتن بذر ، آن دسته از بگونياها كه داراي برگهاي بزرگ و زيبا و رنگارنگ هستند از طريق قلمه برگ و ساير انواع بگونيا ها از طريق قلمه ساقه تكثير مييابند .مراقبتهاي لازم براي پرورش بگونيا :


1 ـ نور :


بگونيا ها معمولا سايه پسند ( سايه كاملا روشن ) هستند.


در آپارتمان ها آن را بايد در كنار پنجره هاي جنوبي آپارتمان قرار داد .


ولي در تابستان بايد اين پنجره ها داراي پرده باشد تا نور مستقيم خورشيد به گياه نتابد .
درهواي آزاد بهتر است درزيردرختان كه سايه آفتاب است كاشته شوند.
البته بعضي گونه هاي آن در آفتاب نيز به خوبي رشد ميكنند .


2 ـ حرارت :


اين گياهان در حرارت 10 تا 21 درجه سانتيگراد قادر به ادامه زندگي ميباشند ولي بهترين درجه حرارت براي آن ها 16 ـ 18 درجه سانتيگراد است.


3 ـ آبياري :


آبياري بگونيا Begonia در تابستان بايد به طور منظم و زياد صورت گيرد ، به طوري كه خاك هميشه مرطوب باشد ولي هرگز نبايد خاك را كاملا خيس كرد .
در بگونياي گلداني به محض خشك شدن قسمت سطحي خاك آبياري را بايد تجديد كرد .
در انواع غده اي پس از خاتمه گل و شروع زمان استراحت گياه ، آبياري را بايد به تدريج كم كرد به طوري كه هنگام زرد شدن برگ ها آبياري كاملا متوقف گردد و تا سال بعد آن را در گلدان كه خاك آن كاملا خشك شده است نگاهداري مي كنند ولي اگر گياه در هواي آزاد كاشته شده است غده را از خاك در آورده و در هواي آزاد قرار مي دهند تا كاملا خشك شود و سپس آن را در ماسه نگاهداري ميكنند .


4 ـ رطوبت هوا :


اين گياه به رطوبت هوا نيازمند است و در جايي كه رطوبت به اندازه كافي در هوا باشد (50 ـ 80 درصد) بخوبي رشد ميكنند .
ولي به هرحال از خيس كردن ساقه و برگ گياه بايد اجتناب كرد ، حد اكثر مي توان هر چند يك بار مقدار كمي آب ولرم روي آن پاشيد به طوري كه سطح برگ ها فقط كمي نمناك شود .


5 ـ اسيديته خاك :


خاك هاي اسيدي براي اين گياه مناسب است .
بنابراين بايد سعي كرد كه در خاك مواد آهكي نباشد و از دادن آب آهك دار به گياه بايد پرهيز كرد .
زيرا تركيبات آهكي براي بگونيا Begonia مناسب نمي باشد و موجب خشك شدن آنها ميگردد .


6 ـ كود :


از كودهاي مختلفي كه در بازارهاي ايران وجود دارد نظير ميكرو ، فولي فرتيل ، پوگون ، سندافلور و امثال آن ميتوان استفاده كرد ولي بهترين كود براي اين گياه مخلوطي از 100 گرم نيترات پتاسيم ، 100 گرم فسفات كلسيم و 200 گرم سولفات آمونيوم است كه به مقدار يك گرم در ليتر هر هفته يك بار از فروردين تا آبان ماه بايد به گياه داد .


7 ـ خاك :


بگونيا Begonia. به خاك نسبتأ سبك احتياج دارد .
براي گلدان معمولا از مخلوطي تورب ، خاك برگ نرم و ماسه به نسبت مساوي استفاده ميكنند و بهتر است هر ساله خاك گلدان را عوض كرد .
خاك باغچه بايد از جنس شني بوده و داراي كود پوسيده و خاك برگ كافي باشد .تکثیر :


گونه هاي مختلف بگونيا Begonia را مي توان به يكي از روش هاي زير تكثير كرد :


1 ـ كشت بذر : تكثيرگياه دربعضي ازگونه ها نظير


بگونياي هميشه گل B. semperflorens و گونه هايي از بگونيا توپر هيبريد B. tuberhybride كه گل كم پَر دارند با كاشت بذر صورت ميگيرد.
بذر اين گياهان را در اواسط زمستان ( بهمن ماه ) در گلخانه ميكارند و چون بذرها بسيار ريز ميباشند بايد به طور سطحي كاشته شوند و به عبارت ديگر نبايد روي آن ها را با خاك پوشاند ، فقط كافي است پس از پاشيدن با يك تخته كاملا صاف فشار بدهند تا بذرها كاملا با سطح خاك تماس حاصل كند .
آبياري بايد با دقت صورت گيرد تا موجب جابجا شدن بذرها نشود و بهتر است آبپاشي با تلمبه گردپاش صورت گيرد .
سبز شدن بذرها در حدود 30 ـ 40 روز طول مي كشد .
وقتي نهال ها دو برگي شدند به فاصله يك سانتيمتر روي خزانه ديگر نشاء مي كنند و سپس يك ماه بعد يك بار ديگر به فاصله دو سانتي متر از يكديگر نشاء مي نمايند .
در اواخر فروردين آن ها را از خزانه خارج كرده و به محل اصلي (گلدان يا هواي آزاد ) منتقل مي نمايند .
اين گياهان معمولا در خرداد ماه گل مي دهند .
چنانچه به گلخانه دسترسي نباشد ميتوان كشت بذر را در بهار انجام داد و گلدان ها را در نقطه سايه روشن كه مستقيمأ در معرض تابش نور مستقيم خورشيد نباشد قرار داد .


2 ـ قلمه :


در بگونيا هاي غده دار ازدياد گياه توسط قلمه پاشنه دار به طول 8ـ 12 سانتيمتر در بهار در حرارت 18 ـ 21 درجه سانتيگراد صورت ميگيرد ، بدين ترتيب كه در بهمن ماه غده ها را در روي بستري از تورب مرطوب قرار ميدهند تا جوانه بزند .


وقتي جوانه ها به 8 ـ 12 سانتي متر رسيدند آن ها را با قسمتي از غده جدا كرده و محل بريدگي را با كمي خاكه ذغال مي پوشانند و آنگاه ميكارند .


در بگونيا ركس Begonia.rex، ميتوان همانگونه كه قبلا گفته شد از قلمه برگ براي ازدياد گياه استفاده كرد .


بايد توجه كرد كه آب زياد موجب پوسيدگي قطعات برگ ميشود .قلمه زدن برگ :


تكثير از راه برگ به اين ترتيب است كه ابتداء برگ را باتيغ به قطعات يك در يك سانتيمتر مربع تقسيم نموده و سپس آنها را بر روي مخلوط خاك نرم و پيت مرطوب خوابانده و با پلاستيك شفاف ميپوشانيم.


برگها پس از چند هفته ريشه توليد ميكنند .


اين عمل را بهتر است در گلخانه انجام داد .


مناسب تر است بگونيا Begonia را در گلدان پلاستيكي قرار دهيم تا به مقدار كافي رطوبت در اختيار ريشه ها قرار گيرد .


نكته اي كه دربارة گلدانهاي پلاستيكي بايد مورد توجه قرار گيرد اينست كه از آب دادن زياد به گياه بايد خود داري كرد زيرا آب بيش از اندازه باعث پوسيدگي ريشه ها ميشود.3 ـ تقسيم ريزوم :


در بگونياهاي ريزوم دار هنگام بهار ريزوم ها را به چند قسمت تقسيم ميكنند بطوري كه هر قسمت حد اقل بايد داراي يك جوانه و طولي برابر 5 سانتيمتر باشد .


ممكن است ريزوم ها را طوري تقسيم كرد كه هر قسمت چند جوانه داشته باشد در اين صورت گياهان جديد پرپشت تر و انبوه تر خواهند شد.


قلمه پاشنه دار يا قطعات ريزوم را درمخلوطي از تورب و ماسه در جعبه مي كارند به طوري كه نصف آن ازخاك بيرون باشد و آن را در حرارت 16 ـ 18 درجه سانتيگراد قرار ميدهند .


پس از 15 ـ 20 روز كه جوانه ها به اندازه كافي نمو كردند آن را به محل اصلي خود در زمين يا گلدان منتقل مينمايند .

مریم
03-31-2011, 11:25 PM
[Only registered and activated users can see links]Bignonia capreolata(Campsis )

پیچ اناری Campsis گونه ای از گیاهان خانواده شیپوریها یا بيگنو نياسه Bignoniaceae بوده برگهايش مركب و نامنظم و گلهائي به رنگ قرمز نارنجي دارد.


دو نوع از اين گياه رونده تا كنون شناخته شده است كه داراي شاخه هاي نيرومند بالارونده و برگهاي آويخته مي باشند .1 ـ پیچ اناری( یاس ویرجینی )C. radicans :


ياس ويرجيني بوسيله ريشه هاي هوائي و ساقه هاي بلند خود به ديوار متصل مي شود .
ريشه هاي هوائي مجهز به چنگكهائي براي اتصال به ديوار ، پايه يا داربست مي باشند .
گلهاي لوله اي نارنجي و براق اين گياه در اوايل پائيز شكفته ميشوند و بشكل يك دسته گل در انتهاي ساقه ايكه در همان سال رشد كرده است ظاهر مي شود و يك رقم از اين دسته داراي گلهاي زرد رنگ هستند.


2ـ پیچ اناری چینی C. chinensis


يا پیچ اناری گل درشتC. grandiflora : شاخه ها و گلهاي درشت تري نسبت به ساير انواع خود دارد به دليل فقدان چنگكهاي ريشه اي از مقاومت كمتري برخوردار است و اصولا اين دسته داراي قدرت كمتري از دسته قبلي هستند و گلهاي دهان باز آن به رنگ قرمز يا نارنجي براق مي باشند .


نوع دورگِه C. tagliabuana : به نام مادام گالن Mme Galen داراي گلهاي قرمز است كه در تير و مرداد گل مي دهد و با ساير مشخصات آن مثل ارقام قبلي مي باشد .
اصولا پیچ اناری Campsis گياهي كم توقع بوده احتياج چنداني به تغذيه كافي و در نتيجه كود ندارد .


هواي سرد چندان ناراحتي براي اين گياه توليد نمي كند .


خاكهاي آهكي ضرر زيادي براي اين گياه ندارند و اصولا با هر شرايطي خود را تطبيق ميدهد .
در مكانهاي آفتابرو گلهايش زودتر ظاهر مي شود .


طرز تكثير :


پیچ اناری Campsis را به سه طريق :
1 - قلمه زدن ،
2 - جداكردن پاجوش .
3 - خواباندن شاخه .
زياد مي کنند .

مریم
04-24-2011, 07:48 PM
[Only registered and activated users can see links]
گل میمون یکی از گلهای زینتی است که در باغبانی بسیار معمول است و در فصل تابستان با گلهای رنگارنگ و مخملی خود جلوه خاصی به باغچه ها می دهد.
این گیاه از جنس Antirrhinum و متعلق به خانواده scrophulariaceae میباشد. از گلهای زینتی دیگری که از این خانواده در باغبانی معمول است گل انگشتانه Digitalis و گوشی calceolaria را می توان نام برد.
از جنس Antirrhinum حدود 40 گونه مختلف علفی یکساله و دو ساله و چند ساله و نیمه درختچه ای شناسایی شده که یکی از این گونه ها Antirrhinum majus میباشد که نام علمی گل میمون است که از گیاهان علفی چند ساله این جنس میباشد ولی معمولا" از آن بعنوان گل یکساله استفاده می شود و دارای تعداد زیادی واریته و فرم مختلف میباشد . طول گیاه و رنگ و اندازه گل در واریته های مختلف متفاوت بوده و همین تنوع این گونه را جزء یکی ازپر استفاده ترین گیاهان در گلکاری قرار میدهد.
ارتفاع این گیاه در واریته های مختلف بین ده سانتیمتر تا یک متر متغییر است . از فرم های بلند آن برای گل بریده و از فرم های کوتاه آن برای کاشت در حاشیه باغچه ها میتوان استفاده کرد.
گل میمون برای رشد و گلدهی به نور کافی احتیاج دارد . بنابراین بایستی آن را در محل آفتابگیر در باغچه بکارید . خاک باغچه باید بایستی قوی و دارای زهکشی خوبی باشد .فاصله کاشت نسبت به طول گیاه فرق می کند معمولا" فرم های کوتاه را با فاصله 25 سانتیمتری و فرم های بلند را با فاصله 50-40 سانتیمتری میکارند .برای طولانی شدن طول گلدهی میتوانید گلها را ببرید و از آن به عنوان گل بریده استفاده کنید و یا بعد از پژمرده شدن و قبل از تشکیل بذر آنها را قیچی کنید
وقتیکه گیاه بعد از مدتی گل دادن فرم شاداب و جوان خود را از دست داد آنرا از محل نزدیک به زمین قیچی کرده و سپس با یک کود مایع آنرا کودپاشی کنید در این صورت گیاه ازنو شروع به رشد و فعالیت کرده و گلهای خوبی خواهد داد.گل میمون را در گلدان نیز میتوان پرورش داده و نسبت به زمان کاشن بذر در فصول مختلف در گلخانه به گل می نشیند.
بهترین روش تکثیر کاشت بذر است که آنرا به دو صورت میتوان انچام داد: 1- در فصل پاییز بذر ها را در ترکیبی خاکی که نصف ماسه و نصف پیت یا خاک برگ است در گلخانه بکارند . بذرها معمولا" بعد از 20-10روز سبز میشوند . بعد از اینکه نشاء ها باندازه کافی رشد کردند آنها را در گلدانهای کوچک بکارید و در گلخانه سرد یا شاسی قرار دهید . این گیاهان در فصل بهار به باغچه منتقل کنید و گیاهانیکه بیین ترتیب پرورش یافته اند زودتر از سایرین به گل می نشینند و در واقع با این روش گلهای زودرس بدست می آیند . در صورتیکه فرم های بلند آنرابرای گل بریده پرورش داده اید میتوانید بعد از جابجا کردن نشاها آنها را در گلخانه ای که حداقل درجه حرارت آن بین –7و 4 درجه سانتیگراد باشد قرار دهید و در فصل زمستان از گلهای آن استفاده نمایید .
2- طریقه دیگر کاشت مستقیم بذر است یعنی میتوان بذر را در بهار مستقیما در خاک باغچه بپاشید و در آبیاری آن دقت شود که بطور یکنواخت با آبپاش که سوراخهای ریز دارند آبیاری شوند و بعد از سبز شدن بذر ها آنها را تنک کنید و فاصله مناسب رعایت شود.
یکی از بیماریهای رایج در گل میمون بیماری قارچی زنگ میباشد که بسرعت در گیاه پیشرفت میکنند .لکه های قهوه ای رنگ پودر مانند که درزیر برگ و در روی ساقه ظاهر می شود از علائم بیماری می باشند
آفت شته نیز معمولا" روی شاخه های جوان بچشم میخورد که میتوان با استفاده از سممومی که در بازار موجود است نسبت به سمپاشی اقدام نمایید

مریم
06-16-2011, 02:36 AM
گل گاردنيا پرورش : گل گاردنيا

گاردنيا


GARDENIA


گاردنيا Gardenia جنسي از تيره روناس ها يا روبياسه Rubiacees ميباشد و 7 تا 8 قسم آن درختچه هائيست كه در گرمخانه نگهداري ميشوند .
برگهايشان عمومأ دائمي ، متقابل و بيضي شكل كشيده و گلهايش سفيد ، خوشبو كه از بغل دم برگها يا انتهاي شاخه بيرون ميآيد .
اقسامي از گاردنيا كه زياد كاشته ميشوند عبارتند از :
1 ـ گاردنيا ياسمني G. jasminoides : كه از آن دو جور قابل توجه بدست آورده اند به نامهاي :
الف ـ گاردنيا ياسمني فورتونه ئي G. j. Fortunei : داراي گلهاي خيلي درشت .

ب ـ گاردنيا ياسمني سيتريودورا G.J.citriodora : قد اين قسم كوتاه وگلهاي آن بوي ليمو ترش ميدهد .


2 ـ گاردنيا راديكان G. radicans : با بوته كُرپِه و كوتاه بقد 50 سانتيمتر كه از آنهم جوري با برگهاي ابلق بدست آورده اند .
اقسام گاردنيا Gardenia موقع رشد خود محتاج به هواي گرم و مرطوب با روشنائي تند و آبياري مداوم ميباشند ، بوته هاي آنرا بايد در گلدانهائيكه مملو از خاك خلنگ مخلوط با خاك برگ است و به دقت زه كشي شده باشد بكارند . اين گلدانها را بهتر است در جعبه هاي مملو از شن كه از ميان آن لوله شوفاژ گرمخانه ميگذرد فرو كنند . پس از خاتمه گلها لازم است ساقه ها را تا حد ممكن كوتاه نموده و گلدان را نيز تعويض كرد . تابش آفتاب صدمه اي به گاردنيا نمي زند . تا اول پائيز مي بايست به گياه كود داده و برگها را حتي الامكان مرطوب نگه داشت . زمستانها گلدان بايد در محل گرمي با حرارتي معادل 18 تا 22 درجه سانتيگراد و هواي مرطوب قرار گيرد .
گلهاي گاردنيا Gardenia چنانچه چيده و در آب گذاشته شوند دوام قابل توجهي دارند .

تكثير :
زياد كردن گاردنيا Gardenia به روش قلمه زدن ساقه هاي جوان آن در اسفند ماه درخاكي كه 30 درجه سانتيگراد گرما داشته باشد صورت ميگيرد.

مژده بی تو
07-04-2011, 06:30 PM
گُل سُرخ ها -رُزها les rosiers
رُزها یا گل سُرخ ها یکی از مهمترین دسته گیاهان میباشد که انواع شناخته شده آن به بیش از ۲۰۰۰۰ گونه و واریته مختلف تخمین زده میشود .
رُز، یا گل سُرخ ، جنسی ازخانواده گل سُرخ ها یا(Rosacea) رُزاسِه میباشد که بوته هایش پاکوتاه و پا بلند و رونده با ساقه های چوبی است و در بعضی گونه ها برگهایش غیر دائمی و در برخی دائمی میباشد .
در اقسام اصلی و اولیه بوته ها صورت بدوی خود را داشته ، بصورت کُرپه و پُر تیغ و خار میباشد ، ولی پس از گشنگیری و بدست آوردن اقسام و جورهای تازه که بیشتر بوسیله پیوند روی پایه های اقسام وحشی درست شده ، صورت آن دگرگون شده و تا اندازه ای به میل پرورش دهندگان تغییر صورت داده به اشکال مختلف : کُرپه ، چتری ، مجنون ( آویزان ) و بقول فرانسویان ( گل رُز گریان ) و غیره درآمده است .
اشکالی که بیشتر مورد توجه و در باغات بوته های گل سُرخ را (بسته به وضعیت محل کاشت ) به آن صورت در می آورند ۵ شکل بشرح زیر میباشد :
۱ – گل سُرخ پاکوتاه : بوته هائیست که پیوند آنرا روی ریشه یا ساقه نزدیک بخاک زده و میگذارند از پیوند چند شاخه بیرون آید و در اثر هَرَس همه ساله آنرا کوتاه نگهمیدارند ، بطوری که بسته به جنس آن بلندی بوته ها از ۲۰ سانتیمتر تا یک متر بلند تر نمی شود .
۲ – گل سرخ کُرپه : که پس از پیوند نزدیک خاک در اثر هَرَس نوک شاخه ها می گذارند شاخه های فرعی آن زیاد شود تا بوته بصورت کُرپه درآید .
۳ – گل سرخ با ساقه بلند یا نیمه بلند : عبارت از بوته هائیست که پیوند را روی یک ساقه صاف و لخت تسترن کوهی به بلندی یک متر تا یک متر و نیم می زنند . پس از نمو پیوند ، ساقه نسترن بتدریج قوی شده رنگ قهوه ای بخود گرفته راست می ایستد . باغبان میتواند شاخه هایی که از پیوند میروید را به میل خود بهر شکل بخواهد درآورد .
۴ – گل سرخ رونده پیچنده : این دسته از اقسام مخصوصی هستند که شاخه های آنها بلند شده و بالا میرود که آنها را بوسیله پایه یا داربستهای فلزی مخصوصی نگهداری کرده آرایش میدهند .
۵ – گل سرخ مجنون : که از پیوند اقسام رونده روی پایه بلند نسترن کوهی بدست می آید .
باین طریق که هریک از اقسام نامبرده را اگر روی ساقه ای به بلندی ۱/۵ تا ۲ متر از نسترن کوهی پیوند کنند پس از گرفتن شاخه های آن رو به زمین سرازیر شده و بوته گل مجنون ( گل رز گریان ) بدست میآید .
اقسام مختلف و جورهای حاصله از گل سرخ :
بطوری که گفته شد از گل سرخ گونه ها و واریته های ( اقسام و جورها ) زیادی تا کنون شناخته شده ، ولی آنچه از بهترین گونه ها و واریته ها که در باغات کشورهای اروپایی مانند : فرانسه کاشته شده نگهداری میشود تقریبا در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ گونه و واریته است .
برای آنکه در تزئید جورهای گل سرخ بتوانند نژاد هر واریته را معلوم نموده و بدانند هر واریته که تازه بدست می آورند از جفتگیری کدام یک از واریته ها بوجود آمده ، عده بیشماری از گیاه شناسان و کارشناسان مخصوص این گل ، آنها را دسته بندی کرده اند که مهمترین از همه آنها دسته بندی زیر است که مورد توجه بیشتری میباشد :

۱ – گل سرخ فرانسه ( رُز دو فرانس Rosier de france)
۲ – نسترن (اکلانتیِرEglantier)
۳ – گل چای ( رُزیِه آدور دوته Rosier aodeur de the)
۴ – گل سرخ ایران ( رُزیِه دو پِرسRosier de Perse)
۵ – گل سرخ با گلهای متعدد( رُزیِه مولتی فلور پُلی آنتاRosier Multiflore Polyanta)
۶ – گل سرخ مینیاتور( رُزیِه مینیاتورRosier Miniature )
۷ – گل سرخ بَنگال ( رزیِه بنگالRosier Bengale )
رز شارل دوگل _گل رُز دو رگِه شارل دوگل(Charle de Gaulle )
این دسته بندی از نظر نژادی گل سرخ بوده ولی نسبت به وقت گل دادن و بلندی و کوتاهی بوته یا پیچندگی آنها در تجارت دسته بندی دیگری کرده اند که چون بیشتر مورد احتیاج و توجه افرادی است که بکاشتن و پرورش این گل علاقه دارند ، این دسته بندی در اینجا شرح داده میشود .

۱ – گل سرخ های پاکوتاه گل درشت .
۲ – گل سرخ های پاکوتاه با گل کوچک .
۳ – گل سرخ های بوته کُرپه( رُزیِه بوئیسونRosier Buissons)
۴ – گل سرخ های رونده .
۱ – گل سرخ های پاکوتاه با گل درشت :
الف – دسته همیشه گلها ( رِمونتانت Remontants ) : شامل ۸ جور
( منظور از همیشه گلها آندسته از گل سرخهائی است که بهار و تابستان تا اواسط پائیز متناوبآ گل می دهند ).
ب – دسته دورگه های همیشه گل : شامل دو سری و رویهمرفته ۲۲ جور مختلف مانند گل سرخ ” مادام البرت باربیه ” با گل زیبای درشت و خوش ترکیب کاملا پُرپَر ، برنگ زرد شُتُری که مغز آن زرد آلوئی و در سالهای نزدیک به ۱۹۴۷ بدست آمده است .
ج – دسته معروف به گل چای : شامل ۱۲ جور .
د – دسته دورَگِهِ چای : دارای ده سِری مختلف شامل ۲۱۸ جور مانند ” گل چای ” ( بتی اوپریشارد Betty uprichard ) گل درشت نیمه پُرپَر با گلبرگهای پهن برنگ صورتی گوشتی که میانه آن شنجرفی و پشت گلبرگها شنجرفی مایل به نارنجی خیلی خوشبو که در ۱۹۲۲ بدست آمده است .
دیگری گل چای( مارگارت مک گریدی Margaret Mac Gredy):
گل زیبای پُرپَردرشت برنگ لاکی که آخر شنجرفی میشود باعطر مطبوع که در ۱۹۳۷ بدست آمده .
دیگر گل چای ( کُنتِس دو کاستیلژاKontesse de Castillja ) : با گل درشت نیمه پُرپَر به رنگ زرد طلائی ، پشت برنزی که در سال ۱۹۲۶ بدست آمده است .
۲ – گل سُرخ های پاکوتاه با گل کوچک :
الف – گل سرخ بنگال و دورَگِه های آن شامل ۸ جور .
ب – گل سُرخ پولیانتا(Polyantha) و دورَگِه های آن شامل ۵۶ جور .
ج – گل سُرخ مینیاتور شامل ۷ جور
براندی _ گل رُز براندی هیبریدBRANDY
۳ – گل سُرخ های کُرپِه ( بوئیسونBuisson) :شامل ۳۱ جور .
۴ – گل سُرخ های رونده : دارای ۲ سری و شامل ۹۲ جور .
زمین و خاک مساعد برای پرورش گل سُرخ :
برای آنکه بتوان یک باغ گل سُرخ احداث کرد یا آنکه بوته هایی را که در باغچه یا حاشیه خا میکارند بطور کامل نمو کرده و از همه جهت جالب توجه باشد ، باید دید گل سُرخ در چه نوع خاک بهتر از سایر گلها تغذیه کرده و میتواند در آنجا تا حد طبیعی رُشد و پرورش یلقفته زیبایی طبیعی خود را نمایان سازد . بهترین زمین برای کاشتن گل سُرخ ها زمینی است که دارای خاک رُسی و شنی تازه باشد .
این قسم خاک کمی سنگین است و وقتی آنرا آب می دهند خاک به ابزار کار میچسبد ولی بزودی رطوبت اضافی را از خود رد کرده و در آن به آسانی و خوبی میتوان کار کرد . در چنین خاکی ریشه های گل سُرخ به اطراف منتشر شده وسائل تغذیه کافی برای بوته را فراهم ساخته و گلریزان فراوانی می کند . برعکس زمین های آهکی که خاکش مقادیر زیادی مواد آهکی مانند کاربنات دو سود داشته باشد برای کاشتن گل سرخ بهیچ وجه مناسب نیست . مقدار آهکی که در خاک برای بوته های گل سرخ لازم است به نسبت مواد موجود در خاک و همینطور به نسبت نژادهای مختلف گل باید تفاوت داشته باشد .
چنانچه در زمین های رُسی و شنی مقدار آهک نباید از ۱۰ تا ۱۵ درصد و در زمین های شنی از ۵ درصد ***** کند .
زمینهای شنی که در خاکش رُس یافت نمی شود ، برای پرورش گل سرخ مناسب نیست . مگر آنکه آنرا بحد کافی با مواد پوسیده نباتی و حیوانی مخلوط کنند تا همیشه خاک را تازه نگهدارد .
نکته قابل توجه آنست که نباید تصور شود چون خاک رُسی و شنی برای تربیت گل مساعد است میتوان بوته های گل سرخ را در خاک های رُسی نیز کاشت . بنابراین باید دانست که کاشتن گل سرخ در زمینهای رُسی یا شنی خالص یا آنها که بیش از ۱۵ درصد مواد آهکی دارند زحمت بیهوده است و بوته های گل در چنین زمینها ، همیشه زرد و رنجور و برگهایشان زودتر از موقع ریخته در مدت کوتاهی خشکیده و از بین میرود . مگر آنکه خاک آنها را قبلا اصلاح کرده بعد مبادرت به کاشتن گل نمایند .اکنون که خاک مناسب برای کاشتن گل سرخ را شناختیم باید دانست چگونه چنین زمینی را باید آماده برای گل کاری کرده ، با چه نوع مواد غذائی آنرا تقویت نمود ، تا گلهای حاصله در آن تمام زیبایی و ظرافت خود را حفظ کرده نمایان سازد .
زمین را باید قبلا بعمق ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتر کاملا برگرداند و سنگهای درشت و مواد زائد را از آن بیرون کشیده بعد برای هر صد متر مربع ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم کود تجزیه شده و ساخته را خوب با خاک مخلوط سازند . بهتر است این کار در آبان ماه و چند هفته قبل از موقع کاشتن بوته ها صورت گیرد .اگر زمینی را که در اختیار دارند از زمین های سبک ( مانند زمین های شنی خالص یا هر نوع خاکی که شن آن زیادتر از سایر ترکیباتش باشد ) باید با آن ، کود سنگین که بتواند خاک را قابل نگهداری رطوبت کند مخلوط کنند .
بهترین کود برای چنین زمین کود گاوی ساخته شده است .
زیرا کود گاوی بزمین های سبک قابلیت حفظ و نگهداری رطوبت را داده و از نظر مواد مغذی و پوسیده آنرا غنی میسازد .
اگر زمین از نوع رثسی و شنی است یعنی مواد رُسی آن برتری دارد باید برای اصلاح آن از کودهای سبک تازه که بتواند سنگینی خاک را اصلاح کند و آنرا قابل جذب آب نماید ( مانند پِهِن اسب تجزیه شده و پوسیده یا کود گوسفندی نرم ) بحد کافی و زیاد مدتها قبل از رسیدن موقع کاشت مخلوط کنند . بهتر است این کار اوائل پائیز انجام گرفته و تا موقع کاشتن چند دفعه زمین را برگردانده تا خاک دارای خلل و فرج لازم برای نفوذ و جذب اب بشود . برای تکمیل کودهای سبک که با خاکهای رُسی و شنی مخلوط میکنند باید از کودهای شیمیایی مخصوصآ آن دسته که مواد پطاسی آن بیشتر است استفاده نمود . پس از آنکه بوته های گل را در باغ یا نقاطی که برای این کار تخصیص داده شده کاشتند نسبت به جنس زمین باید آنها را هر سال (اگر خاک سبک است ) یا هردو سال یک مرتبه ( اگر خاک سنگین است ) کود بدهند و میزان کود مورد لزوم همان ۳۰۰ کیلو گرم برای هر صد متر مربع است که اواخر پائیز روی زمین پهن کرده بکمک شن کش و چنگال یا بیل آنرا زیر خاک کنند .
مواظبت های دیگری که بوته های گل سرخ لازم دارد بطور خلاصه عبارت است از :
الف – حذف پاجوشهائی که از پایه بوته ها یعنی از نسترنهای کوهی بیرون میآید که باید جدآ مراقبت شود زیرا اگر پاچوشها را نبرند ، مواد مغذی را که باید به بوته برسد جذب و مصرف کرده بوته را ضعیف کرده یا میخشکاند.
ب – آبیاری مرتب و منظم بوته ها به تناسب فصل مخصوصآ در زمین های سبک و ایم گرم تابستان .
ج – چیدن ته گلها پس از ریختن گلبرگها که باید از نیم سانتیمتر بالای آخرین برگ شاخه که منتهی به گل شده قطع نمود .
د – مراقبت و جلوگیری از ابتلاء بوته ها به انواع امراض قارچی یا میکربی و حیوانی بشرحی که در آفات گیاهی گفته شده .
ه – هَرَس بوته ها که باید اواخر زمستان انجام شود تا در نتیجه شاخه های نازک و ضعیف حذف شده و شاخه های قوی و گلدار جانشین آنها گردد . برای آنکه بتوان بطور محسوس قوت و قدرت بوته های گل سرخ را زیاد کرد ، باید از کودهای شیمیایی بعنوان کود تکمیلی استفاده نمود . ولی مصرف این کودها باید با اطلاع کامل از وضعیت خاک و زمین که بوسیله تجزیه شیمیایی روشن می شود انجام شود .
زیرا قبل از استعمال کود شیمیایی باید دانست در خاک باغچه یا باغ گل سرخ از هریک از مواد آلی اصلی که برای رُشد و پرورش و گلریزان گیاه لازم است ( ازت – اسید فسفوریک – پطاس – آهک ) چه میزان بوسیله بوته ها در ضمن سال مصرف شده و اکنون باید جای آنها پُر شود .یک زمین متوسط باید درهرهزارگرم خاکش یک گرم ازت – ۲۰% اسید فسفوریک۳۰ % پطاس و یک گرم آهک داشته باشد .
بنابراین برای جبران کسری های سالیانه باید از عوامل حاصلخیز کننده استفاده شود و بطور متوسط برای هر متر مربع زمین میتوان ۶۰ گرم ازت ( نیترات دو سود ) در نظر گرفته شود و اگر زمین از حیث مواد آهکی نیز فقیر باشد کافی است که در هر ۴ سال یکمرتبه برای هر متر مربع ۳۰۰ گرم آهک به زمین داد . ولی باید متوجه بود که بدون وجود مقدار لازم کود حیوانی در خاک به تنهایی نمی توان از استعمال و مصرف کودهای شیمیایی نتیجه قطعی و موثر بدست آورد .
کود حیوانی گذشته از آنکه مواد لازم مانند : ازت و پطاس را در خاک فرهم میسازد، وضعیت آنرا از نظر ساختمان فیزیکی نیز اصلاح مینماید . زیرا بوسیله کود حیوانی است که اگر خاک سنگین یا خیلی سبک باشد میتواند آنرا تغییر داده و برای پرورش گیاه مساعد سازد .
طرق مختلف زیاد کردن گل سُرخ :
برای زیادکردن اقسام بوته های گل سرخ راههای متعددی وجود دارد که هریک از آنها به نسبت خواصی را که دارد میتواند مورد استفاده علاقمندان واقع گردد :
۱ – کاشتن دانه های گل سُرخ :
دو موقع از کاشتن دانه های گل سُرخ برای زیاد کردن آن میتوان استفاده کرد . یکی برای بدست آوردن جورهای تازه و دیگری کاشتن دانه های نسترن برای تهیه پایه های جوان و سالم قابل پیوند .
الف – برای بدست آوردن جورهای تازه ای از گل سُرخ :
باید میوه هائی را که به این منظور روی بوته ها باقی گذارده اند (این میوه ها حاصل گلهائیست که با قسم یا جور دیگری کشنگیری شده یا بواسطه و جود اقسام و جورهای متنوع زیاد دراطراف آن فکر می کنند بطور طبیعی عمل کشنگیری روی آنها انجام شده ) اواسط پائیز موقعی که کاملا رسیده باشد ، قبل از شروع سرما و یخبندان بچینند ، نشانه رسیدن میوه گل سرخ موقعی است که میوه ها رنگ انداخته و نارنجی رنگ می شوند .
ولی باید دانست در بعضی از اقسام گل سرخ مخصوصا دورگه های چای میوه ها بزحمت رنگ می اندازند و بطور کلی موقع رسیدن میوه ها بسته به نژاد – منطقه و محل کاشت فرق می کند .
میوه های رسیده را باید همان موقع چیدن ، اواسط مهر یا آبان بکارند ( زیرا تخم میوه های این گل پس از چیدن خیلی زود قوه نامیه خود را از دست می دهد ) اگر تخمها کاملا نرسیده و هوای آن منطقه سرد شده ، برای آنکه قوه نامیه آن کامل شود ، تخمها را لای خاک اره یا ماسه نرم کمی مرطوب طبقه طبقه می چینند تا وقتی که برسد .
معمولا اوائل آذرماه میتوان این دانه ها را بیرون کاشت ، موقع کاشتن میوه ها را با چاقوی پیوند زنی چهار قسمت کرده دانه ها را خارج میسازند و برای آنکه بدانند دانه هائی که میکارند از چه قسمی است تا پس از سبز شدن و گل کردن معلوم شود بین آنها جورهای جدیدی بوجود آمده ، باید دانه های هر قسم را در خزانه مخصوصی جداگانه کاشته و بوسیله برچسبی جور یا قسم آنرا مشخص کنند .
خزانه ای که در آن دانه ها را میکارند ، اگر در گلخانه باشد مناسب تر است . در غیر این صورت باید از تغارهای مخصوص بذرکاری استفاده کرد .خزانه یا تغار را با خاکی که تجزیه شده قبلا تهیه کرده اند پُر کرده روی آنرا صاف نموده ، دانه ها را به ردیف مرتب روی خاک می چینند، بعضی ها برای اینکه خاک خزانه تقویت شده و کمک موثری به سبز شدن تخمها کند ، با خاک هر خزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم گوگرد و مقداری سولفات دوفر سفید و کمی از کودهای شیمیایی داخل می کنند .
آماتورها برای احتیاط و پیش گیری از بروز آفات حیوانی و قارچی ، خاک خزانه را دو ماه قبل از موقع کاشتن با محلول( فورمول Formol ) ضد عفونی کرده یا همان موقع کاشتن باتزریق سولفور دو کاربون این کار را انجام می دهند تا پس از آنکه بوته ها سبز شدند دچار آفات مذکور نشوند . پس از آنکه دانه ها را روی خاک مرتب چیدند ، آهسته با کف دست آنها را فشارباید داد تا دانه خوب به خاک بچسبد و روی آنرا با قشری بضخامت ۱ تا ۱/۵ سانتیمتر شن پوشانده ، خزانه را آبیاری می کنند .تخمها بسته به اقسام مختلف آن از ۳۰ الی ۹۰ روز بعد از کاشتن سبز میشوند . پس از سبز شدن باید آب دادن را کمتر کنند تا ریشه بوته ها که خیلی ظریف است نپوسد ، تا موقعی که هوا سرد و یخبندان است ، این بوته ها را باید در گلخانه یا در زیر شاسی نگهداری کرد . پس از مساعد شدن هوا آنها را بیرون آورده در خزانه دیگر با فواصل بیشتری نشاء کرده یا آنکه جداگانه میکارند .
بوته های نو را باید هر هفته یا ۱۵ روز یک مرتبه بازدید کرد تا اگر آثاری از ” شته سبز ” یا ” پارازیت ” های دیگر روی آنها مشاهده شود بوسیله محلول سولفات دو نیکوتین و یا سموم دیگر با آنها مبارزه کنند تا از ضعیف شدن بوته ها جلوگیری شده زودتر رشد نمایند .
پس از اینکه بوته ها قوی شدند سال دوم آنها را یا در کَرت مخصوصی با فاصله ۵۰ سانتیمتر کاشته یا در گلدانهای بزرگتری میگذارند تا شروع بگل دادن کند .
ب – کاشتن دانه های نسترن برای پایه :
از اواسط شهریورماه که میوه های نسترن قرمز میشود باید آنها را چیده بعد همه آنها را در لاوک چوبی یاتغاری ریخته آهسته با دسته هاون چوبی یا گوشت کوب له کنند تا دانه ها از گوشت میوه جدا شود .
سپس آنها را چند دفعه با آب فراوان شسته دانه های ریز و پوک را که روی آب میایستد جدا کنند تا دانه سالم و درشت و پاک بدست آید.
چون موقع کاشتن این دانه ها ، بسته به وضعیت منطقه یکی از ماههای مهر، آبان و آذر یا اواخر اسفند میباشد ، برای آنکه قوای نامیه خود را از دست ندهند باید فورا دانه ها را خوب خشک کرده لای طبقات شن یا نرمه زغال چوب بچینند .
موقع مناسب دانه ها را در کرت های وسیعی که خاک کرتها را باید قبلا حاضر کرده و به اندازه کافی عمیق باشد ، به ردیف بفواصل ۲۰ سانتیمتر و عمق یک سانتیمتر میکارند .
اگر دانه ها را پائیز کاشته اند برای جلوگیری از نفوذ سرما و یخ زدن ، بهتر است روی کرتها را با قشری از پهن اسب پوشاند .
دانه ها بهار سبز میشوند و پائیز بعد آنها را بیرون آورده در کرتهای دیگری بفواصل ۳۰ سانتیمتر میکارند . تا قبل از رشد کامل بوته ها که قابل پیوند کردن بشوند باید مواظبت کرد امراضو آفاتی از قبیل ” زنگ – آردک ( سفیدک) – شته سبزو قرمز ” و غیره به آنها سرایت نکند.
برای پیشگیری بهتراست چندمرتبه بوته ها را با محلول “سولفورون” ( گوگرد محلول در آب ) یا محلول یک درهزار “پرمنگنات دو پطاس ” یا محلول ” بوردله “( کات کبود و آب صابون ) سمپاشی کنند . این بوته ها را سال دوم یا سوم باشکالی که میل دارند میتوان پیوند کرد .
۲ – قلمه زدن :
برای آنکه بتوان در مدت کوتاهتری بوته های سالم و قوی برای پایه بدست آوزد یا در نبودن پایه برای پیوند یکی از اقسام گل سرخ را زیاد کرد ، قلمه زدن را انتخاب کرده اند .
قلمه بعضی از نژادها و اقسام گل سرخ با کمال سهولت نتیجه می دهد و در مدت کوتاهی ریشه میدهد و با این وسیله میتوان تعدادی از یک قسم یا جور بدست آورد .
بین جنسها و اقسام مختلف گل سرخ آنها که برای قلمه زدن مناسبند بشرح زیرمی باشند:

۱ – گل سرخ های بنگال ( Rosier du Bengale ).
۲ – گل سرخ های جزیره بوربون(Rosier de lile Boorbon ).
۳ – گل سرخ های منگوله و دو رگه های آن
۴ – گل سرخ های چای( Rosier adeur de the ) و چند جور از دو رگه های آن.
۵–انواع گل سرخهای پولیانتا(RosierPolyantha Moltiflore).
۶ – گل سرخ های پُر گل ویشور(Wichuriana Multiflore ) .
بوته ای که از قلمه گل سرخ حاصل میشود چون همه قسمتهایش از یک قسم یا جور است یک خاصیت دارد و آن اینست که مانند پیوندهای روی نسترن باغبان مجبورنیست دائمآ مواظب گرفتن و حذف پاجوشهائی که از ریشه میروید باشد تا بوته ها راضعیف و خراب نسازد.
ولی از طرفی تعداد بوته ای را که بوسیله قلمه می توان از یک بوته بدست آورد چند برابر کمتر از آنست که بوسیله پیوند ممکن است حاصل نمود . زیرا از هر چشمه ساقه یک پیوند میتوان گرفت ، در صورتیکه ساقه ای را که برای قلمه انتخاب میکنند باید دست کم چند چشمه داشته باشد ، باضافه غالبآ ریشه اقسامی که آنرا بوسیله قلمه زیاد کرده اند دوام زیادی نداشته و بالاخره بیشتر از جورهای گل سرخ را بوسیله قلمه نمی توان زیاد کرد. بهترین زمان برای قلمه زدن گل سرخ اواخرتابستان (شهریورماه) است . در این ماه شاخه هائیرا که مغزش چوبی شده با قیچی باغبانی چیده بقطعات ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتری تقسیم میکنند، بطوریکه ابتداء و انتهای هر شاخه یک چشمه داشته باشد .
بعد برگهای شاخه را بقسمی با قیچی می چینند که یک تا دو سانتیمتر از دم برگها بساقه بماند ، قلمه ها را در گلدان یا تغار و یا جعبه مخصوص قلمه که از چهارپنجم شن نرم شسته و یک پنجم خاک تازه باغچه و خاک برگ پُر شده بفواصل ۲ تا ۳ سانتیمتر پهلوی هم فرو کرده و اگر هوا متغیر و نامساعد باشد روی آنها را حباب شیشه ای می گذارند و یا نایلون می کشند .
مدتهاست که هورمونهائی برای تسریع در ریشه کردن قلمه ها ساخته شده که ممکن است قبل از آنکه قلمه ها را در خاک فرو کنند ، باندازه دو سانتیمتر از ساقه ها را یکی دو روز در محلولی از آن هورمون گذارده بعد در خاک فرو کنند تا زودتر ریشه کرده به نتیجع برسد . زمستان باید قلمه ها را زیر شاسی یا نقاط کم آفتاب گلخانه گذاشت. بهار سال بعد که قلمه ها ریشه کرده و از هرکدام شاخه های تازه بیرون آمد ، آنها را به آهستگی بطوری که نرمه ریشه ها صدمه نبیند از خاک بیرون آورده در محل مخصوص بآن میکارند .
رز ویرژو
گل رُز دو رگه ویرژوvirgo
۳ – خواباندن شاخه :
زمانیکه فصل قلمه زدن نباشد برای زیاد کردن بوته های قسم خاصی از گل سرخ به طریق خواباندن شاخه متوسل میشوند .
خواباندن شاخه در اقسام و جورهای پا بلند که برای قلمه زدن هم مناسب است و بیشتر در اقسام رونده عملی می باشد .
اوائل بهار شاخه هایی را که به اندازه کافی بلند و قابل خم شدنست قسمتی از آنرا از نزدیک زمین خم کرده در گلدان یا زمین پای بوته زیر خاک می کنند . پائیز یا بهار سال بعد که شاخه های خوابانده شده ریشه کرده است آنها را از بوته اصلی جدا کرده و موقع مقتضی با کمال احتیاط بیرون آورده در نقطه دیگر میکارند .
۴ – پیوند : برای ازدیاد اقسام گل سرخ ، دو نوع پیوند معمول و مورد عمل است .
۱ – پیوند شکمی : که در بهار تا اوائل تابستان و ماه اول پائیز که شیره نباتی در جریان بوده و شاخه ها خوب پوست میدهند میزنند .
۲ – پیوند روی ریشه که زمستان در گلخانه می زنند : قبل از توضیح هریک از اقسام پیوند باید پایه های مناسب برای پیوند را شناخت تا زحمتی که میکشند بی نتیجه نماند . مناسب ترین اقسام را برای پایه باید انتخاب کرد که در زیر شرح داده میشود .
پایه برای گل سرخ های پا کوتاه :
از معمول ترین و بهترین اقسام گل سرخ برای پایه باید نسترن معمولی کوهی ( رُزا کانینا Rosa Canina ) را نام برد که بواسطه دوام زیاد در مقابل آفات و امراض و سختی شاخه هایش با آنکه تیغهایش موقع پیوند خیلی بدست آسیب می رساند بهترین قسم برای پایه تشخیص داده شده و امروزه بین همه پرورش دهندگان و باغبانان معمول است .
اقسام دیگری از گلهای وحشی مانند ( رُزا لاگسا Rosa Laxa) که اصل آن از سیبری است و گل سرخ ( پولیانتاRosa Polyantha) در مواردیکه نسترن کوهی نباشد قابل استفاده است .
پایه برای گل سرخ های پا بلند و مجنون ( گریان ):
چون شاخه های نسترن وحشی خیلی بلند و قوی است برای اینکار هم خوب میتوان از آن استفاده کرد .
یکی از شاخه های قوی بوته را میگذارند باندازه ای که میل دارند بلند شود و بقیه را حذف میکنند ، آنوقت نوک آنرا پیوند می کنند .
بنابراآنچه گفته شد بهتر و مناسب تر از همه اقسام گل سرخ برای پایه همان نسترن کوهی است که به آسانی میتوان از ییلاقات بدست آورده یا بذر آنرا چنانچه شرح داده شد بکارند .
پیوند شکافی یا شکمی : پیوند شکافی یا شکمی را دو موقع و بدو شکل می زنند .
الف – پیوند شکافی با جوانه بیدار .
ب – پیوند شکمی با جوانه خواب .
فصل پیوند با جوانه بیدار از اول خرداد تا اواخر تیرماه است که جریان شیره نباتی باز کردن پوست را از روی چوب آسان ساخته و پس ازگرفتن پیوند وقت کافی برای نمو شاخه و رسیدن مغز چوبی آن هست.
موقع پیوند شکمی با جوانه خواب از اوائل شهریور تا اواخر مهرماه است که دیگر فصل برای بیدار شدن جوانه و نمو آن مقتضی نمی باشد . پیوند پس از گرفتن تا بهار بحالت خواب باقی مانده ، اوائل فروردین ماه شروع به سبز شدن و نمو می کند .
پیوند پائیزه اگر در زمستان از یخ زدن حفظ شود ( برای اینکه پیوندک در زمستان یخ نزند با شروع سرما روی آنرا با قشری از پارافین منجمد می پوشانند ) چون در آغاز بهار شروع به نمو میکند شاخه های آن قوی تر بوده و زمان کافی برای رسیدن مغز شاخه ها دارد .
طریقه عمل برای پیوند شکمی خیلی آسان و عبارت از برداشتن پیوندک بوسیله چاقوی پیوند زنی از روی شاخه مورد نظر و جا دادن آن در شکافی که بشکل ( T ) روی پایه ، داده شده و بستن روی شکاف با پوست برآمده از پایه و بسیتن آن با ریسمان نرم میباشد .
پیوندک را بهتر است از شاخه ای که گل یا غنچه دارد بگیرند .
برای اینکار باید چنین شاخه ای را که شاداب و صاف است از بوته مورد نظر قطع کرده ، قسمت سرشاخه که مغزش نرم است و انتهایش را که جوانه های آن بد و نا مناسب میباشد بریده از قسمت میانه که دارای جوانه های برجسته و قوی است برای گرفتن پیوندک استفاده کنند .
بوسیله چاقوی پیوند زنی از ۱۵ میلیمتر زیر جوانه پوست را بسمت بالا بطوری میبرند که کمی از قشر چوبی مغز ساقه زیر جوانه باقی بماند ، بُرِش را تا ۱۵ میلیمتری بالای جوانه برده ، آنجا پوست را از روی ساقه برمیدارند ، پیوندک بشکل بیضی نوک تیزی در می آید .
برگ پیوندک را باید بطوری قبلا چیده باشند که یک تا دو سانتیمتر از دُم برگ به پیوندک باقی بماند . حالا این پیوندک را که عبارت از پوست شاخه جوانه دار و نیمی از دمبرگ است از سر شکافی که روی شاخه پایه داده اند آهسته زیر پوست داخل کرده بسمت پائین میلغزانند تا تمام پیوندک زیر شکاف جا گرفته فقط از بین دولبه شکاف عمودی جوانه و دمبرگ بیرون بماند .
بلافاصله دور شاخه پایه را از بالای شکاف با نخهای پشمی یا نوار لاستیکی یا نوار چسب رو به پائین بطوری می بندند که تمام شکاف پوشیده شده و هوا زیر پوست داخل نشود و فقط همان جوانه و دمبرگ از بین نخها بیرون بماند . برای اینکه شکاف بهتر مسدود شود میتوان روی آنرا با چسب مخصوص پیوند پوشاند . پانزده روز بعد اگر دمبرگ سیاه شده و به پیوندک چسبیده رنگ پیوندک هم تغییر کرده رو به سیاهی میرود معلوم میشود پیوند نگرفته و خراب شده ، ولی اگر با کمترین تماس انگشت دمبرگ به آسانی از پیوندک جدا شده بزمین افتد و پیوندک هم سبز و شاداب است نشانه گرفتن پیوند میباشد .سه تا چهار هفته پس از پیوند زدن که جوانه شروع بنمو می کند باید نخ را باز کرد تا نمو شاخه سبب فرورفتن نخها به پوست پایه نگردد.
پیوندی که می زنند اگر با جوانه بیدار است پس از پیوند شاخه را از یک سانتیمتر بالای شکاف قطع کرده جای بُرش را با چسب پیوند میپوشانند . ولی اگر پیوند پائیزه و با جوانه خوابست فقط کمی از انتهای شاخه را بریده بقیه آنرا میگذارند بهار که پیوند بیدار شده و میخواهد سبز شود میبرند .
پیوند روی ریشه :
عمل پیوند روی ریشه بیشتر برای ایجاد و ازدیاد اقسام گل سرخ های پاکوتاه بکار می رود . موقع و فصل مناسب این پیوند پائیز یا اواخر زمستان است که باید در گلخانه انجام شود .
بهترین پایه برای اینکار ریشه های جوان نسترن های کوهی است که یا بوسیله کاشتن بذر ، یا جمع آوری از کوهستانها تهیه شده و قبلا آنها را در گلدان یا خزانه کاشته باشند .
پیوندک را از شاخه هائی می گیرند که اواخر شهریور تا اواسط مهرماه آنها را از بوته بریده دو سر شاخه را با قیچی زده برگهایش را مطابق دستوری که برای پیوندک شکمی داده شده چیده و بعد آنها را در جعبه هائی مملو از شن پهلوی هم چیده روی آنها را نیز با قشر نازکی از شن پوشانده و کمی پهن هم روی آن ریخته باشند .
ماه آبان یا اسفند ساقه های نسترن وحشی را که برای پایه حاضر کرده اند ، باندازه ۱۰ سانتیمتر از روی ریشه بطور مورب با چاقوی تیز می برند ، سپس از شاخه هائی که لای شن گذاشته اند هریک را که با قطر پایه مطابق باشد بیرون آورده قطعه ای از آنرا که دارای چهار چشمه باشد نیز بطور مورب می برند ، بطوری که دو برش را وقتی روی هم قرار دادند کاملا با یکدیگر مطابق باشد و بین آنها درز و شکافی نماند ، پس ازآنکه پیوندک را روی پایه قرار دادند با چهار لا نخ پشمی این دو را بهم بسته اطراف آنرا با چسب پیوند خوب می پوشانند .
ریشه هایی که باین ترتیب پیوند شده اگر در گلدان است گلدانها را مرتب روی سطح گلخانه می چینند ، جای گلدانها باید ۱۰ درجه سانتیگراد حرارت داشته باشد .از اوائل سال پیوندها شروع بنمو کرده جوانه ها رشد مینمایند ولی تا مدتی که محل پیوند خوب بهم جوش بخورد نباید آنها را درمعرض تابش مستقیم آفتاب قرار داد ، تا کم کم به هوای خارج عادت کرده و پائیز بعد که از خطر جست آنها را در هر جا کایل باشند بکارند .سال بعد باید بوته های پیوند شده را کاملا مراقبت کرده آنها را مرتبآ آب داده ضمنآ از ابتلاء بوته ها به آفات و امراض نباتی پیش گیری و کرد.
خواص دارویی گل رز
گل رز، زمان گل دادن آن از فصل بهار تا اواسط تابستان است. گل های آن به رنگ سفید، صورتی، قرمز و بسیار خوشبو است. این گل سرشار از ویتامین E است و فواید دارویی فراوانی در زمینه مراقبت از پوست و درمان برخی ناراحتی های پوستی دارد.
گل رز برای انواع مختلف پوست ها مناسب است، ولی بیشتر برای پوست های خشک و حساس از آن استفاده می شود. از دیگر خواص دارویی این گیاه تأثیری است که بر مویرگ ها زیر پوست دارد به طوری که قرمزی سطح پوست را که ممکن است به دلیل گشاد شدن مویرگ ها باشد، کاهش دهد.
از آب گل رز برای تسکین برخی ناراحتی پوستی و ضد عفونی کردن برخی عفونت های چشمی استفاده می شود و همچنین آرامبخش و ضد افسردگی است و تنش های عصبی، زخم های گوارشی، امراض قلبی را کاهش می دهد.
عصاره رز برای ترشح صفرا، هضم غذا، ناراحتی های خونی و رحم مفید است.
چای گل رز (البته شما می توانید برای تهیه آن یک دوم گرم گلبرگ رز را داخل ۱۵۰ میلی لیتر آب بجوشانید و میل کنید) در تسکین گلو درد، کاهش عفونت مثانه و درمان اسهال تأثیر دارد.
قسمت میانی گل رز (برآمدگی وسط گل برای نگهداری دانه ها) نیز سرشار از ویتامین های (E ـ D ـ C ـ B3 ـ A) است.
ناگفته نماند که از روغن گل رز برای خوشبو کردن هوای اتاق نیز استفاده می شود.
به هر حال گل رز فواید فراوان دارد

مليكا
07-05-2011, 07:24 PM
[Only registered and activated users can see links]

آشنایی با خواص گل یاسمن


تحقیقات نشان می‌دهد، بوی شیرین گل یاسمن به اندازه والیوم آرامش بخش است و بدون هیچ عارضه جانبی اعصاب را تسکین می‌دهد.
آزمایشات نشان داد که وجود این رایحه در قفس شلوغ موش‌های آزمایشگاهی باعث می‌شود که موش‌ها فعالیت‌ خود را کاهش داده و در کنج قفس آرام بنشینند.
وقتی هوایی که مولکول‌های این رایحه را در خود دارد استشمام شود از ریه‌ها وارد جریان خون شده و از آنجا به مغز منتقل می‌شود.
اسکن‌های مغزی نشان داد که این مولکول‌ها روی ماده شیمیایی موجود در سلول‌های عصبی موسوم به «گابا» تاثیر می‌گذارد و با آرام کردن این سلول‌ها، اضطراب را کاهش داده و آرامش را تقویت می‌کند.
به گزارش روزنامه تلگراف، پروفسور هانس هات از دانشگاه روهر در بوخوم آلمان در این باره گفت: نتایج این تحقیق می‌تواند به عنوان مدرکی با اساس علمی برای اثبات رایحه‌درمانی مورد توجه قرار بگیرد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که استشمام مولکول‌های روغن یاسمن، پیام‌هایی را به منطقه‌ای از مغز می‌فرستد که در کنترل احساسات نقش دارند.
محققان معتقدند که روغن این گیاه تاثیرات شفابخش گوناگونی دارد. این رایحه در 83 درصد از عطرهای زنانه و 33 درصد از عطرهای مردانه استفاده می‌شود.

minaa
08-09-2011, 09:13 PM
ایا میدانید...........که کمیابترین گل دنیا در ایران است؟؟


در سال 1354 گیاه شناسی به نام «لدربوری» در بخش دیلمی نشین عمارلو و حوزه آبریز خورگام، روستای داماش موفق به شناسایی این گونه نادر شد و پس از آن، سوسن چلچراغ کانون توجهات داخلی شد. پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و در این سال ها، رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت چهار هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است.
قامت این گل نزدیک یک متر است و از آنجا که گل*های آن به طرز خاصی به پایین برگشته*اند، نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است. گل ملی سوسن چلچراغ، تنها گلی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
گل سوسن چلچراغ از تیره لی لیوم بوده و تنها در دهکده داماش واقع در قلب کوه*های دیلمستان و جمهوری آذربایجان رشد می*کند.
زمان رویش این گل در ماه*های خرداد و اوایل تیر است که به صورت گلی با قامت بلند به شکل واژگون شکفته می*شود. شکوفه*های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز شده و انتهای گلبرگهای آن، پوشیده از دانه*های برجسته و پرچم*های بسیار بلند است.
سوسن چلچراغ به دلیل این همه زیبایی و ارزش، از سال 1355 رسماً از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مورد حفاظت قرار گرفت و در فهرست آثار ملی طبیعی کشور ثبت شده، از آن زمان تاکنون 32 سال می گذرد.
سوسن چلچراغ هنوز هم کامل توسط سازمان حفاظت محیط زیست گیلان نگهداری می شود و با توجه به نادر بودن این گل ملی و ثبت شده در فهرست میراث طبیعی، سازمان محیط زیست پیرامون این زمین را حصارکشی کرده و از آنجا که این منطقه، جزو مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور است، هر گونه بهره*برداری از آن تنها با مجوز رسمی از دفتر وزارت و بازرسی سازمان محیط زیست کشور ممکن خواهد بود.
البته بسیاری از شهروندان بره سر، مرکز بخش خورگام موفق به پرورش این گل زیبا و کمیاب در باغچه منازل خود شده اند و این فرصت خوبی است تا شهرداری بره سر و بخشداری های عمارلو و خورگام و در رأس همه آنها اداره کشاورزی بره سر اقدام به گسترش آن نمایند.

سوسن چلراغ در بره سر رودبار هم شکوفه دادسوسن چلچراغ، نایاب*ترین گل در دنیا در حیاط خانه های شهر بره سر مرکز بخش خورگام به گل نشست. این گل در بره سر به دلیل واقع شدن این شهر در ارتفاعی پایین تر از دهکده توریستی داماش، زودتر شکوفه می دهد.
بر خلاف ادعای برخی کارشناسان مبنی بر خطر نابودی این گل، شهر بره سر و چند روستای اطراف آن محلی امن برای تکثیر این گل کمیاب شده و لازم بذکر است این گل، تنها در دو نقطه از دنیا می روید: داماش در منطقه دیلم نشین استان گیلان و لنکران در منطقه تالش نشین جمهوری آذربایجان.
بنابراین، از مسئولین مربوطه درخواست می*شود در زمینه ساماندهی این گل در شهر بره سر اقدام کنند.

YEKTA
11-29-2011, 04:09 PM
گل سمی تاج الملوک...[Only registered and activated users can see links]این گل سمی است و به هیچ در منزل کاشته نمی شود اگر قصد پرورش و نگهداری از این گل را دارید حتما باید توضیحات زیر مطالعه کنید:

برای کاشت و تکثیر آن از بذر استفاده می‌شود که در اواسط بهار در خزانه می‌‌کارند و در اوایل پائیز به محل اصلی انتقال می‌‌دهند.

همچنین می‌توان با تقسیم ریشه‌ها در بهار یا پائیز نسبت به تکثیر آن اقدام کرد. از سایر گونه‌های تاج الملوک می‌توان تاج‌الملوک صورتی، تاج‌الملوک جنگلی و تاج‌الملوک قفقازی را نام برد.
نوع بستانی آن گلهایش سر به بالا است و نوع وحشی آن گلهایی افتاده دارد

به رنگهای مختلف در دشت‌های امریکا فراوان میروید و در کلورادو امریکا به رنگ آبی است (گل نشان ایالتی کلرادو است) از تخم هم به عمل میاید و در سال دوم گل می‌دهد گیاهی چند ساله یا دائمی است .

YEKTA
11-30-2011, 07:25 PM
نگهداری گل پوتوس (پتوس)

[Only registered and activated users can see links]


نام فارسي :پوتوس نام علمي Scindapsus aureus Syn Epipremunmreum aureum : نام انگليسي : Pothos; Tvy- arum خانواده : Araceae پوتوس مهمترين گل آپارتماني محلات بوده و بهترين كيفيت توليد پوتوس ايران درمحلات میباشداين گل در حال حاضر بيشترين حجم صادرات گل آپارتماني محلات را به خود اختصاص داده است. روش تكثير: قلمه شاخه از انتهاي گياه ه طول10 Cm ازاواخر بهار تا اواسط تابستان با درجه حرارت24-21 درجه سانتيگراد و نيز قلمه برگي حاوي يك جوانه در اواخر بهار نوع خاك 3/1 : خاك باغچه + 3/1 خاك برگ + 3/1 ماسه شكل ظاهري برگ وگل:
بالا رونده با ريشه هاي هوايي در اطراف گره ها – برگهاي جوان تخم مرغي شكل با نوك تيز به رنگ سبز براق ويا بصورت ابلق با لكه هاي سفيد يا زرد ، برگهاي مسن به صورت قلبي شكل – به دز فرم آويز يا چماغي پرورش مي يابد . نيازهاي محيطي: دما:معتدل تا گرم حداقل دما 19-16 درجه سانتيگراد حداكثر دما30 درجه سانتيگراد نور: متوسط آبياري: متوسط آفات و بيماريها: نسبتا مقاوم

mahsaa
12-02-2011, 03:56 PM
در مورد دو خانواده شمعداني و بنفشه آفريقايي مطالبي را بيان مي‌کنيم:

خانواده شمعداني Geraminaceae

خانواده شمعداني يک خانواده نسبتاً پر گياه است. تعداد زيادي از آن‌ها بعنوان شمعداني‌هاي بذري تحت، عنوان گياهان يکساله در فضاي آزاد کشت مي‌شوند. حدود صد گونه از شمعداني‌هاي يکساله بذري در کاتالوگ‌هاي بذر موجود است.

شمعداني‌هاي کشور ما از گروه پلارگونيوم‌ها و جنس پلارگونيوم هستند. اين جنس برگ‌هاي سبز پنجه‌اي و گل‌هاي متراکم دارد كه بعنوان گياهان فضاي سبزي و پات پلنت Pot plant معرفي شده‌اند.

شمعداني معمولي Pelargonium hortom

شمعداني معمولي يا پلارگونيوم هورتوم علاوه بر اينکه در داخل ساختمان قابل نگهداري است بخش عمده مصرف آن در فضاي آزاد مي‌باشد. به دليل تنوع رنگ (صورتي، سفيد و قرمز) در طراحي‌هاي گوناگون در فضاي آزاد استفاده مي‌شود. حتي شمعداني معمولي به عنوان کشت نواري Border plant هم مورد مصرف دارد و گاهي به عنوان كشت متراکم و کپه‌اي استفاده مي‌شود.شمعداني عطري گياهي است که برگ‌هاي معطر و گل‌هاي صورتي رنگ کوچکي دارد. برگ‌هاي ظريف و کرک دار و سبز آن بخش زينتي گياه است كه به نور مستقيم آفتاب بسيار حساس است و بايد گياه را در سايه آفتاب درختان کاشت تا با سوختگي حاشيه برگ‌ها مواجه نشويم.پلارگونيوم دامست يكوم يکي از شمعداني‌هاي نسبتاً قديمي است که در ايران کشت و کار شده است. اين گياه کاملاً متفاوت با شمعداني‌هاي ديگر است و يک هاله سياه رنگ در وسط گلبرگ‌هاي صورتي آن ديده مي‌شود، برگ‌هايي درشت‌تر از شمعداني‌هاي ديگر دارد و نسبت به شرايط خشکي و خاک نامساعد مقاوم است. اين گياه به عنوان يك Pot plant استفاده مي‌شود.شمعداني‌ها جزء گياهان هرمافروديت Hermaphrodite هستند يعني اندام‌هاي جنسي نر و ماده با هم روي يك گياه وجود دارند. توليد بذر در شمعداني‌ها بندرت اتفاق مي‌افتد بدليل اينکه گاهي پرچم‌ها تبديل به گلبرگ مي‌شوند، يا اينکه گرده افشاني بشکل موفقي انجام نمي‌گيرد (پس در پلارگونيوم‌ها بذر نداريم).تکثير شمعداني‌ها بوسيله قلمه‌هاي نيمه خشبي ساقه در اوايل پاييز انجام مي‌گيرد. روش تکثير آن‌ها بدين صورت است که قلمه نيمه خشبي به طول 10 تا 15 سانتيمتر را از پايين محل جوانه قطع مي‌کنيم و در يک بستر ماسه‌اي کشت مي‌کنيم. تا بهار كه احتياج به ريشه‌زايي گياه نيست قلمه‌ها را مي‌توان در شاسي‌هاي گرم نگهداري كرد. بعد از ريشه زايي و انتقال به گلدان، به محلي پر نور و داراي خاک غني از مواد غذايي و نسبتاً عميق نياز دارد.در شمعداني گاهي مشکل آبياري و عدم به گل رفتن وجود دارد و اين به نحوه نگهداري آن‌ها مرتبط است. شعمداني‌ها در محيط پر نور به خوبي رشد و گل دهي دارند و در زير سايه درختان کيفيت گل دهي آن‌ها پايين مي‌آيد. براي بهبود اين وضعيت بهتر است از يک خاک غني و تغذيه به کمک عناصري مانند ازت، فسفر، پتاسيم و ميکرو المنت‌ها و آبياري به موقع بهره بگيريم.

بنفشه آفريقايي Gesneriaceae

گياه بنفشه آفريقايي اولين بار در جنگل‌هاي آفريقا توسط يک گياه شناس بنام سن پل شناسايي شد و نام علمي جنس آن Saintpaulia inonata است.بنفشه آفريقايي گونه‌ها و رنگ‌هاي مختلفي دارد. برگ‌ها به شكل‌هاي گوناگون از قبيل برگ‌هاي ساده، کنگره دار و ابلق وجود دارند. همچنين گل‌ها به فرم‌هاي مختلف از جمله گل‌هاي کوچک و متراکم در سطح پايين‌تر از برگ و گل‌هاي بسيار درشت و بلندتر از سطح برگ ديده مي‌شود.تنوع در اين گياه فوق‌العاده زياد است و بدليل مطلوبيت و بازار پسندي خاص بنفشه آفريقايي همواره در سطح جهان روي ارقام جديد آن مطالعه انجام گرفته است. جزء معدود گياهان گلدار خانگي و Pot plant است که در منزل بدون هيچ مشکلي به گل مي‌رود و به طول روز بي تفاوت است.روش تکثير معمولي و همگاني بنفشه آفريقايي استفاده از قلمه‌هاي برگ است كه نياز به بستر بسيار سبکي دارد. يك برگ كامل همراه دمبرگ در جعبه كاشت، كاشته مي‌شود. نکته‌اي که در برداشت قلمه‌هاي بنفشه آفريقايي بايد رعايت شود تراکم لازم و مناسب برگ‌ها است. بعد از 4-3 هفته قلمه‌ها در حرارت 18 درجه سانتي‌گراد ريشه دار مي‌شوند. سپس جوانه‌هاي برگي از سطح داخلي برگ‌ها ظاهر مي‌شوند و بعد از بزرگ شدن جوانه‌هاي برگي، با احتياط قلمه‌هاي ريشه دار شده را به محل اصلي انتقال دهيد. گلدان‌هاي مخصوص براي بنفشه نياز است، سنين اوليه گياه را در گلدان كوچك قرار دهيد و بعد از بزرگ شدن گياه آن را به گلدان بزرگتر منتقل كنيد.در اثر آبياري زياد و نامنظم برگ‌هاي پاييني بنفشه آفريقايي حالت نرم پيدا كرده و رنگ قهوه‌اي به خود مي‌گيرند. علاوه بر اين بافت نامناسب خاک و نوسان حرارتي گاهي باعث اين عارضه مي‌شود. در هنگام آبياري بايد دقت شود که آب بر روي سطح برگ‌ها ريخته نشود. در ساعت‌هاي منظمي آبياري را انجام دهيد و در آبياري از آب خيلي سرد براي گياه استفاده نکنيد.بهترين روش آبياري براي بنفشه آفريقايي، آبياري از پاي گياه است. مي‌توان از گلدان‌هايي که يک بخش فتيله مانند در آن‌ها تعبيه شده استفاده کرد و گلدان را در يک زير گلداني مناسب گذاشت و آب را در زير گلداني ريخت که بتدريج توسط بخش فتيله مانند جذب شده و در اختيار ريشه‌ها قرار گيرد.گل‌هاي بنفشه آفريقايي در محيطي با نور ثابت بخوبي رشد و نمو مي‌کنند. گياه به نور متوسط اما ثابت احتياج دارد. بهتر است از لامپ فلورسنت استفاده کرد.

خاك كشت و كار بنفشه آفريقايي خاک سبک، هوموسي و باPH پايين بايد باشد.

مشکلات نگهداري بنفشه آفريقايي

- آبياري و بدنبال آن بيماري قارچي؛

- عامل نماتود.

علائم نماتودها بر روي گياه بصورت رگه‌هاي سفيد بر روي برگ‌ها ديده مي‌شود، گياه به کندي رشد مي‌کند و تعداد دفعات گل دهي آن بسيار پايين مي‌آيد.براي مبارزه با نماتودها، ضد عفوني خاك توصيه مي‌شود. مي‌توان از نماتودکش‌ها در زمان تهيه خاک‌هاي آلوده استفاده کرد. در ضمن از گياهان آلوده به نماتود براي تکثير استفاده نمي‌کنيم.گلوگسينيا گياهي است که برگ‌هاي درشت با گل‌هاي شيپوري و رنگ‌هاي متنوع دارد. اين گياه معمولاً به طول روز بي تفاوت مي‌باشد. بوسيله بذر و اندام‌هاي زير زميني قابل تکثير است. به نور غيرمستقيم ولي كامل آفتاب نياز دارد.براي پرورش و نگهداري گلوگسينيا لازم است که آبياري از پاي گياه انجام گيرد و نيز اين گياه يک استراحت ساليانه در فصل تابستان داشته باشد. از فاصله بذركاري تا به گل رفتن گياه حدود 9- 8 ماه زمان لازم است. غير از بذركاري هم‌چنين بوسيله قلمه‌هاي برگي هم تكثير مي‌شود، در اين حالت حتماً به سيستم ميس نياز دارد. __________________

mahsaa
12-02-2011, 03:58 PM
نام علمی: سنت پولیا، آیونانتا
SAINTPAULIA- IONANTHA
خانواده:

ژسِنریاسهGESNERIACEAE به آفریقای شرقی (تانزانیا) تعلق دارد. گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.

مشخصات ظاهری
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.مراقبت های لازم
نور
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.


[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

آبیاری
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.

از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.

یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.


[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

خاك
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.كود
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.تكثیر
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.

قلمه برگ
این یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان است


[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

در این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینید.[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

برگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود


[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.


[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. شكل (4)

در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.تقسیم بوته
این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.كاشت بذر
- با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به كاشت بذر اقدام كرد.
برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.


[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])


عوارض و حساسیت ها
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.بیماری ها
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.
رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.

اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد

mahsaa
12-02-2011, 03:59 PM
آزاله
( خر زهره هندی )
Azalea
اسم علمي آن Azalea indica و به فرانسه Azaliaگويند .
اين گياه از خانواده اريكاسه Ericaceaeمي باشد و ارتفاع آن به 30 تا 50 سانتيمتر مي رسد .اصل گل زيباي آزاله يا آزاليا از چين و ژاپن است . گياهي كوتاه كه برگهايش در نوك شاخه ها بطور دسته ميرويد و گلهايش هر دو تا سه دانه پهلوي هم باز ميشود .
از اين قسم و اقسام ديگر در حدود 150 تا 200 جور متنوع بدست آمده كه بين آنها از همه زيباتر جورهاي پيش رس است كه زمستان در گلخانه گل ميدهد .
گلكاران آنرا در تمام نقاط نسبتأ گرم دنيا در باغچه ميكارند و از گلهاي زيباي آن كه در بهار شكوفا مي شود بهره مي گيرند . ولي در نقاطي كه زمستان سرد دارد آزاله را پيش رس نموده و درزمستان از آن استفاده مي كنند.
گل آزاله به رنگهاي صورتي ، قرمز ، سفيد يا نارنجي ديده ميشود .
بعضي از علاقمندان گل به علت عدم اطلاع از طرز زندگي آزاليا نميتوانند آنطوريكه بايد آنها را در آپارتمان نگهداري كنند .


گلدان گل آزاليا را كه از گل فروشي خريداري ميكنند پس از گذشت يكي دو روز بعد از خريد گلها و غنچه ها و حتي برگهاي آن ميريزد و تصور ميكنند كه نگهداري آزاله كار بسيار مشكلي است . در صورتيكه اگر بعضي نكات را رعايت كنند تا حدودي موفق خواهند بود .
صحيح است كه به علت وجود شرايط نا مناسب حرارت و رطوبت در منزل ، نگهداري آزاله كار مشكلي است معهذا با توجه به نكات زير ميتوان اشكالات را از ميان برداشت .
1 ـاگر بخواهند مدت زيادي از گل آزاله استفاده كنند ، بايد زماني گلدان را خريداري كنند كه غنچه هاي اوليه در حال باز شدن باشند و بقيه جوانه هاي گل بتدريج در داخل آپارتمان باز مي شود .
اگر همه گلها كاملا باز شده باشند و از هواي مرطوب گلخانه مستقيمأ به داخل آپارتمان برده شود ، مدت دوام گل زياد نخواهد بود .


2 ـ آپارتمانهاي گرم و خشك براي نگهداري آزاله مناسب نيست و حتي الامكان بايد گلدان را در يك محل خنك يعني در جائي كه حرارت از 15 درجه سانتيگراد ***** نكند قرار دهند . حد اقل درجه حرارت مورد احتياج اين گياه در زمستان 7 ـ 13 درجه است .
3 ـ آزاله روشنائي غير مستقيم و زياد را مي پسندد ولي نبايد در نور مستقيم آفتاب قرار گيرد .
4 ـ هيچوقت خاك گلدان نبايد خشك بشود .
اگر آزاله مدت زيادي خشكي ببيند گلها قهوه اي ميشوند و برگهاي آن خشك شده ميافتد و ريشه ها مجددأ بسختي رطوبت را بخود جذب مي كند ، در اينصورت بايد مدت 5 دقيقه گلدان را داخل ظرف آبي گذاشت تا ريشه ها خيس شوند و بعد از 5 دقيقه آنرا از آب خارج كرد .
5 ـ خاك آزاله مخلوطي از دو قسمت پيت ( تورب ) و يك قسمت ماسه است بشرطي كه گلدان زه كش داشته باشد .
آزاله خاك اسيدي لازم دارد و هرچند وقت يكبار كمي تورب به آن اضافه مي كنند تا حالت اسيدي خاك حفظ شود .
هر 15 روز يكبار با كود تجارتي مايع به نسبت 2 تا 3 در هزار آنرا تقويت كنند .
وقتي گلهاي آزاله تمام مي شود ، بايد بوته را هرس كرده و در ماه ارديبهشت گلدان را در هواي آزاد در زير درخت قرار دهند و موقعي كه هوا در پائيز سرد مي شود گلدان را بداخل آپارتمان ميبرند ، آزاله 6 ـ 8 هفته استراحت لازم دارد .


ازدياد :
بوسيله قلمه در خرداد و تير از گياهاني كه در هواي آزاد پرورش يافته اند گرفته مي شود و در زير شيشه آنرا ريشه دار مي كنند .
قلمه ها بعد از 2 ـ 3 سال گل مي دهند .
همچنين ازدياد از طريق پيوند مقدور است كه در اينصورت بوته هاي قويتر و با دوام تر بدست مي آيد .

mahsaa
12-02-2011, 04:16 PM
اين گياه گونه اي از گياهان جنس CESTRUM از خانواده گوجه فرنگي هاSALONACEES ميباشد .


محل اصلي و اوليه آنرا آمريكاي جنوبي و مركزي و جزاير آنتيل مي دانند .

و در اين جنس حدود 200 گونه درختچه دائمي و هميشه سبز وجود دارد .

برگهاي اين گياهان عموما ساده وبيضي شكل واطراف برگها صاف و صيقلي ميباشد.

اگر برگ اين گياهان را در بين انگشتان بفشارند ( له كنند) بوي بسيار نامطبوعي

به مشام ميرسد .

گلهاي اين گياهان خيلي كوچك و لوله اي يا قيفي شكل ميباشد و بصورت خوشه اي در

سر شاخه ها قرار دارند .

رنگ گلها در انواع گوناگون متفاوت است و به رنگهاي سفيد - سبز- زرد- قرمز-

بنفش تيره ديده ميشوند .

بعض از انواع آن داراي گلهاي معطر در شب هستند .

پس از خشك شدن و ريختن گلها بجاي آن ميوه هاي تمشك مانند ريز و گردي ظاهر

ميشود .

طرز كاشت و پرورش :

رشد اين گياهان نامنظم و نامرتب است و شاخه ها بطور نامنظم به اطراف ميرويند .

بمنظورمنظم کردن و شکل دادن به گیاه ، هرسال پس از پايان گلريزان ميتوان ساقه هاي

قديمي را هرس نمود .

در نقاطي كه هوا زياد سرد نمي شود مي توان اين گياهان را در فضاي آزاد و در محل

آفتابگير كاشت .

ولي در نقاطي كه هوا خيلي سرد ميشود بهتر است آنها را به داخل گلخانه منتقل سازند

و يا در كنار ديوارآفتاب گير بكارند .

آبياري مرتب اين گياهان در تابستان ضرورت دارد .

روش تكثير :

به دو طريق صورت مي گيرد

۱ تكثير وسيله بذر .

۲ - تكثير به روش قلمه زدن .

اين درختچه از كشور شيلي به نقاط ديگر جهان منتقل شده است .

درختچه اي است كه ارتفاع آن تا 3 متر مي رسد .

برگهايش داراي بوي زنند ه و نامطبوع ميباشد .

اين گياه در نقاطي كه هوا ملايم است ، در تمام مدت سال گل مي دهد .

گلها به رنگ زرد و سبز مي باشند( بدینمعنی که قسمت شیپوری گل زرد است

و همانطور که بسمت انتهای لوله قیفی مانند میرود برنگ سبز ملایم تبدیل میشود .)

و با شروع شب و تاريك شدن هوا بوي عطرمطبوعي از آنها به مشام ميرسد .

زمانيكه گلریزان خاتمه يافت ، بجاي گلها دانه هاي گرد كوچكي كه ميوه درختچه ميباشد

ظاهر مي شود .

میوه و برگ این گیاه دارای مواد سمی می باشد .

در نقاطي كه هوا ملايم و مرطوب باشد بذر اين گياه در زمين ريخته و پراکنده ميشود

و تولید نهالهاي جديد می کند .

همچنين از پاجوش ها نهالهاي تازه ظاهر ميشود .

ريشه اين گياه خيلي قوي و استوار است .

خاك مناسب :

براي رشد اين گياه استفاده از خاك نرم و مرغوب ضرورت دارد .

دادن كودهاي گياهي در تابستان ضروری و در رشد آن موثر است .

مجید 1
01-14-2012, 08:57 PM
[Only registered and activated users can see links]
در جذاب‌ترين واقعه جهاني براي گياه‌شناسان، گلي بدبو با نام علمي Amorphophallus titanum پس از 17 سال در دانشگاه باسل سوئيس باز شد.

جمعيت زيادي از دوستداران گياهان كه براي مشاهده اين لحظه جمع شده‌ بودند مي‌دانستند كه يكبار ديدن اين گل براي هميشه كافي است! چرا كه اين گل از خود بويي شبيه به بوي جسد مردگان منتشر مي‌كند.

گل بدبو از تيره شيپوريان يکي از گياهان گلدار است که بزرگ‌ترين گل‌آذين بي‌شاخه دنيا را دارد. اين گل كه به گل مردگان مشهور است روز جمعه در دانشگاه باسل شكوفا شد و انتظار مي‌رود تا يكشنبه كه با عيد پاك مسيحيان مصادف است، باقي بماند.

اين گياه كه حدود دو و نيم متر است، بومي جنگل‌هاي سوماترا در اندونزي بوده از بزرگترين ساقه بي‌برگ در جهان برخوردار است. به طور متوسط اين گياه هر 10 سال يكبار شكوفا مي‌شود.

گل بدبو به دليل الگوي عجيب شكوفايي‌اش بسيار مورد توجه علاقمندان به گياه و مجموعه‌داران قرار دارد. اين گياه گلبرگ‌هاي چتر مانندي دارد كه قطر آنها حدود 90 تا 120 سانتيمتر است.

رايحه اين گل از فاصله 15 متري قابل استشمام است. اين رايحه در شبها قويتر بوده و گياه از اين طريق به شكار گرده‌افشانهايي مانند سوسك مردار و حشرات گوشتخوار مي‌پردازد.

12 عدد از اين گل در باغهاي گياهي سلطنتي در هنرستان پرنس ولز لندن قرار دارد. در زمان شروع گرده‌اشاني اين گل‌ها، ساقه اين گياه از خود بوي تندي منتشر مي‌كند كه تا سه روز باقي مي‌ماند.

بزرگترين گل بدبوي اين باغ حدود 90 كيلوگرم وزن داشته و با سرعت حدود نيم سانتيمتر در ساعت رشد مي‌كند.

ديويد آتنبوروگ كه نام گل بدبو را براي گياه گذاشته، اولين فردي است كه فيلم شكفتن آن را براي سري مستند تلويزيوني حيات شخصي گياهان در بي‌بي‌سي ضبط كرد.

YEKTA
02-15-2012, 04:18 PM
در باره ی گل نیلوفر آبی


[Only registered and activated users can see links]

نام گل نیلوفر در زبان سانسكریت پادما(padma) ،در زبان چینی لی‌ین‌هوا(lien-hua)، به زبان ژاپنی رنگه (Range) و در انگلیسی لوتوس (lotus) است.
نیلوفر در شرق باستان همان‌قدر اهمیت دارد كه گل رز در غرب.
در سده هشتم پیش از میلاد تصویر نیلوفر(احتمالا از مصر) به فینیقیه و از آنجا به سرزمین آشور و ایران انتقال یافت و در این سرزمین‌ها گاهی جانشین درخت مقدس بوده است.
الهه‌های فنیقی به عنوان قدرت آفریننده خود، گل نیلوفر در دست دارند.

در فرهنگ ایران باستان، هم گل نیلوفر را در تخت‌جمشید و در نقش برجسته‌های آن مشاهده می‌كنیم. در حجاری‌های طاق‌بستان كرمانشاه هم، گل نیلوفر مربوط به زمان ساسانیان دیده می‌شود.
ظاهرا گلی كه در دستان پادشاهان حجاری شده در تخت‌جمشید دیده می‌شود، نماد صلح و شادی بوده است . از آنجا كه این گل با آب در ارتباط است نماد آناهیتا ، ایزد بانوی آب‌های روان است.
این گیاه در مصر باستان و در بسیاری از بخش‌های آسیا مورد پرستش بود.
جنبه تقدس نیلوفر به محیط آبی آن برمی‌گردد. زیرا آب نماد باستانی اقیانوس كهنی بود كه كیهان از آن آفریده شده است.

از آنجا كه گل نیلوفر در سپیده‌دم باز و درهنگام غروب بسته می‌شود به خورشید شباهت دارد.
خورشید خود منبع الهی زندگی است و از این رو گل نیلوفر نماد زندگی دوباره به شمار می‌رفت. پس نماد همه روشنگری‌ها، آفرینش، باروری، زندگی دوباره و بی‌مرگی است.
نیلوفر، نماد كمال و رسایی است. زیرا برگ‌ها، گل‌ها و میوه‌اش دایره‌ای شكلند. و دایره خود از این جهت كه كامل‌ترین شكل است، نماد كمال به شمار می‌آید.

نیلوفر یعنی شكفتن معنوی. زیرا ریشه‌هایش در لجن است و با این حال به سمت بالا و آسمان می‌روید، از آب‌های تیره خارج می‌شود و گل‌هایش زیر نور خورشید و روشنایی آسمان رشد می‌كنند.
نیلوفر كمال زیبایی نیز به شمار می‌رود. ریشه‌های نیلوفر مظهر ماندگاری و ساقه‌اش نماد بند ناف است كه انسان را به اصلش پیوند می‌دهد و گلش پرتوهای خورشید را به یاد می‌آورد.
نیلوفر نماد انسان فوق‌العاده یا تولد الهی است زیرا بدون هیچ ناپاكی از آب‌های گل‌آلود خارج می‌شود.
در فرهنگ آشوری، فینیقی و در هنر یونانی- رومی، نیلوفر به معنی تدفین و مجلس ترحیم و نشانگر مرگ و تولد دوباره، رستاخیز و زندگی بعدی و نیروهای نوزایی طبیعت است. نیلوفر در استوره‌های یونانی، رومی علامت مشخصه آفرردیت – ونوس است.

در فرهنگ بودایی، ظهور بودا به صورت شعله صادره از نیلوفر تصویر می‌شود. گاهی بودا را می‌بینیم كه در یك نیلوفر كاملا شكفته به تخت نشسته است. در حقیقت در تعلیمات بودایی، نیلوفر تا حد زیادی در قلمرو ماوراطبیعه وارد می‌شود. در معابد بودایی، نقش نیلوفر وجود دارد و نیلوفر جزو هشت علامت فرخندگی در كف پای بودا است.
در فرهنگ چینی، نماد پاكی، حفاظت، ظرافت روحانی، صلح، باروری و تجسم زنانه است و علامت تابستان (یكی از چهار فصل) نیز می‌باشد . چینی‌ها، گل نیلوفر را مظهر گذشته و حال و آینده می‌دانند، زیرا گیاهی است كه در یك زمان، غنچه می دهد، گل می‌كند و دانه می‌دهد.
همین‌طور نماد نجابت است، به این دلیل كه از آب‌های آلوده بیرون می‌آید اما آلودگی آن را نمی‌پذیرد.
در استوره‌های مصری، چهار پسر هوروس (Horus) روی یك نیلوفر رو به روی ازیریس (osiris) ایستاده‌اند. گل نیلوفر به عنوان نشانه ایزیس (Isis) مظهر باروری و پاكی و بكارت است.
نیلوفر نشانه مصر علیا بود. سرستون‌های معابد مصری را به گونه‌ای می‌آراستند كه نیلوفر را بر روی آن‌ها به صورت غنچه و گاه گشوده حجاری می‌كردند.

در فرهنگ هندی، گل نیلوفر گلی است كه از خود به وجود آمده و نامیراست و نماد جهان به شمار می رود. گاهی كوه "مرو" (meru) به مفهوم محور جهان در مركز آن تصویر شده است.
چاكراها به شكل نیلوفرهایی تصویر می‌شوند كه با نماد چرخ مرتبطند، هنگامی كه این مركز (چاكراها) بیدار شوند، نیلوفرها باز می شوند و می‌چرخند. Lotus نام یكی از حركات یوگا است.

در استوره‌های هندی با سه خدای اصلی مواجه می‌شویم كه عبارتند از: برهما (خدای آفریننده)، ویشنو(خدای نگهدارنده) و شیوا(خدای نابودكننده). در یك استوره متاخر كه در ریگ ودا به آن اشاره شده است، آمده كه چگونه كیهان از نیلوفری زرین كه بر روی آب‌های كیهانی در حركت بوده به وجود آمد و از آن برهما متولد شد. هنگامی كه مراسم او جای خود را به مراسم ویشنو داد وی را بعدها به صورتی مجسم كردند كه بر روی گل نیلوفری كه از ناف ویشنو می‌روید، نشسته است. یك الهه هندویی به نام پادماپانی (padmapani)وجود دارد كه به معنی زنی است كه نیلوفر در دست دارد.

در هندوستان كه رود برایشان اهمیت بسیار دارد، الهه‌های رودگاهی بر روی نیلوفر سوارند.

YEKTA
03-03-2012, 03:04 AM
گل جالیز گیاه انگلی بدون کلروفیلی از خانواده Convolvulaceae است که به وسیله بذر تکثیر می یابد. خسارتی که این گیاه وارد می آورد در بعضی از سالها تا95درصد کل عملکرد مزرعه میرسد. گل جالیز گیاهی است علفی با برگهای فلس مانند که مجموعا150ً گونه مهم دارد که در سراسر جهان پراکنده اند.درایران30گونه از این جنس وجود دارد. جنس Orobancheمیزبانهای متعدد و فراوانی دارد که از جمله خیار، خربزه، طالبی، هندوانه، کدو، توتون،گوجه فرنگی،یونجه،افتابگردان وسیب زمینی را میتوان نام برد.

گل جالیز دارای ساقه گوشتی به رنگ سفید مایل به زرد است که ارتفاع ان به30تا40سانتی متر میرسد.گلهایی به رنگ زرد مایل به بنفش دارد که رنگ ان در حاشیه تیره تر میشود.گلها گاهی ارغوانی هستند و تولید بذر فراوان میکنند. این گیاه به حالت طفیلی روی ریشه بعضی گیاهان به سر میبرد.ریشه گیاه گوشتی و به رنگ قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و آبدار است که عمق ان بسته به عمق ریشه میزبان متفاوت خواهد بود.برگهای ان فلس مانند،کوچک وبه رنگ قهوه ای تا قرمز مایل به قهوه ای است.گل نروماده مجتمع است و به صورت خوشه انتهایی یا سنبله انتهایی،و به ندرت به صورت منفرد،ظاهر میشود.هرگل معمولا در کنار یک برگ فلس مانند جای دارد.کاسه گل از چهار کاسبرگ پیوسته تشکیل شده ورنگ ان سفید نزدیک به زرد است. جام گل لوله ای و پیوسته است و از5گلبرگ تشکیل شده است.رنگ آن قهوه ای کمرنگ و انتهایش بنفش بوده دارای چهار پرچم و مادگی و دو برچه است. تخمدان یکخانه،فوقانی و محتوی تعدادی تخمک واژگون است. میوه،خشک و شکوفا است که پس از رسیدن با شکافهای طولی باز میشود و بیرون میریزد.بذر گل جالیز کوچک و ذخیره ان کم است و تا 12 سال در زمین باقی میماند.روشهای کنترل:

1. پیشگیری از ورود بذرگل جالیز به مزرعه بخصوص همراه کود دامی مهمترین است.2. استفاده از گیاهان تله: ذرت، آفتابگردان، کتان و ترب وحشی3. کنترل بیولوژیک با استفاده از حشره Phytomyza orobanche که پارازیت کپسول گل جالیز است.


4. مبارزه با گل جالیز با کندن آن به دفعات، آیش گذاردن زمین، ضدعفونی کردن خاک و کاشت بذرهای مقاوم انجام میشود.


5. برای مبارزه شیمیایی از محلول نمک و سموم الیل الکلA-Aباغلظت4 تا5درهزار، محلول 50درصد بوتیل استر با غلظت1تا2درصد وتو-فور-دی با غلظت2تا3درصد،و دی نواک5 DNC درصد استفاده میشود.6. درسطوح محدود از متیل بروماید نیز می توان استفاده کرد

چچم Lolium temulentum

Along-Along

چچم یا گیج دانه گیاهی است یکساله و تک لپه ای از خانواده گندمیان(Poaceae یاGramineae) که از طریق بذر تکثیر می یابد. ساقه راست یا کمی گسترده،منفرد و چند تایی دارد.ارتفاع ان به 30 تا60و گاهی90سانتی متر میرسد.برگ و غلاف برگ صاف و ظاهراً سبز،فاقد مو و ضمائم، و پهنک آن مسطح و باریک است.سنبله های این گیاه قائم،سخت، و مسطح و طول انها از30سانتیمتر متجاوز است.سنبلچه های چچم بر خلاف سایر گیاهان این جنس که دراز و کشیده اند، مسطح،پهن، وفشرده اند که6تا8گل درآنها دیده میشود.این سنبلچه ها سبز رنگ هستند. و به طور منفرد و متناوب در دو ردیف روی ساقه گل دهنده و در کنار فرورفتگی ان قرار گرفته اند. به قسمتی که لبه باریک آنها مقابل محور ساقه واقع شده سنبله را مسطح می نماید. طول محور گل10تا30سانتی متر است.گلومها سخت و عموما مساوی سنبلچه یا درازتر از ان هستند.طول گلوم گاهی به 3میلیمتر میرسد. انتهای گلومل تحتانی نوک تیز، خشک و غشایی است. گاهی ریشک دارد وگاهی بدون ریشک است. گلومل فوقانی ان دارای دو دندانه است.دانه چچم داخل دو گلومل قرار دارد و بر خلاف سایر گونه هاقطور، بادکرده،شیاردار و عاری از موست.طول بذر چچم2تا6میلیمتر است.چچم در اراضی زیر کشت غلات و سایر محصولات، زمینهای قابل چرا یا مراتع دائمی واراضی بایر می روید. در مزارع گندم،علاوه بر اینکه مانند سایر علفهای هرز،آب،نور،و مواد غذایی خاک را که باید برای گیاه زراعی مصرف شود جذب میکند دانه های با محصول مخلوط میشود و به دلیل سمی بودن برای انسان و دام ایجاد مسمو میت میکند که در این حالت ارزش غذایی محصول را به طور قابل توجهی میکاهد.سمیت ان مربوط به وجود تمولین اسید و یکی از گلوکوزیدها به نام ساپونین میباشد که برای انسان و دام خطرناک است. قارچ Endoconium temulentum که در دوره حیات چچم به صورت همزیست با ان نشو و نما میکند میسیلیومهای خود را وارد اعضای ان میکند و بی انکه به بافتهای چچم صدمه ای برساند داخل دستگاه تولید مثل گیاه شده دانه ها را نیز آلوده می کند.روشهای کنترل:

برای مبارزه با این علف هرز میتوان قبل از کشت از علفکش ترفلان به میزان2.5لیتر در هکتار و یا بعد از رویش از علفکش دالاپون به میزان5تا8 کیلوگرم در هکتار استفاده کرد. همچنین در مزارع غلات از دیکلوفوپ متیل (ایلوکسان)EC36% به میزان2.5لیتر در هکتار استفاده میشود

توق Xanthium strumarium

Common cocklebur (Heart leaf cocklebur)


علف هرزی یکساله و از خانواده Asteraceae که از طریق بذر تولید مثل می کند،دارای ریشه های زیرزمینی و منشعب بوده و کل گیاه ظاهری پشم آلود دارد.ساقه های گیاه بالارونده و منشعب و شیاردار و زبر می باشند. برگهای این گیاه متناوب بوده مثلثی تا قلبی شکل است،هر دو طرف برگ زبر است،برگ دارای دمبرگ طویل است.گلها کوچک و دارای گلهای نر و ماده مجزا از یکدیگر می باشند.کپسول بذر چوبی است. دارای تعداد زیادی زوائد قلاب مانند روی کپسول است و در انتهای کپسول بذر دو زوائد خارمانند دیده میشود.درهر کپسول دو حجره وجود دارد که محتوی بذرهای قهوه ای رنگ تیره،استوانه ای شکل و مسطح و نوک تیز می باشند.


توق ماده Hydroquinone تولید می کند که باعث نفری و تورم کبد در دام می شود.توق از علفهای هرز مزارع توتون،چغندرقند، پنبه، ذرت، گندم،جو، نیشکر،باغهای میوه، سبزی وصیفی واراضی بایر است.


روشهای کنترل:


برای مبارزه با توق در مزارع سویا میتوان از بنتازون به میزان3لیتر در هکتار بعد از2-3برگی شدن سویا استفاده کرد

علیرضا
04-26-2012, 01:20 PM
یکی از بهترین روش ها برای ابراز علاقه میان انسانها هدیه دادن گل است که این هدیه کوچک گاهی بسیار گران است


به گزارش خبرنگار بازار باشگاه خبرنگاران گل هدیه کوچکی به شمار می اید گاه بسیار هم گران قیمت هم میشود

زعفران: هر 450 گرم زعفران بیش از 1000 دلار ، 600 پوند،‌وزن دارد. با وجود اینکه گل زعفران نه کمیاب و نه خیلی گران قیمت است اما در رده پنجم فهرست گران قیمت ترین گل های جهان قرار دارد . این انتخاب چندان هم بی دلیل نبوده زیرا پرچم گل زعفران به عنوان ادویه در صنایع غذایی مورد استفاده قرار میگیرد و البته گرانقیمت ترین ادویه در جهان محسوب می شود.
دسته گل عروس: این دسته گل خارق العاده هنوز هم در برج روبی پلازا کشور ویتنام در معرض نمایش عموم قرار دارد. دسته گل یاد شده از گل های ارکیده سفید، سوسن سفید و ریشه گیاه فیوکس 100 ساله تشکیل شده است اما استفاده از این گل های زیبا باعث نشده تا دسته گل عروس 125 هزار دلار 80000 پوند، قیمت بگیرد. ارزش بالای آن به دلیل وجود 90 قطعه یاقوت 2 قیراطی، 9 قطعه الماس 1 قیراطی، و 21.6 قیراط یاقوت ستاره ای است.طلای کینابالو : کینابالو نام یک پارک ملی در کشور مالزی است و دلیل نامگذاری این گل نیز رویش منحصربه فرد آن در این منطقه ویژه آب و هوایی می باشد. هر شاخه از گل طلای کینابالو 3000 پوند معادل 5000 هزار دلار قیمت دارد. دیدن غنچه این گونه در حال انقراض ارکیده برای علاقه مندان چندان آسان نیست زیرا فقط بین ماه های آوریل و می غنچه می دهد.
فرانکشتاین گل های Shenzhen Nongke: این گل زیبا را گروهی از دانشمندان چینی به نام گروه شنرزن ناگکن، پس از 8 سال کار طاقت فرسا و تحقیق تولید کرده اند. هر شاخه از این گل در سال 2005 و طی یک حراجی بی سابقه به قیمت 68.1 میلیون یوان معادل 160 هزار پوند به فروش رسید. تاکنون هیچ گل دیگری در جهان به این قیمت فروخته نشده است.
گل سرسبد دنیا کادوپول: زادگاه گل کادوپول کشور سریلانکا بوده و تاکنون هیچ قیمتی برای آن تعیین نشده است. این گل بی اندازه نایاب و ظریف است و فقط عمری چند ساعته دارد. غنچه گل کادوپول ساعتی قبل از نیمه شب می شکفد و پیش از طلوع آفتاب نیز از بین می رود. علت قرار گرفتن کادوپول در صدر فهرست گران قیمت ترین گل های جهان این است که هیچ مقدار پولی قادر به خریداری آن نیست والبته تاکنون کسی موفق به جابجایی آن نشده است.

اعتماد91
05-03-2012, 12:07 PM
محل رويش گل قاصد: اين گياه در محيط هاي متفاوتي مانند اماکن سايه دار، کنار جاده ها، چمنزارهاي طبيعي، سواحل درياها، حاشيه شوره زارها و حتي ارتفاعات زياد مي رويد. گونه اي از اين گياه به حد وفور در چمنزارهاي طبيعي مناطق کردستان ديده مي شود.
قسمت مورد استفاده: ريشه، برگ و شرابه اعضاي اين گياه
ترکيبات شيميايي: ريشه اين گياه داراي ماده اي تلخ به نام تارا اکساسين، کويين و يک ماده رزيني و همچنين داراي قند و اسيدهاي چرب مي باشد. ويتامين هاي موجود در اين گياهa ،b ،c ، املاح، کلسيم، پتاسيم، آهن، منيزيم، سديم، منگنز، فسفر و سليس و گوگرد موجود مي باشد.
خواص درماني: ريشه و برگ گياه داراي اثر بسيا مقوي است براي معده، مدر، ضد اسکوربوت، تصفيه کننده خون و صفرا بر نيز مي باشد به علاوه براي مبتلايان به بيماري قند، مفيد تشخيص داده شده است. اين گياه سنگ کليه، رماتيسم، نقرس، ناراحتي هاي ناشي از عروق خوني و گردش خون مانند: سيانوز در واريس، کم خوني، چاقي و سلوليت را درمان مي کند. اين گياه مواد تلخ و تقويت کننده اي دارد که ترشح آن معده را تحريک نموده و صفرا بر مي باشد. برگ هاي جوان اين گياه در سالاد به مصرف مي رسد. مرباي گل قاصد ضد سرفه است. بايد سعي کنيم از مصرف داروهاي شيميايي کناره بگيريم و به گياهان دارويي رو بياوريم.

mah pishooni
05-15-2012, 01:43 PM
[Only registered and activated users can see links]


لیندافارسی اصیل : نداردفارسی رایج : لنیدا، پافیلینام انگلیسی :
elephant foot treeزادگاه آن مکزیک است، برگها باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم، مجنون و آویزان و فنری،
حالت زیبای آن ناشی از سرازیر دشن برگها به طرف پایین بخصوص در سنین بالا، انتهای
ساقه ضخیم و شکل عجیبی به خود می‌گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین
علت است، در زبان عامه به لیندا معروف ات، به خاطرنوع خاص برگها و ساقه آن به عنوان
گیاه گلدانی منفرد نگهداری می‌گردد، با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه‌هایی
می‌ریود که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند.نیازها:نور: در نور کامل بهترین رشد را دارد ولی در نیم آفتاب نیم سایه هم رشد خوبی دارد،
هر چند وقت یکبار گلدان را به محل پر نور ببرید.دما: در زمستان 13-10 درجه سانتیگراد و در تابستان 21 درجه سانتیگراد بهترین درجه
حرارت است.آبیاری : جهت مرطوب نگهداشتن دائمی گلدان 2 تا 3 هفته در تابستان آبیاری نمایید، در
بهار و پاییز هفته‌ای یکبار و در زمستان بان اجازه استراحت دیهد (هر سه هفته یکبار
آبیاری کافی است).تغذیه: در تابستان هر 4 روز یکبار با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب مخصوص
گیاهان زینتی طبق دسور گلدان را تغذیه نمایید.خاک مناسب : بهترین خاک لیمونی است.تمیز نمودن برگها: غبار پاشی برگها را تمیز می‌نماید، در صورت لزوم می‌توانید از
پارچه و یا اسفنج خیس استفاده کنید، از مواد براق کننده کمتر استفاده نمایید، در
صورت تمایل حداکثر هر ماه یک بارتکثیر : کاشت بذر در خاک پیت در هوای گرم، ریشه‌دارد نمودن جوانه‌های ظاهر شده روی
ساقهبرگهای مجنون و آویزان دم اسبی لیندا در صورتی زیباتر است که گلدان آن در بلندی و
یا روی چهار پایه‌ای قرار گیرند، قاعده ضخیم و گوشتی ساقه زمانی کاملاً نمایان است
که گیاه بصورت سطحی در گلدان کاشت گردد.


عوارض و
درمانبرگهای جدید ظاهر نمی‌شوند و گیاه پژمرده و خسته است: یا نور کافی نیست که گلدان را
به محل روشن‌تر منتقل نمایید و یا اینکه تغذیه مصنوعی به تاخیر افتاده است، گیاه را
طبق دستور تغذیه نمایید.برگهای سطوح خارجی زرد شده و یکی پس از دیگری می‌افتند: آبیاری بیش از اندازه انجام
شده است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود، زهکش باز دید
کنید، زیر گلدانی فاقد آب باشد.ساقه منقبض و چرو است: گیاه تشنه است، گلدان را درون تشت پر از آب به مدت 15 دقیقه
قرار دهید، آبیاری را تنظیم نمایید.برگها خشک شده و می‌ریزند: هوا خیلی گرم است، گیاه را به محل خنک‌تری منتقل نمایید،
غبار پاشی را فراموش نفرمائید.لکه‌های قهوه‌ای در سطح زیرین برگها مشاهده می‌گردند: آفت عامل آن است، هر ماه
یکبار با سم حشره‌کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند، لکه‌ها
را می‌توانید با پنبه آغشته به محلول سم مسموم نمایید.زخمهای سفید رنگ پنبه‌ای در هر دو طرف برگ مشاهده می‌گردد: حمله آفت باعث آن ات، با
سم حشره‌کش نفوذی هر 2 هفته یکبار سمپاشی و یا اینکه با پنبه خیس آغشته به محلول سم
لکه‌ها را مسموم کنید.برگها سقوط می‌کنند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.


[Only registered and activated users can see links]

پارسا 1
05-23-2012, 10:32 AM
گل مریم


گیاهی است بسیار معطر به طوری که اگر شب آنرا دراطاق خواب بگذارند خطرناک می باشد .درسطح زمین برگها به صورت ذرت قرار گرفته اند واز وسط آنها ساقه گل دهنده ای به طول 80سانتی متر بیرون می آید .سه چهارم این ساقه ازبرگهای کوتاه پوشیده ودر انتهای آن گلهای سفیدبه طور خوشه ای قرار گرفته اند .گلبرگها تقریبا گوشتی وستاره ای شکل می باشند .گلها ممکن است کم پر ویاپر پرباشند.


گلهای پرپربیشتر پرورش داده .درایران پرورش این گیاه خیلی رواج دارد.


کشت

باید پیازهای درشت ورسیده راانتخاب نمود زمین کاشت باید زهکشی شده وهموسی دار ومحل کاشت کاملا آفتابی ودورازبادباشد.

13

پیازها رادربهار موقعی که هوا گرم می شود درهوای آزادمی کارندوعمق کاشت باید طوری باشد که قسمت بالای پیاز ازمقداربسیار کمی خاک پوشانده شود .درآبیاری مریم نباید زیاده روی شود چون این گیاه به رطوبت حساس می باشد.


گیاهان درهوای آزاد درتابستان گل خواهند داد.ولی اگر بخواهیم زمان گل دادن آنها راتغییر بدهیم پیازهارادرسری های مختلف بکاریم درفصل سرما ازگلخانه ای که درجه حرارتش درحدود 18-16درجه است میتوان استفاده نمود وبدین طریق پس از 8هفته به گل خواهند نشست.

چنانچه بخواهیم پیازها رادرپائیز بکاریم لازم است آنهاراتاموقع کاشت درانبار خنک نگهداریم تاازجوانه زدن آنهاجلوگیری شود.گل مریم بعد از گلایول از دیکر پیازدار می باشد که ازطریق پیاز وپیازچه ها تکثیر می شوند.


ازدیاد


هرپیاز قادر است فقط یک بار گل دهد ولی دراطراف آن پیازهای موجود است که پس ازیک یا دو سال به گل خواهند نشست ومی توان آنها رادرزمستان درون ماسه یا تورب نگاه داشت.


کشت وپرورش گلها:

1-پیازمریم رادرزمین ویا گلدان میکارند ودارای دو نوع است:

14

الف.پرپرکوتاه یابلند ب.تک پرپاکوتاه


که هردو برنگ سفید وفوق العاده معطر است وقد پا بلند آنبه هفتاد سانتیمتر می رسد.

2.این پیاز رامی توان فروردین درزمین یاگلدان درهوای آزاد کاشت واز تیرماه تامهر ممکن است گل بدهد(پیاز مریم یکسال درمیان گل می دهد)

(پیازی که آن سال گل خواهد داد گلویش سفت وتوپر است)

3.چون پیاز علاقه به کود دارد زیاد عمیق نبایستی کاشته شود (سه سانتیمتر عمق کافی است)

وپس ازسبز شدن هرچه به پیاز کود یا شیره کودحیوانی داده شود نافع تر است.


4.خاک آن(3/1خاک باغچه 3/1خاکبرگ 3/1کودپوسیده وخاکستر )آب زیاد می خواهد آفتاب کامل لازم دارد.


5.طرزازدیاد آن جداکردن پیازچه هاازپیازاصلی است (فروردین یعنی موقع کشت جدید)


6.چنانچه پیازرادرگلدان بکارند پس از تمام شدن گل وزرد شدن برگها دیگر به گلدان آب نداده ودرمحل تاریک وخشکی میگذارند تاموقع کشت دیگر آنوقت پیازها رااز خاک گلدان خارج ودر خاک تازه میکارند .واگر درزمین کاشته شده پس اززرد شدن برگهاپیازها رااززمین بیرون درجای خشک ودرتاریکی پهن می کنند تاخشک شود وتاکشت دیگر آنها را درظرف بدون درپی محافظت می کنند. (پیازچه های کوچک البته تا قوی نشوند گل نخواهندداد.)

15

اثرسطوح مختلف ازت روی رشد وعملکرد گل مریم :گل مریم یکی از مهمترین گلهای شاخ بریده در مناطق گرمسیری ونیمه گرمسیری است این گل دارای گلچه های خوشبویی بابوی شیرین می باشد که درصنعت عطر سازی کاربرد داردوهمین دلیل بر گستردگی کشت این گل می باشد .گل آذین این گل ازنوع اسپایک بوده که مشتمل برحدود 30گلچه بوده وطولی برابر با 25-14سانتیمتر دارد که اندازه آنرابطه مستقیمی با اندازه پیاز کشت شده دارد .کشورپهناور ما نیز آب وهوای مناسبی برای تولیدوپرورش گل وگیاهان زینتی مخصوصا گل مریم دارد.سطح زیر کشت این گل در کشور حدود 145هکتار وباحدود000/002/2عددشاخه گل مقاوم چهارم راازنظر سطح زیر کشت دارا می باشد .با توجه به اینکه گل مریم یکی از گلهای شاخه بریده مهمکشور بوده واهمیت زیادی ازلحاظ صادرات گل درکشور دارد تلاش صورت گرفته جهت بهبود کمی وکیفی این گیاه از اهمیت وویزهای برخوردار می باشد تغذیه بهینه وبدست آوردن میزان مناسب هر یک ازعناصر غذایی مورد نیاز این گل پرورش این گل درکشور رابهبود خواهد بخشید درهمین راستا آزمایش مزرعه ای جهت حصول مقدار ازت مورد نیاز که اصلی ترین عنصر مورد نیاز این گل وسایر گیاهان می باشند مورد بررسی قرارگرفت.این آزمایش به صورت طرح بلوکهای کامل تصلدفی درکرتهای بامساحت 2m2وبا3تکرارانجام شد .سطوح مختلف ازت شامل kg/ha(250.200.150.100.50.0)ازمنبع نیتراتی آمونیوم استفاده گردید.کود به صورت تقسیط در3مرحله (هنگام کاشت+30و60روزبعد ازکاشت )به کرتهاداده شد. 16


کوددامی به میزان 25ton/haوکودهای مکمل نیز مطابق توصیه های درتمام کرتها به طور یکنواخت پخش گردید.


پیازهای گل مریم بافاصله 15*15سانتیمتر ازیکدیگر ودرعمق 5سانتیمتری کشت شدندوفاکتورهای مورد بررسی شامل:1-طول وقطر ساقه گل دهنده 2-طول گل آذین 3- تعداد گلچه درگل آذین بودند که مورد اندازه گیری قرارگرفتند ومقایسه میانگین انجام شده ازطریق LsDدرسطح احتمال5./.باعث حصول نتایج زیر گشت درمورد دو صفت طول وقطر ساقه گل دهنده اختلاف معنی داری بین سطوح مختلف ازت مشهود نبود .بلندترین طول گل آذین وبیشترین تعداد گلچه مرتبط باتیمار صورت گرفته با100kgبوده است وکمترین طول گل آذین ونیز تعداد گلچه در سنبله مربوط به سطح 50kgبوده است.

پارسا 1
05-23-2012, 10:42 AM
گل رز

رز معطر زیباترین گل جهان شناخته شده است. اما گل رز علاوه بر زیبایى و عطرافشانى خواص فراوان دیگرى نیز دارد.

خواص دارویی
گلبرگ‌ها و برگ‌هاى رز اثرى خنک کننده دارند و چنانچه همراه با چاى دم شده باشند قادرند تب را کاهش دهند و سموم را از بدن برانند.
خواص دارویى رز سال‌ها است که شناخته شده و مورد بهره بردارى قرار مى‌گیرد. رومیان باستان خاصیت دارویى براى رز قائل بودند و ابوعلى سینا که براى اولین بار از رز گلاب گرفت از خواص درمانى آن بهره مى‌برد. ساکنان اولیه آمریکاى شمالى نیز براى تسکین سوزش سر معده و ناراحتى‌هاى معده چاى دم شده با گلبرگ‌هاى رز مى‌نوشیدند.
رز موجب افزایش مقاومت بدن در برابر بیمارى‌ها شده و شش‌ها را تقویت مى‌کند از این رو براى افرادى که بدنى ضعیف دارند و از مصونیت کمى برخوردارند مفید است. چاى گلبرگ رز عوارض و نشانه‌هاى سرماخوردگی، آنفلوآنزا، زکام و گرفتگى‌هاى برونشى را از بدن دور مى‌کند.


انواع رز با عفونت‌هاى دستگاه گوارش مبارزه مى‌کند و خوردن آنها موجب مى‌شود پس از مصرف یک دوره آنتى بیوتیک در میزان باکترى‌هاى بى ضرر و مفید موجود در دستگاه گوارش تعادل برقرار شود. گلبرگ‌هاى رز مانند دکونژستان عمل مى‌کنند و در عین حال مدر هستند به همین جهت باعث دفع سموم و مواد زائد بدن از طریق تولید بیشتر ادرار مى‌شوند. ترکیبات قابض موجود در رز موجب بند آمدن خونریزى‌ها، خشک شدن خلط و توقف اسهال مى‌شود. رز همچنین براى کبد مفید است.
کاسبرگ رز و گلبرگ‌هاى آن اثر آرام بخش و بهبود دهنده بر روى سیستم عصبى دارند و افسردگى را از میان برده، خستگى را کاهش مى‌دهند.
قبلا کاسبرگ رز وحشى یکى از منابع سرشار ویتامین C در قلمرو گیاهان شناخته مى‌شد. کاسبرگ رز همچنین غنى از ویتامین‌هاى A، B و K است. در آن زمان از کاسبرگ رز شربتى تهیه مى‌شد که در زمان جنگ جیره بندى مى‌گردید و براى افزایش مقاومت بدن کودکان در برابر عفونت‌ها و درمان سرماخوردگى معمولى به آنها خورانده مى‌شد. این شربت یا عصاره چنانچه از محفظه خالى دانه رز تهیه شود درمانى مفید براى اسهال و ناراحتى‌هاى معده، سوءهاضمه و حالت تهوع است.
از طعم شیرین و عطر خوش رز نیز به عنوان پوششى براى طعم و بوى سایر گیاهان دارویى در داروها بهره گرفته مى‌شود.
گلاب استخراج شده از رز، پاک کننده ایده آل براى پوست است. پاک کردن پوست با گلاب چین‌هاى ظریف و سطحى پوست را باز مى‌کند و التهاب و سرخى آن را از میان مى‌برد ضمن اینکه در درمان آکنه و دانه‌هاى سرسیاه روى پوست مفید است.
گلاب بازسازى سلول‌هاى پوست را تسریع و خستگى و سرخى پلک‌ها را برطرف مى‌کند. همچنین التهاب خراش‌ها و تورم ناشى از پیچ خوردگى مفاصل را بهبود مى‌بخشد.


دم کرده رز دهان شویه‌اى مفید است و براى درمان خشکى و ترک لب‌ها مى‌توان از روغن رز سود برد. در ایران از گلبرگ‌هاى گل رز محمدى مربایى خوش طعم تهیه مى‌شود که در اینجا به روش تهیه آن اشاره مى‌کنیم:
تقریبا هم وزن گلبرگ رز مورد نظرتان شکر در نظر بگیرید. مقدارى آب در قابلمه اى بریزید و روى آتش اجاق گاز به جوش آورید. گلبرگ‌هاى رز پاک شده را در آب جوش بریزید و بگذارید حدود دو دقیقه بجوشد، سپس آن را در یک آبکش خالى کنید و با آب سرد آبکشى نمایید. به این ترتیب به اصطلاح تلخى گل گرفته مى‌شود. بگذارید آب اضافى گل کاملا رفته و تقریباً خشک شود.
شکر را با مقدارى آب در قابلمه اى بریزید و بگذارید بجوشد تا قوام آمده و به غلظت مورد نظر برسد، کمى زعفران در آن بریزید و سپس گلبرگ‌ها را اضافه کنید. بگذارید چند جوش بزند. سپس مربا را در ظروف شیشه‌اى دردار استریل بریزید. منبع:سایت خانه سبز

پارسا 1
05-27-2012, 02:34 PM
نام علمی : Bougainvillea
خانواده : Nyetaginaceae


* گل کاغذی بومی برزیل است و دارای گونه های مختلف می باشد.این گل درختچه ای زیبا با شاخه های رونده و برگهای متقابل میباشد . ارتفاع این گیاه در گلدان حداکثر در حدود ۲ تا ۵/۳متر است. این گونه کولیتواری دارد که حتی موقعی که کوچک است به گل میرود . برگها نسبتا سبز روشن و تخم مرغی شکل می باشند. گل آذین آن پانیکول بوده و به صورت جامی و انتهایی ظاهر می شوند. گلهای این گیاه زیبا نیست، کاسه گل لوله ای ، زرد و کوچک بوده فاقد جام گل می باشد . ولی دارای براکته‌های رنگین و زیبایی است که اطراف گلهای کرم رنگ را احاطه نموده اند. آنچه این گل را زینتی و مورد توجه قرار داده وجود برگچه های صورتی ، قفائی ، بنفش ، قرمز ، زرد طلائی و سفیدی است که گل آنرا احاطه کرده است و مردم عادی آن برگه ها را گل این گیاه می دانند . این گیاه احتیاج به هرس دارد. معمولا در اواسط زمستان باید ۳/۱ شاخه ها را کوتاه کرده و شاخه های ضعیف را حذف نمود. در تابستان می توان این گیاه را در هوای آزاد و کاملا آفتابی قرار داد.
در جنوب ایران اغلب دیوارها و سر در منازل بوسیله این درختچه پوشسیده شده که در اوائل فروردین و اواسط پائیز گل فراوانی می دهد .مراقبت : گل کاغذی به نور زیاد، حرارت زیاد، خاک همیشه مرطوب رطوبت هوای معمولی یعنی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.
کود : کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر،هر هفته، از فروردین تا مهر ماه، مورد استفاده قرا داد.
خاک : خاک رس آهکی برای رشد گل کاغذی مناسب است.
ازدیاد : بهترین زمان برای تکثیر این گیاه از اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد. قلمه های انتهایی یا ساقه ای را به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز یا قیچی باغبانی، از گیاه مادری جدا کنید. ابتدا قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس هر قلمه را در گلدانی با قطردهانه ۹ سانتیمتر ، حاوی حدود ۲۴ درجه سانتیگراد نگاه دارید. همچنین قلمه باید در شرایط نورمناسب و کافی، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار گیرند تا از سوختگی و پژمردگی گیاه جلوگیری شود. زمانی که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را بردارید و در گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر و کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید.

●انواع مختلف گل کاغذی :

۱ – گل کاغذی باشکوه B.fastuosa : که دارای درختچه ای قوی با برگهای بیضی نوک تیز و براکته های صورتی مایل به قفائی است .

این قسم را از قدیم می کاشته اند . ولی بعدا جورهای تازه که بدست آمده و برگچه های آنها به رنگ زرد نارنجی ، قرمز شنجرفی است ، بسیار پر گل تر از قسم اصلی می باشند ، بیشتررواج یافته بطوریکه کم کم کاشتن قسم اصلی متروک میشود .
این جورها در تهران به گل کاغذی مصری معروف شده ، زیرا قلمه های آنرا از مصر آورده و زیاد کرده اند .

۲ – گل کاغذی گلابرا B.glabera : اصل آن از کشور برزیل است .

بوته آن رونده و پوست شاخه ها قهوه ای دارای تیغهای کمانی به بلندی یک سانتیمتر با برگهای بیضی نوک تیز مایل به کبود که برگه های اطراف گلش صورتی است .

این قسم زیاد کاشته شده و از آن جورهای متعددی بدست آورده اند بنام های :
الف – گل کاغذی ساندر B.sanderiana : با گلهای فراوان به رنگ زرد تیره .

ب – گل کاغذی ابلق B. variegate : که برگهایش از لکه های سفید ابلق شده است .
پ – گل کاغذی سیفری B.cyphery : که برگچه های دور گلش صورتی پُر رنگ است .

ت – گل کاغذی کریمسون لاک B.crimson lake : با برگچه های بزرگ بیضی به رنگ شنجرفی میباشند .
۳ – گل کاغذی خاص B.seeciosa : که برگچه های دور گل آن به رنگ صورتی مایل به بنفش میباشد .

▪از این قسم جوری بنام :
گل کاغذی برزیلیB.brasiliensis : بدست آورده اند که رنگ برگچه ها قرمز تند یا قرمز شنجرفی میباشد .

۴ – گل کاغذی رفول ژن B.refulgens : که شاخه های گلدار آن دراز و آویخته و برگچه های دور گلش ارغوانی مایل به بنفش است .

* در جنوب ایران اغلب دیوارها و سر در منازل بوسیله این درختچه پوشسیده شده که در اوائل فروردین و اواسط پائیز گل فراوانی می دهد .
* در نقاط سردسیر باید گلدانهای کاغذی را از اواخر مهرماه به داخل گلخانه برد چون در مقابل سرما مقاومت ندارد .
* باید توجه داشت که اگر زمستان به این درختچه آب زیاد بدهند ریشه اش می پوسد
* زمستانها باید کمی به بوته های گل کاغذی استراحت داد ، باین ترتیب که اگر گلدانها در منزل است محل نسبتا خنکی را برای آن انتخاب کنند و خیلی کم به آن آب بدهند .
* اگر گل کاغذی را هرس نکنند قسمت عمده مواد غذائی به مصرف شاخه های قدیمی می رسد و درختچه بتدریج ضعیف و برگها زرد شده و بوته کم گل می شود . یا اصولا گل نمی دهد
* اغلب بعد از انتقال گلدان از گلخانه به داخل منازل گلها می ریزد زیرا درختچه در مقابل تغییر مکان حساس است

رکسانا
07-22-2012, 03:28 PM
[Only registered and activated users can see links]


رنگ‌آميزي گل‌ها با رنگ‌هاي​ دلخواه انسان همواره مطلوب پرورش‌دهندگان گل بوده است. به همين سبب تلاش‌هايي هم در جهان در اين خصوص صورت گرفته است.

چنين تلاش‌هايي تنها توسط يك شركت هلندي به موفقيت ختم شده است. محصول اين تلاش پرورش و توليد گل‌هاي رز رنگين‌كماني بوده است.

رز رنگين‌كماني، رزي است كه گلبرگ‌هايش به طور مصنوعي و در حال رشد رنگ شده است. اين در حالي است كه يك مخترع ايراني مدعي ساخت دستگاهي است كه قادر است تا با كمك تكنولوژي با توجيه‌پذيري فني، اقتصادي و زيست‌محيطي نه‌تنها گل رز بلكه ديگر گل‌هاي طبيعي را نيز در حالت رشد رنگ‌آميزي نمايد.

به بهانه اين ابداع با احد صادقي بنيس گفت‌وگو كرديم.


رنگ‌آميزي گل‌هاي تزئيني از چه زمان و در كجا مطرح شد؟


گل‌هاي رنگ شده با عنوان رز رنگين‌كماني دنيا تنها توسط پيتر ون در وركن و با همكاري دو شركت هلندي پرورش داده شده است.


رز رنگين‌كماني با تركيبات رنگي گوناگون موجود است. پرطرفدارترين نوع آن با همه رنگ‌هاي رنگين‌كمان است. نوع گرمسيري آن با تركيبي از سرخ، صورتي و زرد است. نوع اقيانوسي آن تركيبي از رنگ‌هاي سبز و آبي است . براي توليد يك گل رز رنگين‌كماني، رنگ‌هاي مختلف را به گل رز در حال رشد وارد مي‌كنند. اين امر به توليد رزي با گلبرگ‌هاي رنگي منجر مي‌شود. البته بايد توجه داشت كه اين رزها شاخه‌بريده بوده و به صورت بوته‌اي عرضه نمي‌شوند.

گل‌هاي رز آبي‌رنگ نيز از ديگر محصولاتي هستند كه البته اين بار توسط فناوري‌هاي مربوط به ژنتيك توليد شده‌اند. براي توليد اين نوع گل، محققان از القاي ژن توليدكننده دلفينيدين ـ رنگدانه ابتدايي گياهي كه ايجاد رنگ آبي مي‌كند ـ استفاده كرده و موفق به توليد اين گل شدند. به گفته مسوولان موسسه سانتوري ـ موسسه ژاپني توليدكننده رز آبي ـ اولين رز آبي جهان در آزمايشگاه توليد شده و محققان در طول اين مدت در تلاش براي مقاوم‌سازي اين گياه براي رشد در محيط طبيعي بوده‌اند.

به كمك روش ابداعي شما گل‌ها چگونه و تحت چه مراحلي رنگ‌آميزي مي‌شوند؟


جهت ابداع توليد گل‌هاي چند رنگي در كشورمان راه‌حل ابداعي شامل روش ابداعي (رنگ‌آميزي چند رنگي گل)‌ و دستگاه ابداعي (در جهت اجراي روش مزبور) است كه از پروسه‌هاي طبيعي عملكرد آوندهاي گياه پيروي مي‌كند.

در اين راستا، در مرحله اول برش‌هاي عرضي دقيقي روي آوندهاي موجود در ساقه گياه گلدار ايجاد شده و سپس در مرحله دوم به وسيله نازل‌هاي بسيار ظريف موجود در دستگاه، تزريق رنگ‌ها به گياه صورت مي‌گيرد. اين رنگ‌ها شامل رنگ‌هاي اصلي است كه تركيب آگاهانه آنها مي‌تواند به ايجاد رنگ‌هاي متمم و در نهايت تشكيل تركيب‌هاي رنگي دلخواه و داراي كيفيت زيبايي‌شناسي بينجامد.
نكته مهم اين است كه در اين روش و با استفاده از دستگاه مربوطه، امكان انتخاب گلبرگ‌ها و رنگ‌آميزي مجزاي آنها وجود داشته و تركيب‌هاي رنگي دلخواه و نامحدودي قابل دستيابي هستند.

چنين امكاني چه مزيت‌هايي را براي توليدكنندگان گل و گياه به دنبال دارد؟


در حال حاضر پرورش گل و گياه، جايگاه خود را در كشور بازيافته و در سال‌هاي اخير توليد آن مانند ساير نقاط دنيا از حالت سنتي خارج شده و به صورت فعاليتي تجاري درآمده است. مسلما در آينده كشورهايي كه داراي چهار فصل مجزا و آفتاب مناسب و دائمي باشند از نظر توليد و صادرات قادرند جايگاه ويژه‌اي در اين بازار بيابند كه كشورمان نيز در زمره اين كشورهاست. اين در حالي است كه به منظور خودكفايي و درخشش در بازارهاي جهاني فرآورده‌هاي گل و گياه زينتي كشورمان نه‌تنها بايد قادر باشند در بازارهاي داخلي و خارجي با فرآورده‌هاي مشابه رقابت كنند بلكه نوانديشي و ابتكار را پيشه راه خود نمايند. از اين رو روش‌ها و ابزار ابداعي كه بتوانند فرآورده‌هايي با تقاضاي بالا در جهان را توليد نمايند مي‌توانند مفيد واقع شوند. از طرف ديگر پرورش اين گل‌ها در ايران مي‌تواند سبب كارآفريني و اشتغال‌زايي در كارگاه‌هايي گردد كه نيازي به تكنولوژي‌هاي پيچيده و گرانقيمت ندارد.


همان طور كه گفته شد شركت‌هاي پرورش‌دهنده گل رنگين‌كماني قادر است تا اين گل‌ها را فقط به صورت شاخه بريده عرضه كرده و گياه بوته‌اي توسط اين شركت هلندي عرضه نمي‌گردد. اين در حالي است كه از مزاياي اين روش ابداعي عرضه گل رنگين‌كماني را حتي به صورت كاشته شده در گلدان ميسر مي‌سازد. قيمت هر شاخه گل توليد اين شركت هلندي نيز نسبتا گران بوده و مردم ترجيح مي‌دهند تا نمونه‌هاي خشك شده اين گل‌هاي رز را خريداري نمايند. در حالي كه از مزاياي ديگر دستگاه ابداعي مي‌توان به بالا بردن كيفيت و دوام گل حتي پس از خشك شدن اشاره كرد به طوري كه گل‌هاي خشك شده نيز بسيار باطراوت و زيبا به نظر خواهند رسيد.


به طور كلي بايد گفت روش اجرايي اين ابداع شامل چند مرحله است كه عبارت از تقسيم‌بندي آوندهاي گل و تزريق رنگ به آوندها و در نتيجه رنگين شدن گلبرگ‌ها به صورت مجزا است (هر گلبرگ، رنگ مخصوص، دلخواه و معين را مي‌گيرد.)‌ در ابتدا گل روي دستگاه در جايگاه مخصوص خود قرار مي‌گيرد سپس بازوهاي برش‌دهنده دستگاه به صورت هدفمند آوندها را به صورت تقسيم‌بندي شده، برش مي‌دهد و سپس بازوهاي تزريق رنگ به تزريق رنگ‌هاي اصلي به آوندهاي جدا شده مي‌پردازند و از طريق تركيب رنگ‌هاي اصلي رنگ‌هاي مكمل نيز قابل دستيابي هستند. به طوري كه حاصل شامل يك شاخه گل با گلبرگ‌هايي است كه هر يك با رنگ معين رنگين‌شده و طيف وسيعي از رنگ‌ها روي گل ديده مي‌شود.


بنابراين رنگ‌آميزي به كمك دستگاهي كه شما ابداع كرده‌ايد با آنچه تاكنون ديده يا شنيده‌ايم متفاوت است، اما اين دستگاه در چه مراحلي گل‌ها را رنگ مي‌كند؟


اين دستگاه كاملا ابداعي و داراي سه بازوي برش‌دهنده ساقه و سه بازوي تزريق‌كننده رنگ به گياه است. بازوهاي برش‌دهنده قادرند تا با ظرافت و هدفمندي آوندها را تقسيم‌بندي كرده و برش دهند.


بازوهاي تزريق‌كننده نيز با دقت و ظرافت و نيز فشار و ديگر شرايط كنترل شده رنگ يا ماده معطر را به گياه تزريق مي‌نمايند.

اختراع ادعا شده شامل روش اختراعي رنگ‌آميزي گل‌هاي شاخه بريده و بوته‌اي به همراه دستگاه اختراعي جهت تحقق يافتن اين روش رنگ‌آميزي است. طبق اين روش گلبرگ‌هاي گل به طور مجزا توسط ماده رنگي با رنگ‌هاي اصلي رنگين شده به طوري كه هر گلبرگ رنگ مجزايي به خود مي‌گيرد.

ضمنا از تركيب اين رنگ‌هاي اصلي، رنگ‌هاي مكمل نيز حاصل مي‌شوند. به اين ترتيب طيف وسيعي از رنگ‌هاي رنگين كمان روي گلبرگ‌هاي گل ظاهر مي‌شود. در ابتدا‌ آوندهاي گياه به طور دقيق و هدفمندي تقسيم‌بندي مي‌شوند.

به طوري كه تقسيم‌بندي اين آوندها بايد براساس تجربه و فن لازم صورت گيرد تا گلبرگ‌هاي مورد نظر رنگ دلخواه را دريافت نمايند. سپس رنگ‌هاي دلخواه و معين به هر دسته آوند كه از قبل جدا و تقسيم‌بندي شده است تزريق مي‌گردد. اين عمليات توسط دستگاه صورت مي‌گيرد. دستگاه داراي بازوهايي براي برش دادن آوندها و نيز بازوهايي براي تزريق مواد رنگي است.

اجزاي تشكيل‌دهنده دستگاه


ـ ميز دستگاه: صفحه‌‌اي شش ضلعي است كه در مركز آن يك نگهدارنده شاخه گل و شش رديف بلبرينگ خطي به منظور نصب سه عدد سامانه برشي و سه عدد سامانه تزريقي قرار مي‌گيرد.

2 ـ سامانه نگهدارنده: به دليل اختلاف در قطر ساقه گل‌ها تعدادي قطعه مخروطي شكل در ابعاد مختلف ـ متناسب با قطر ساقه‌ها ـ و يك پاشنه شش ضلعي ثابت جهت قرارگيري در مركز وجود دارد.
3 ـ سامانه برشي: شامل سه كالسكه متحرك است. هر كالسكه شامل يك فرز ظريف جهت برش پوسته ساقه و به منظور دسترسي آسان‌تر به‌ آوندهاي آن است. هر كدام از كالسكه‌‌ها روي يك رديف بلبرينگ خطي قرار دارند كه در هنگام عمل برش به طور همزمان سه كالسكه را به سمت ساقه هدايت مي‌كنند.
4 ـ سامانه تزريقي: اين سامانه نيز شامل سه كالسكه متحرك است. هر كالسكه شامل يك سيلندر و نازل ظريف جهت تزريق رنگ به داخل آوندهاي گل است. هر كدام از كالسكه‌ها روي يك رديف بلبرينگ خطي قرار دارند كه در هنگام عمل تزريق به طور همزمان سه كالسكه را به سمت ساقه هدايت مي‌كنند.نحوه عملكرد دستگاه

ابتدا شاخه گل در مخروط متناسب با قطر ساقه قرار مي‌گيرد. سپس سه سامانه برشي ساقه به طور همزمان و با زاويه 120 درجه‌‌اي به ساقه نزديك شده و سطح سخت ساقه را شكاف مي‌دهند.

پس از آن به منظور قرار گرفتن ساقه در زاويه مناسب با نازل‌هاي تزريقي كه بين سه تيغه سامانه برشي قرار دارند​ به وسيله پاشنه شش ضعلي چرخشي 60 درجه‌اي در مخروط حاوي ساقه صورت مي‌پذيرد و پس از آن نازل‌هاي تزريق كه روي بلبرينگ‌هاي خطي نصب شده‌اند از محل برش‌هاي ايجاد شده روي ساقه در مرحله قبل اقدام به تزريق مواد رنگي مورد نظر به داخل آوندها مي‌كند

پارادایس
07-24-2012, 01:55 PM
[Only registered and activated users can see links]

پارادایس
07-24-2012, 01:56 PM
[Only registered and activated users can see links]

رکسانا
07-28-2012, 03:25 PM
گل‌ساعتي داراي اثر مسكن و آرام‌بخش بوده و در بي‌خوابي، اضطراب، دردهاي با منشاء عصبي به‌ويژه در كودكان، اختلال در تنوس عضلاني، تاكي‌كاردي عصبي و آسم اسپاسمي مصرف مي‌گردد.


موارد استعمال در طب سنتی: در طب گذشته ایران برای این گیاه هیچگونه گزارشی یافت نشده است.

عوارض جانبی و سمیت: آثار جانبی در اثر مصرف آن تا به حال گزارش نشده است، سمیت حاد عصاره مایع دارو در موش که به صورت تزریق داخل صفاقی و به مقدار بیش از 900 میلی گرم/ کیلو گرم استفاده شده بود؛ گزارش شده است.

موارد احتیاط: مقادیر مصرف زیاد گل ساعتی ممکن است باعث تسکین و تقویت درمان به شیوه مهار منو آمین اکسیداز گردد. از طرفی گزارش شده است که آلکالوئیدهای هارمان و هارمالین دارای اثر تحریکی بر روی رحم حیوانات آزمایشگاهی بوده و بنابراین نباید از مقادیر زیاد دارو در هنگام بارداری و شیردهی استفاده شود.

رکسانا
07-28-2012, 03:28 PM
عمده آثاري كه در فيتوتراپي براي روغن گل مغربي برشمرده‌اند عبارتند از:

اثر ضدالتهابي، اثر مهارتجمع پلاكتي، تحريك تشكيل متابوليت‌هاي وازوديلاتور، اصلاح آسيب‌هاي عصبي در بيماران ديابتي، درمان بيماري‌هاي پوستي مانند اگزماي حساسيتي، درمان سندرم قبل از دوران قاعدگي و درد سينه‌ها، درمان عفونت‌هاي ويروسي، آندومتوريوز، سندرم روده تحريك‌پذير و كوليت زخمي

موارد استعمال در طب سنتی: در طب گذشته ایران برای این گیاه هیچگونه گزارشی یافت نشده است.

عوارض جانبی: عوارض جانبی معمولی این دارو سردرد و اندکی تهوع است که می توان از طریق خوردن دارو با غذا یا به وسیله مالش روغن خالص روی پوست، از بروز آن ها اجتناب کرد. بثورات جلدی نیز در اثر مصرف این دارو گزارش شده است.

روغن گل مغربی در موارد صرع و جنون منع مصرف دارد. به علت این که این دارو بر مراحل انعقاد خون تاثیر می گذارد نبایستی همراه با داروهای ضدانعقاد مصرف گردد.

سوءهاضمه از جمله عوارض جانبی دیگر این دارو است.

رکسانا
07-28-2012, 03:38 PM
مريم‌گلي به‌صورت موضعي به عنوان ضدالتهاب، قابض، ضدباكتري و در التهاب دهان به صورت غرغره و دهان‌شويه مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

موارد استعمال در طب سنتی: مریم گلی را به صورت خوراکی مقوی عمومی و به صورت موضعی در الیتام زخم ها و خراشهای پوستی موثر می دانسته اند.

موارد احتیاط: به واسطه داشتن ترکیب سمی توجون مقادیر زیاد برگ مریم گلی (بیشتر از 15 گرم در هر مرتبه مصرف) سمی بوده و باعث افزایش ضربان قلب، افزایش دمای بدن و سرگیجه می شود

YEKTA
07-30-2012, 07:34 AM
نام:حشیشه الجرب (گل كبوتر)نام لاتین :
Scabiosa

این گیاه از روزگاران كهن مورد توجه بودهاست و از جمله داروهای شفابخش در بیماریهای جلوی نظیر جذب بوده است ؛ این گیاهقاعده آور است و در درمان سرفه؛ برونشیت؛

ناراحتی های حاد تنفسی موثر است خوردن آنموجب تسهیل خروج اخلاط از ریه می شود از ریشه تازه له شده آن برای ناراحتی هایپوستی مثل جرب استفاده می شود دم كرده یا جوشانده گیاه به صورت غرغره برای رفع التهابو زخم مخاط دهان موثر است

نحوه مصرف :10 گرم برگ گیاه را در 100 گرم آب جوش دمكرده صاف نموده مصرف كنید .

رکسانا
08-18-2012, 03:06 AM
پيچ شمعي يا پيچ مومي گياهي هميشه سبز و بومي جنوب شرق آسياست. برگ هاي اين گياه تخم مرغي شکل و سبزرنگ است. گل هاي بسيار زيباي اين گياه ستاره اي شکل و به رنگ سفيد و در قسمت مرکزي قرمزرنگ است.گل هاي گوشتي و معطر پيچ شمعي از اواسط بهار ظاهر مي شود.

دماي مناسب براي رشد و نگهداري اين گياه، حدود ۳۰ درجه سانتي گراد است، به عبارت ديگر پيچ شمعي گياهي گرمادوست است و به همين دليل هواي سرد موجب سياه شدن برگ هاي اين گياه مي شود. بايد از خاک جنگلي غني از مواد آلي براي رشد و پرورش اين گياه مناطق حاره اي استفاده کنيد.

بنابراين گلدان را با مخلوطي از خاکبرگ و کمپوست پر کنيد. از آن جا که محل اصلي و طبيعي رشد اين گياه جنگل هاي باراني استوايي است، بايد محيطي مرطوب در آپارتمان فراهم کنيد بنابراين غبارپاشي روزانه پيچ شمعي را فراموش نکنيد.

رکسانا
08-18-2012, 03:10 AM
[Only registered and activated users can see links]


این گل که گل میگو یا شمعی یا مشعلی نامیده می شود به سادگی تکثیر می شود. بهترین نوع خاک برای این گیاه، مخلوطی از خاک برگ ، تورب و خاک باغچه می باشد.

این گیاه به نور زیاد، گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. هنگامی که گیاه بلوپرون شروع به گل دادن کرده باید درجه حرارت را کم کنید تا براکته‌ها بهتر رنگ بگیرند و دوام گلها هم بیشتر شود.

ازدیاد: گل میگو را میتوان با موفقیت، از طریق قلمه های انتهایی ساقه و یا قلمه های ساقه های ساقه‌ای، از اواسط بهار تا اوایل تابستان، تکثیر کرد. با استفاده از یک چاقوی تیز،قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه ۵/۷ سانتیمتر و قلمه های ساقه ای را به اندازه تقریبی ۵ سانتیمتر جدا کنید.

سپس انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر یک را در گلدان بکارید. اگر مایلید گیاه پر پشت و انبوهی داشته باشید قطر دهانه ۱۱ سانتیمتر حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه ، بکارید.

قلمه ها را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و دمای محیط را زمان ریشه دهی که معمولا ۲ ماه طول می کشد، حدود ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد نگاه دارید. قلمه های را در نور مناسب و کافی ولی دور از تابش مستقیم آفتاب قرا دهید زمانی که ریشه دهی آغاز شد، کیسه پلاستیکی را بردارید و تغذیه مصنوعی را شروع کنید.

رکسانا
08-18-2012, 02:45 PM
اخیرا پژوهشگران کشور با اجرای یک پروژه تحقیقاتی و با استفاده از دو تکنیک کشت بافت و ایروپونیک به دانش فنی تولید پایه های مادری بهترین “رز” دنیا در فاز نیمه صنعتی شدند.

صفورا سادات موسوی پور- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، سیستم ایروپونیک را تکنیک کشت گیاه در هوا توصیف کرد و افزود: سیستم ایروپونیک کاربردهای مختلفی در بخش کشاورزی دارد که از آن جمله می توان به ریشه دار کردن قلمه های سخت ریشه زا اشاره کرد.

وی ادامه داد: قلمه های سخت ریشه زا قلمه هایی هستند که در روشهای عادی قابلیت ریشه دار کردن آنها نیست ولی در تکنیک ایروپونیک قدرت ریشه زایی گیاه افزایش می یابد.


موسوی از تولید پایه های مادری گیاه “رز” هلندی با استفاده از این سیستم خبر داد و اظهار داشت: در این پروژه تحقیقاتی با استفاده از روش کشت بافت و سیستم ایروپونیک به دانش فنی تولید پایه های مادری “رز” هلندی دست یافتیم.


وی رز هلندی را بهترین رز در دنیا معرفی کرد و گفت: رز هلندی گیاهی است که از لحاظ زیبایی، استحکام و مقاومت بهترین در دنیا شناخته شده است و کشور هلند به عنوان امپراطور رز، تنها کشوری است که پایه های مادری این گیاه را تولید می کند و تاکنون هیچ کشوری قادر به تولید پایه های مادری این گیاه نشده است.


مجری طرح به جزئیات این طرح تحقیقاتی اشاره کرد و یادآور شد: با استفاده از تکنیک کشت بافت پایه های مادری “رز” تولید و پس از رشد ۲ تا ۳ سانتیمتری، وارد سیستم ایروپونیک می شود. در این سیستم به دلیل قابلیت بالایی که در ریشه زا کردن گیاه دارد، پایه های رز به سرعت رشد و ریشه دار می شود.


موسوی خطر نشان کرد: در سیستم ایروپونیک گیاه قادر است ظرف یک ماه تا ۲۰ سانتیمتر رشد کند که در این صورت می توان این پایه ها را به گلخانه ها منتقل کرد.


این محقق با تاکید بر اینکه از لحاظ ژنتیکی تغییری در پایه های مادری زر داده نشد، ادامه داد: سیستم ایروپونیک به گونه ای طراحی شده است که درصد تلفات را به صفر می رساند. اگر قرار باشد سازگاری پایه های رز را با سیستم های دیگر انجام شود درصد تلفات آن زیاد است ولی سیستم ایروپونیک روشی مناسب برای سازگاری گیاهان کشت بافتی خواهد بود.


موسوی با بیان اینکه در حال حاضر پایه های مادری رز هلندی با قیمتهای بالا به کشور وارد می شود، اضافه کرد: این طرح در فاز تولید نیمه صنعتی قرار دارد که با صنعتی شدن آن می توان از خروج ارز از کشور جلوگیری کرد.

رکسانا
08-18-2012, 03:02 PM
داوودي بومي نيمکره شمالي و خصوصا اروپا و آسياست. حدودا ۲۰۰ گونه يک ساله و چند ساله علفي معطر از اين گياه در دنيا وجود دارد که اغلب براي کاشتن در گلدان و يا شاخه هاي گل بريده مورد استفاده قرار مي گيرد.


اين گياه در شرايط روزهاي کوتاه و شب هاي طولاني گل مي دهد و معمولا از زمان کاشت در گلدان تا گلدهي ۳ ماه زمان موردنياز است. بنابراين بايد اين مسئله را مدنظر قرار دهيد.


خاک مناسب براي پرورش داوودي خاکي با بافت نرم و زهکش خوب است. مخلوطي از خاک باغچه کود کاملا پوشيده و خاکبرگ به نسبت مساوي براي اين کار ايده آل است.

دماي مطلوب براي پرورش و نگهداري اين گياه ۲۵ درجه سانتي گراد است. داوودي در نور کامل بهتر رشد مي کند بنابراين گلدان اين گياه را در آپارتمان به پشت پنجره هاي جنوبي منتقل کنيد.
براي داشتن گياهي پرشاخه و برگ بايد داوودي را سربرداري کنيد (يعني جوانه ها و غنچه هاي مرکزي را قطع کنيد تا جوانه هاي جانبي فعال شود) و گل ها و برگ هاي خشک شده را حذف کنيد.

رکسانا
08-18-2012, 03:32 PM
شمعداني بومي آفريقاي جنوبي است. اين گياه زيبا از قديمي ترين گياهان زينتي است که بسيار مورد توجه ايرانيان مي باشد.

شمعداني هاي مورد استفاده در گلکاري به چهار دسته تقسيم مي شود که شامل:

شمعداني معمولي، شمعداني پيچ، شمعداني اژدر و شمعداني عطري.

خاک مناسب براي اين گياه مخلوطي از خاکبرگ خاک باغچه و ماسه است. در تابستان بايد هميشه گلدان شمعداني را مرطوب نگه داريد و در زمستان مي توانيد هفته اي يک مرتبه به آن آب بدهيد. شمعداني گياهي آفتاب دوست است و در سايه شاخ و برگ آن زياد و طويل مي شود و گل نمي دهد.

حرارت مناسب براي شمعداني ۱۸ درجه سانتي گراد است. بهترين گلدان براي پرورش و نگهداري اين گياه گلدان هاي سفالي است. زماني که ريشه ها به بدنه گلدان رسيد بايد گلدان را با يک شماره بزرگتر تعويض کنيد.

شمعداني را بايد سربرداري کنيد (جوانه انتهايي ساقه را قطع کنيد) تا گياه شکل مناسب و پرشاخ و برگي پيدا کند در غير اين صورت ساقه اصلي طويل و بدون انشعاب مي شود و گياه شکل زيبايي ندارد

رکسانا
08-18-2012, 04:00 PM
[Only registered and activated users can see links]این گیاه فوق العاده زیبا و زینتی که تصویر آن را در بالا مشاهده میکنید نام دارد.

آزالیا گیاهی زینتی و بسیار عمومی است که هم برای تزئین باغ و هم گلخانه به کار می رود. گونه های در دسترس از نظر گیاهشناسی بسیار ناهمگن هستند و از تلاقی انواع مختلف به دست آمده اند و آنها را مطابق با بعضی از خصوصیات ظاهری در گروه هایی رسته بندی کرده اند. این گیاه به صورت درختچه یا درخت های نسبتاً کوچک است.

برگ های متناوب دارد که اغلب در قسمت انتهایی شاخه مجتمع می باشند. برگ ها کامل چرمی، خزان شونده یا پایا هستند. گل های درشت و پرپر آن دارای رنگ های مختلف قرمز، بنفش، سفید و زرد است.

گل ها منفرد هستند و یا اغلب به صورت گروهی قرار دارند. کاسه گل آزالیا دارای پنج کاسه برگ است و جام گل نامتقارن آن قیفی شکل و لوله ای است. میوه آن کپسول شکل و دراز است. آزالیا به ۲ تا ۳ سال وقت نیاز دارد تا به گل بنشیند در دوره رشد نیاز زیادی به آب دارد.: گل آزالیا در زمانی که گل دارد باید در محل خنک نگهداری شود تا طول زمان ماندگاری گل افزایش یابد و گیاه در این زمان به آب زیادی نیاز دارد.

خاک: آزالیا خاک های اسیدی با pH بین ۴ تا ۵ را ترجیح می دهند و استفاده از”پیت” برای این گیاه بسیار خوب است و باید زهکشی خاک عالی باشد. تکثیر: از طریق قلمه انجام می گیرد و قلمه انواعی که در بیرون پرورش داده می شود در ماه های اول تابستان و آنهایی که در گلخانه پرورش داده می شوند در بهار گرفته می شود

رکسانا
08-18-2012, 04:12 PM
گل آبشار درختچه اي هميشه سبز از خانواده رزها و بومي کشور چين است. برگ اين گياه به طول ۵ سانتي متر با سه تا پنج برگچه با حاشيه دندانه دار است. گل ها کوچک، به رنگ زرد و سفيد و به صورت مجتمع و آويز (آبشاري) است.

خاک مناسب براي رشد و پرورش گل آبشار مخلوطي از يک قسمت خاک باغچه، يک قسمت کمپوست و مقداري پرليت (شن مخصوص باغباني) است. مکان نگهداري از اين گياه بايد داراي آفتاب کامل باشد بنابراين اگر اين گياه را در گلدان و در آپارتمان نگهداري مي کنيد حتما آن را در پشت پنجره هاي شرقي و جنوبي و در معرض نور کامل خورشيد قرار دهيد.

گل آبشار را در تابستان هفته اي دو بار و در زمستان هر هفته آبياري کنيد. براي تکثير اين گياه در پاييز قلمه هايي به طول ۸ تا ۱۰ سانتي متر تهيه کنيد و آن را در ماسه قلمه زني قرار دهيد سپس با استفاده از پلاستيک شفاف روي قلمه ها را بپوشانيد. در اول بهار اين قلمه ها ريشه دار مي شود و آماده انتقال به گلدان است.

رکسانا
08-18-2012, 04:15 PM
گل آهار گياهي يک ساله و گلدار و بومي کشور مکزيک در آمريکاي مرکزي است. گل آهار بسيار زيبا و داراي تنوع رنگ فوق العاده اي است.

گل اين گياه به رنگ هاي سفيد، زرد، سبز، قرمز، صورتي، بنفش و ... و حتي در بعضي ارقام خالدار، راه راه و ... نيز مشاهده مي شود.

فصل گل دادن آهار از اواخر خرداد شروع مي شود و تا زمستان ادامه مي يابد. خاک مناسب براي رشد و پرورش اين گياه مخلوطي از يک قسمت خاک باغچه. يک قسمت کمپوست و کمي ماسه است. در طول تابستان هفته اي يک بار و در پاييز هر دو هفته يک بار به آب نياز دارد. مکان نگهداري آهار بايد داراي نور کافي باشد.

اين گياه از نور مستقيم خورشيد نيز آسيب نمي بيند بنابراين اگر گل آهار را در فضاي باز مي کاريد مکاني را انتخاب کنيد که در تابستان زير سايه درختان قرار نگيرد و اگر گلدان اين گياه را به آپارتمان منتقل مي کنيد آن را در پشت پنجره هاي شرقي و جنوبي آپارتمان قرار دهيد.

رکسانا
08-18-2012, 04:27 PM
علت این که گل آفتابگردان به این نام خوانده می شود این است که در طول روز، بخش فوقانی گل می چرخد و رو به خورشید قرار می گیرد. آفتابگردان گیاه بلندی است که به خاطر گل های زرد تماشایی اش در سراسر جهان معروف است.

بیش از ۶۰ گونه گل آفتابگردان وجود دارد که متداول ترین نوع آن ها از ۱ تا ۳ متر رشد کرده و دارای یک یا چند سر گل می باشند.

هر کدام یک از این سرها شامل یک صفحه گرد و کوچک بشقابی و گل های لوله ای شکل است که توسط حاشیا ای از گلبرگ های زرد انبوه احاطه شده اند. قسمت سر گل آفتابگردان ممکن است بیش از ۳۰ سانتی متر قطر داشته باشد و تا ۱۰۰۰ دانه یا تخم تولید کند. دانه گل آفتابگردان خوراکی مغذی و بسیار مفید است.

رکسانا
08-19-2012, 12:00 AM
از گیاهان مورد استفاده زیاد در خانه ها می باشد . از خانواده سوسنیان یا لیلیاسه و بومی افریقاست ، برگها بلند و کشیده و خاردار با حاشیه زرد و به شکل سرنیزه ، ارتفاع برگها به یک متر می رسد و تکثیر آن از طریق برگ و یا ساقه های زیرزمینی است ، بسیار کم توقع و مقاوم در برابر خشکی و سایه ولی در این واریته به علت ابلق بودن برگها به نور بیشتری احتیاج دارد .

نیازها : نور : نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است ولی در سایه هم قادر به ادامه زندگی است ، تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند .

دما :در زمستان تا درجه حرارت 10 درجه سانتیگراد قدرت تحمل دارد ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل 16 است، در تابستان در درجه حرارت مطلوب برای انسان 24 درجه . نسبت به سرما حساس است و سرمای بیش از حد تاب نمی آورد و دچار یخ زدگی می گردد.

آبیاری: در زمستان هر 3 هفته یکبار و در تابستان یکبار در هفته آبیاری کافی است به دلیل ساقه گوشتی گیاه که سرشار از آب است از آبیاری زیاد از اندازه پرهیز نمایید چون باعث پوسیدگی گیاه می گردد . در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود. خاک : بهترین خاک ، خاک لوم است ( مخلوطی از شن ، رس و مواد آلی ( برگ پوسیده یا کود دامی به مقدار کم ) ) است . استفاده بیش از حد از مواد آلی باعث پوسیدگی ساقه گیاه و از بین رفتن آن می گردد .

تکثیر : تکثیر این گیاه ساده است یا از گیاه مادری از ریشه به چند قسمت تقسیم می شود که هر قسمت دارای ریشه و برگ جداگانه است و در گلدان جدید کاشت می گردد . یا از طریق قلمه : ساقه گیاه به قطعات کوچک حدود 8 سانتیمتر تقسیم کرده و در ماسه کشت می نمایند دقت شود قطعات وارونه کاشت نشود برای ریشه دهی سریعتر می تواند خزانه را با پلاستیک پوشاند تا رطوبت حفظ شود . پس از ظهور 2 تا 3 برگ قلمه ها را به گلدان اصلی انتقال دهید .

نکته مهم گیاه کم توقعی است فقط از آبیاری بیش از اندازه پرهیز نمایید که باعث پوسیدگی ساقه می گردد که اکثر موارد از بین رفتن این گیاه در آپارتمان به همین دلیل است .

خواص «سانسوریا»

- یكی از خواص این گیاه كه آن را برای استفاده در منازل مناسب كرده است توانایی این گیاهان در پاك سازی هوا است. بنا بر تحقیقات انجام شده این گیاه می تواند سموم و گازهای آلوده موجود در هوا مانند "تولوئن " یا " فرمالدئید " را تصفیه كند. از این رو كارشناسان توصیه می كنند كه از این گیاه در اتاق خواب استفاده شود تا با تصفیه هوا خوابیدن بسیار راحت تر شود.

- "سانسواریا" به مانند سایر اعضای خانواده كاكتوس ها از مقاومت بالایی در هوای گرم و خشك برخوردار است و می تواند در درون ساقه و برگ های خود حجم زیادی از آب را برای مدت زمانی طولانی نگاه دارد.

در زمان های قدیم از این گیاه برای تهیه فیبر و گاهی از برگ های آن برای بانداژ زخم ها استفاده می شده است. امروزه بیشتر از این گیاهان برای زیبا سازی محیط های خانگی مخصوصا آپارتمان ها استفاده می شود. این گیاه دارای رشد بسیار آرامی است و برای سالهای طولانی سبز و شاداب باقی می ماند.


- این گیاه همچنین دارای گلی است كه به رنگ تركیبی سبز و سفید در بخش میانی گیاه می روید البته گل آن جذابیت خاصی ندارد اما معطر است.
پس همانطور كه دیدید آن زبان مادر شوهر همچنان هم بی فایده نیست!!

رکسانا
08-19-2012, 12:15 AM
گل انگشتي گياهي گلدار و دوساله از خانواده بارهنگ و بومي کشورهاي اروپايي است. در سال اول برگ هايي ساده و پرزدار توليد مي کند و در سال دوم از وسط برگ ها، ساقه اي گل دار حاوي گل هاي زنگوله اي به رنگ قرمز، ارغواني، سفيد و زرد ظاهر مي شود.

گل انگشتي گياهي رطوبت پسند است بنابراين گلدان اين گياه را در طول ماه هاي گرم سال هفته اي دوبار و در پاييز و زمستان هر هفته آبياري کنيد.

خاک مناسب براي رشد و پرورش گل انگشتي بايد داراي توانايي حفظ رطوبت و همچنين زهکش خوب باشد تا علاوه بر نگهداري آب از پوسيدن ريشه گياه جلوگيري کند.

بنابراين گلدان اين گياه را با مخلوطي از يک قسمت خاکبرگ کاملا پوسيده، يک قسمت کمپوست و مقداري ماسه پر کنيد.

گل انگشتي نيازمند آفتاب کامل است و دماي مناسب براي پرورش اين گياه حدود ۱۵ درجه سانتي گراد است.

رکسانا
08-21-2012, 04:30 PM
عضو هيات علمي موسسه تحقيقات بيوتكنولوژي كشاورزي گفت: با خاموش كردن برخي ژن‌ها و يا انتقال برخي ژن‌هاي ديگر به گل سرخ يا "رز" مي‌توان به گل سرخي به رنگ آبي دست يافت.

دكتر مريم جعفرخاني كرماني روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: داشتن رنگ آبي نيازمند ژن مشخصي است كه به علت خاص بودن ‪PH‬ گل رز، توليد آن بسيار مشكل است اما كارشناسان مي‌گويند با خاموش كردن برخي خصوصيات ژنتيكي رز، مي‌توان به رز آبي دست يافت.

به گفته وي جديدترين رنگي كه از گل رز مايل به آبي وجود دارد رنگ ارغواني است كه سخت‌ترين رنگ توليد شده دراين نوع گل است.
وي در خصوص ايجاد رنگ‌هاي تازه در گل‌هاي رز گفت از روش خاموش كردن برخي ژن‌ها و يا
بيان كردن برخي ژن‌هاي ديگر، در تمام گل‌ها استفاده مي‌شود، اما توليد رز آبي كاري بسيار مشكل، اما ممكن است.

جعفرخاني كرماني با اشاره به تحقيقاتي كه در نقاط مختلف جهان براي براي توليد رز آبي جريان دارد، گفت: ژن خاصي را از گل اطلسي گرفتند و در حال انتقال به گل رز هستند اما هنوز نتيجه‌اي اعلام نشده است.

به گفته وي كشورهاي استراليا و ژاپن در حال تلاش براي توليد رز آبي رنگ هستند.
مجري مسوول طرح رز موسسه تحقيقات كشاورزي ادامه داد: اكنون حدود ‪۱۳‬ گونه گل رز وحشي در كشور گزارش شده است كه تمام آنها در كلكسيون ذخائر ژنتيكي رز اين موسسه وجود دارد.

وي افزود: همچنين حدود ‪ ۱۵۰‬گونه گل رز پرورشي يا هيبريد نيز در كشور وجود دارد كه تمام آنها نيز در اين كلكسيون جمع‌آوري شده‌اند.
به گفته وي بيش از ‪ ۲۰‬هزار رقم گل رز هيبريد در دنيا وجود دارد كه از اين تعداد حدود ‪ ۶۰‬رقم آن دراين كلكسيون نگهداري مي‌شود.
جعفرخاني كرماني گفت: اين كلكسيون با هدف اصلاح ژنتيكي گل‌هاي رز و توليد گونه‌هاي جديد و با ارزش تجاري راه‌اندازي شده است.

برنامه‌هاي اصلاحي در زمينه كاشت گل رز، توليد رزهاي جديد با تغييراتي ژنتيكي يا تلفيق چندين ژن با هم، از جمله برنامه‌هايي‌است كه به گفته اين محقق، در موسسه تحقيقات بيوتكنولوژي كشاورزي در دست اجراست.

وي با بيان اينكه كار اصلاح ژنتيكي بر روي گياهان زينتي در كشور متولي خاصي ندارد و كاري هم صورت نگرفته است گفت: اين مركز با كار بر روي اصلاح گل رز، نخستين گام در راستاي اصلاح ژنتيكي گل‌هاي زينتي برداشته است.

يكي از روش‌هاي بكار گرفته شده براي اصلاح گونه رز، افزايش تعداد كروموزم‌ها در گل است كه با هدف اصلاح تغيير رنگ، افزايش ميزان عطر، بالا بردن مقاومت در برابر بيماري‌ها به خصوص سفيدك، افزايش تعداد گلبرگ‌ها و افزايش قطر ساقه گل انجام مي‌شود.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 12:50 PM
تمام انواع لاله ها به سرما مقاوم هستند و می توان آنها را در پائیز ، حوالی مهر و آبان در باغچه کاشت و از گل آنها در بهار استفاده نمود .
معهذا اگر بخواهند پیاز لاله را پیش رس کنند باید پیازها را در مهر و آبان در گلدان بکارند .
خاک مناسب برای گشت گل لاله خاکهای رُسی ، شنی میباشد که در زمستان آنرا با کود شیمیایی مخلوط کرده باشند .
در زمینهای خیلی سبک شنی باید به اندازه کافی کود گاوی پوسیده با خاک مخلوط کرد .
برای گاشت پیاز در گلدان ابتداء قطعه تیله شکسته ای را در ته گلدان قرار داده سپس گلدان را از خاک پر می کنند و آنگاه چهار پیاز را در آن میکارند.
نوک پیازها باید از خاک بیرون باشد .
تولید کنندگان گل فقط یک پیاز لاله را در یک گلدان نشائی می کارند .
معمولا در موقع گاشت دور پیاز را ماسه میریزند تا رطوبت زیاد به آن صدمه نزند .
محیط پیاز لاله ۱۱- ۱۲ سانتیمتر و وزنش در حدود ۳۵ – ۴۰ گرم باید باشد .
یادآوری و تذکر این نکته ضرورت دارد که پیازها باید سالم و عاری از امراض باشند . تمام انواع لاله ها به سرما مقاوم هستند و می توان آنها را در پائیز ، حوالی مهر و آبان در باغچه کاشت و از گل آنها در بهار استفاده نمود .
معهذا اگر بخواهند پیاز لاله را پیش رس کنند باید پیازها را در مهر و آبان در گلدان بکارند .
خاک مناسب برای گشت گل لاله خاکهای رُسی ، شنی میباشد که در زمستان آنرا با کود شیمیایی مخلوط کرده باشند .
در زمینهای خیلی سبک شنی باید به اندازه کافی کود گاوی پوسیده با خاک مخلوط کرد .
برای گاشت پیاز در گلدان ابتداء قطعه تیله شکسته ای را در ته گلدان قرار داده سپس گلدان را از خاک پر می کنند و آنگاه چهار پیاز را در آن میکارند.
نوک پیازها باید از خاک بیرون باشد .
تولید کنندگان گل فقط یک پیاز لاله را در یک گلدان نشائی می کارند .
معمولا در موقع گاشت دور پیاز را ماسه میریزند تا رطوبت زیاد به آن صدمه نزند .
محیط پیاز لاله ۱۱- ۱۲ سانتیمتر و وزنش در حدود ۳۵ – ۴۰ گرم باید باشد .
یادآوری و تذکر این نکته ضرورت دارد که پیازها باید سالم و عاری از امراض باشند .
پیاز معیوب و ترک خورده را باید دور ریخت .
بعد از کاشت بلافاصله باید خاک را خوب سیراب کرد .
در اینجا تذکر و توضیح مختصری درباره احتیاج پیاز به سه عامل اساسی لازم و ضرورت دارد .
پیاز معیوب و ترک خورده را باید دور ریخت .
بعد از کاشت بلافاصله باید خاک را خوب سیراب کرد .
در اینجا تذکر و توضیح مختصری درباره احتیاج پیاز به سه عامل اساسی لازم و ضرورت دارد .

علیرضا_sarad
08-29-2012, 12:51 PM
این سه عامل عبارتند : تاریکی – رطوبت و سرما :
قبل از ظهور جوانه گل و برگ باید گیاه پر ریشه شود .
برای این منظور در مرحله اول باید به گلدانها تاریکی داده شود .
در غیر اینصورت یعنی اگر گلدان محتوی لاله را از اول مستقیما در روشنائی قرار دهند ، گل آنها غیر طبیعی می گردد .
بنابراین گلدان را در زیر زمینی خنک _ به جای زیر زمین ممکن است از اطاق خنک یا یخچال استفاده نمود ) که در حدود ۶ درجه سانتیگراد سرد باشد به مدت ۱۰ تا ۱۲ هفته قرار دهند .
روی گلدانها ۲ – ۳ سانتیمتر ماسه و روی ماسه مختصری خاک نرم بریزند .
موقعی که شاخه گل دهنده ۲ سانتیمتر بالا آمد خاک و ماسه را از روی گلدانها برداشته و آنها را در روشنائی و حرارت ۹ – ۱۲ درجه قرار می دهند .
از زمانی که جوانه گل بالا می آید تا موقع گل کردن و تا پلاسیدن گل باید خاک گلدان را مرطوب نگهداشت .
همچنین در طول فصل رشد تا موقع گل کردن باید رطوبت زیاد به گیاه داده شود و الا ساقه کوتاه مانده و طبیعی نخواهد شد .
با آبپاشی در گلخانه ، گلها درشت تر شده و پیاز هم زودتر به گل مینشیند .

علیرضا_sarad
08-29-2012, 12:51 PM
حال برگردیم به اصل مطلب : مجددا تکرار می کنیم که در مرحله اول گلدانها را در زیر زمین خنک میگذاریم و بعد از ۱۰ تا ۱۲ هفته که شاخه گل کمی بالا آمد گلدانها را در محلی که ۹ – ۱۲ درجه سانتیگراد حرارت داشته باشد قرار میدهیم و فقط یک هفته در این محل میماند .
در این مرحله نباید آفتاب شدید باشد .
تغییر تدریجی محل گلدانها از تاریکی به روشنائی بهتر از آن است که یکدفعه گلدانها را از تاریکی به روشنائی ببریم .
بعد ازیک هفته در حرارت ۹ – ۱۲ درجه گلها ظاهر میشوند .
و زمانیکه رنگ گلها ظاهر شد حرارت محل را به ۱۵ درجه میرسانیم تا دوام گلها زیادتر شود .
در این موقع است که تولید کنندگان گل گلدانها را به معرض فروش میگذارند .
البته در منزل هم میتوان گلهای لاله را عمل آورد .
منتها چون در گلخانه شرایط مناسبتر است ، گلها کاملا طبیعی و درشت هستند در صورتیکه در منازل نمی توان کلیه شرایط مخصوصا حرارت و روشنائی را تنظیم نمود .
در هر حال پس از اتمام گل نباید برگهای لاله بریده شوند و تا زمانی که رشد پیاز به اتمام نرسیده باید آب به پیازها داده شود .
والا پیاز ناقص مانده و به رشد کامل خود نمی رسد .
بعد از زرد شدن برگها ، آب دادن به پیاز را قطع می کنند .
در حوالی تیرماه که برگها زرد می شود باید پیازها را از خاک درآورده و چند روزی آنها را در محل سایه ، خشک می کنند و بعد آنها را در اطاقی روی طبقاتی پهن می کنند و در ۹ درجه حرارت تا حوالی مهرماه نگه می دارند .
در مهرماه این پیازها را در باغچه میکارند تا سال آینده در بهار گل بدهند .
اگر همین پیازها را مجددا در گلدان بکارند ، ضعیف خواهند شد .
بهتر است در سال دوم آنها را در باغچه بکارند تا تقویت شوند

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:35 PM
نام علمی : Rosa hybrida
نام انگلیسی : Rose
گل رز بعنوان ملکه گلها از زمان عهد باستان مورد توجه بشر بوده است. در آن موقع استفاده های داروئی آن بیشتر مورد توجه بوده ولی بتدریج کشت و کار آن در باغها گسترش یافت. علاقه و اشتیاق انسان به داشتن این گل در تمام فصول سال باعث گردید تا تولید آن در گلخانه انجام گیرد. در حال حاضر گل رز یکی از محبوبترین گلهای جهان است و از لحاظ میزان تولید در صدر قرار دارد.صفات مورد پسند گل رز در بازارهای جهانی عبارت است از:1ـ شاخه بلند و محکم که توانایی نگهداری استوار گل را داشته باشد.2ـ اندازه و رنگ مناسب گل که مختص رقم مورد نظر است.

3ـ یکنواختی در مرحله برداشت گلها
4ـ عاری بودن گلها از انواع رنگ پریدگی، سوختگی، آفات و بیماریها
5ـ یکنواختی در اندازه شاخه ها
6ـ اندازه، کیفیت، ظاهر مناسب مختص رقم

کشورهای عمده تولیدکننده این گل عبارتند از : ایالات متحده آمریکا، هلند، انگلستان، کلمبیا،اکوادور، کنیا، آفریقای جنوبی، هندوستان و 000 لازم به ذکر است که تولید در برخی از کشورهای آمریکایی و آفریقایی با سرعت رو به افزایش است، هر چند که تقریباً تمامی کشورهای دنیا بسته بهتانسیل خود تولید گل رز را نیز کم و زیاد در برنامه های خود دارند.. تولید گل رز در ایران بیشتر به استانهای تهران، مرکزی،اصفهان و خوزستان محدود شده است.
همچنین کشورهای اروپایی، آمریکا، کشورهای آسیای میانه وژاپن از عمده وارد کنندگان گل رز به شمار می روند.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:36 PM
مشخصات گیاهشناسی :

گل رز متعلق به خانواده گل سرخیان است. این گیاهان در بخشهای وسیعی از کره زمین پراکنده هستند و از لحاظ نحوه رشد و شکل بوته و تولید گل به انواع رزهای مینیاتوری، پاسیویی، هیبرید چای، فلورینبدا، درختچه ای، بالا رو و رونده تقسیم می شوند.
جنس رز دارای 120 گونه می باشد که از مناطق سرد شمالی تا مناطق نیمه گرمسیری پراکنده است. در تولید رزهای بریدنی گلخانه های از ارقام هیبرید چای و فلورینبدا که تولید گل انتهایی می کنند، استفاده می شود. گلهای شاخه بریده را به سه دسته اصلی تقسیم می کنند.
1- hybrid tea: به رزهای تک شاخه ای که قطر گل 9 سانتیمتر یا بیشتر باشد.
2- sweet hearts : به رزهایی گفته می شود که قطر گل کمتر از 9 سانتیمتر باشد
3- رزهای اسپری: حداقل 3 غنچه روی یک شاخه باشد.
در بررسی روند رشد این گروهها در هلند مشخص شده کههیبرید چای در سال 2000 نسبت به 1999 حدود2 درصد افزایش داشت. اما سطح ارقام sweet hearts روبه کاهش است ولی با این وجود برخی ارقام رشد خوبی دارند(Sacha و(Escimo. رزهای اسپری نیز کمتر از 3 درصد تولیدات هلند را در بر می گیرند.

گل رز در تمامی رنگها دیده می شود و در این مورد تنها یک استثناء وجود دارد و آن نبود رزهای آبی است. در انواعی که تولید گل انتهایی می کنند (هیبرید چای، فلورینبدا، پاسیویی، مینیاتوری) هر ساله شاخه های جدید از جوانه های سال قبل رشد می کنند و بعد از تولید گل در انتهای شاخه، رشد آن متوقف می شودو شاخه های جدید دوباره از جوانه های زیرگل تولید می شود که بسته به رقم و شرایط آب و هوایی ممکن است تولید گل بکند یا نکند. برخی از ارقام گل رز دائم گل هستند و گل دهی در آنها در بیشتر مواقع سال انجام می گیرد ولی بیشتر ارقام در هوای خنک بهار و پاییز گل دار می شوند. رزهای گلخانه ای در تمام طول سال قادر به تولید گل هستند و تنها باید شرایط رشدی مناسب برای آنها فراهم گردد.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:37 PM
مسائل فنی کشت رز
بسیاری از ارقام رز به دلیل داشتن خصوصیاتی همچون زیبائی، دوام، فرم گل و شاخساره برای استفاده بعنوان گل بریده مناسبند و از ارقام آن بطور ویژه در شرایط مناسب برای برداشت و مصرف بعنوان گل شاخه بریده استفاده می شوند. گلهای شاخه بریده رز به دلیل زیبائی و تنوع سالهاست که در صدر تجارت جهانی گل و گیاه قرار دارد و شاید گلفروشی را در جهان پیدا نکنید که در میان گلهای فروشی خود گل رز را نداشته باشد. از ارقام هیبرید چای برای تولید گل بریده استفاده می کنند. با در اختیار داشتن گلخانه مناسب امکان تولید آن در تمام طول سال فراهم است این گیاه چند ساله بوده و تا 6 سال امکان بهره برداری اقتصادی از آن فراهم است. برای تولید گل شاخه ای معمولاً تعداد 7 بوته درمترمربع کشت می شود و پس از 3 تا 5 ماه از کشت گیاهچه ای پیوندی(stentling) به بهره برداری می رسد. بوته های مادری وارداتی معمولا پیوندی بوده و به دو روشپیوند می شوند یکی به صورت پیوند شکمی که در گیاهان رز نیم ساله( Half year ) که گیاه به صورت ریشه لختبه فروش می رسد انجام می شود و دوم به روش پیوند نیمانیم عمل پیوند انجام می شوند که گیهان حاصله استنت لینگ وروش پیوند استنتینگ نام دارد.

کشت و تولید رزهای گلخانه ای :
رزهای گلخانه ای گیاهان چند ساله ای هستند که عمر مفید آنها برای تولید گل 6 تا 10 سال است. به این خاطر در انتخاب رقم و آماده کردن خاک و بستر تولید باید دقت کافی کرد، چون اصلاح و تعویض آنها در طول تولید هزینه دار خواهد بود.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:38 PM
ازدیاد :

ازدیاد رزهای گلخانه ای بیشتر از طریق قلمه شاخه است. برای تهیه قلمه گیاهان مادری در شرایط مناسب پرورش داده می شود. تهیه قلمه بعد از بالغ شدن شاخه ها و رسیدن برگها به اندازه نهایی انجام می گیرد. بخاطر اینکه گیاهان مادری در داخل گلخانه در تمام طول سال در حال رشد دائم ستند، بنابراین می توان در تمام طول سال از آن قلمه های برگدار تهیه کرد. قلمه ها با یک تا سه گره برداشت شده و تنها برگ انتهایی نگه داشته می شود و برگ های تحتانی حذف می شود. ته قلمه ها را می توان برای ریشه زائی بهتر با پودرهای حاوی هورمون تیمار کرد. قلمه ها را سپس در داخل بستر ریشه زائی قرار می دهند که معمولاً از ماسه، پرلیت با یپت ماس و یا ترکیبی از آنها می باشد. پرلیت با اندازه دانه های متوسط بستر ریشه زائی قابل دسترس و مناسبی است. دمای بین 25 ـ 21 درجه سانتیگرد در محیط بستر (اطراف ریشه ها) باعث ریشه زایی بهتر قلمه ها خواهد شد.
اکنون بیشتر تولیدکنندگان رزهای گلخانه ای در جهان از ارقام پیوند شده بر روی پایه های مناسب استفاده می کنند، پایه Rosa manetti در کشور آمریکا و پایه های R. canina و R. indica در کشورهای اروپایی مرسوم است.
در کانینا در شرایط نور کم وسرما پایه به حالت رکود می رود، پایه های مولتی فلورا نیز قوی بوده و خواب زمستانه ندارند. پایه های مانتی نیز رکود زمستانه نداشته و در آمریکا زیاد استفاده می شود.
از دلایل پیوند متوان به موارد زیر اشاره کرد: رشد و نمو بهتر پیوندک و افزایش قدرت رشد، تحمل اسیدیته و شوری خاک، تحمل رطوبت نسبی خاک و محیط، مقاومت به آفات و بیماریها، افزایش عمر و دوره زندگی گیاه، سازگاری با شرایط محیطی، مقاومت به سرمای زمستانه

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:38 PM
کاشت :
تولید رزهای گلخانه ای در بسترهای خاکی و یا غیر خاکی انجام می گیرد. بسترهای خاکی هزینه اولیه پایینی داشته و نیاز به مدیریت دقیق ندارند در صورتیکه بسترهای غیر خاکی (هیدروپونیک) هزینه احداث بالا تری داشته احتیاج به مدیریت دقیق و کنترل دائمی دارند. در صورت سرمایه گذاری دائمی و بالا، بهتر است از بسترهای غیرخاکی استفاده گردد.
در اینجا بسترهای خاکی معرفی می گردد. اندازه بسترهای کاشت به عرض 120 ـ 100 سانتیمتر و به طول حدود 35 متر انتخاب می شود. عرض مسیر و راهرو ها 80 سانتیمتر، بهتر است بستر کاشت از نوع مرتفع انتخاب شود. در این حالت بسترها به ارتفاع حدود 40 سانتیمتر بالای سطح زمین با خاک مرغوب پر می شوند و 30 سانتیمتر آن داخل زمین قرار می گیرد. بطوریکه عمق بستر حداقل 70 سانتیمتر باشد. خاک مناسب ترکیبی است از 60 درصد خاک لومی با 40 درصد مواد افزودنی مثل پیت، ماسه، پوسته بذر، پوست درختان، تراشه چوب، خاک اره، کود دامی کاملاً پوسیده که موجب اصلاح فیزیک خاک می گردد. PH بین 5/5 تا 6 محیط مناسبی برای رزهای گلخانه ای است.
در هر بستر 5 ردیف با فاصله 25 سانتی متر از همدیگر در نظر می گیرند که ردیف وسط حذف و به جای آن سیستم آبیاری قرار می گیرد یعنی در واقع کشت چهار ردیفه می شود. همچنین در روشهای رایجتر از دو ردیف بجای چهار ردیف استفاده می کنند که در صورت عدم وجود سیستم گرمایی مناسب جهت بهبود تهویه، بسترهای کشت 2 ردیفی توصیه می شود.


تغذیه :

در زمان کاشت گیاه از کود دهی زیاد باید خود داری کرد. کود بصورت محلول در آب در اختیار گیاه قرار می گیرد. ازت، پتاسیم، منیزیم و آهن بطور منظم در محلول کودی استفاده می شود، در صورتیکه بر، مس، منگنز، مولیبدن بطوردوره ای به محلول کودی افزوده می شود. نسبتهای کودی ppm 195: 30: 220 (N[Only registered and activated users can see links]) برای کود دهی رزهای گلخانه ای مناسب می باشد.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:39 PM
شرایط آب و هوایی مورد نیاز کشت
1 ـ دما
از عوامل بسیار مهم در پرورش رز بوده و رابطه نزدیکی با شدت نور دارد. گیاه بایستی از شرایط دمایی مناسب برای رشد و نمو برخوردار باشد. ارقام و واریته های طبلیعی وقدیمی این گیاه بایستی حداقل به مدت یکماه تحت شرایط رفع نیازدمایی در دمای پایین زیر 10 درجه سانتیگراد قرار گیرد. که این نیاز در رزهای شاخه بریدنی جدید وجود ندارد
جدول رابطه درجه حرارت با میزان تولید کل رز


دمای روز و شب

متوسط دما

روزهای گلدهی

طول شاخه

در زمینه دما حداقل درجه حرارت تحمل گیاه صفر و حداکثر 35 درجه سانتیگراد است. درخصوص تفاوت درجه حرارت شب و روز بهترین تفاوت مربوط به 6 تا 10 درجه است
دمای انتخابی برای رزهای گلخانه ای با توجه به شدت نور و موقع سال متفاوت است. بطور کلی دمای گلخانه را در شب 16 تا 17 درجه سانتیگراد، در روزهای کم آفتاب 21 درجه سانتیگراد و در روزهای با آفتاب زیاد 26 تا 27 درجه سانتیگراد انتخاب می کنند. در این شرایط دمایی گلها بعد از حدود 48 ـ 40 روز آماده برداشت می شوند. دمای حداقل خاک 15 درجه است که نبایستی از این دما کمتر شود
2ـ نور
نور نیز از فاکتورهای محیطی مهم د رتولید رز است. گیاه رز به شدت های بالای نور احتیاج دارد. به این خاطر بهترین گلخانه از لحاظ پوشش، گلخانه های شیشه ای است. البته شدت نورهای خیلی زیاد علاوه بر افزایش دمای گلخانه بر روی کیفیت و رنگ گلها تاثیر منفی دارد. البته میزان شدت نور به رقم و درجه حرارت بستگی دارد. در کشورهای مثل هلند گاهاً به دلیل کمی شدت نور در زمستان از نورهای مصنوعی نیز برای برخی واریته استفاده می کنند. ولی در ایران بعلت آفتاب فراوان در اکثر استانها نیازی به این کار نیست. معمولاً میزان نور مناسب بین 30 تا 55 هزار لوکس متغییر است. ولی در ایران بعلت آفتاب فراوان در اکثر استانها نیازی به این کار نیست.
3ـ رطوبت نسبی
رطوبت نسبی همان رطوبت است که در هوای اطراف گیاه و محیط گلخانه وجود دارد. این میزان رطوبت که با رطوبت سنج قابل اندازه گیری است در حدود 60 درصد می باشد. زیادی آن باعث بروز بیماریهای قارچی مثل لکه سیاه، سفیدک می شود و کمبود آن نیز باعث کاهش رشد گیاه و کیفیت محصول می شود.
4- خاک یا بستر
در محیطهای کشت خاکی، خاک می بایستی از نوع سبک لومی شنی یا لومی رسی با حاصلخیزی مناسب باشد. خاک بایستی از تهویه مناسب برخوردار باشد اسیدیته مناسب خاک نیز بین 7-6 می باشد. در کشتهای خاکی، 4-3 تن کود دامی پوسیده را به هر هزار متر مربع اضافه می کنند و بعد از مخلوط یکنواخت اقدام به کشت پایه های رز می کند. در روشی کشت بدون خاک از بسترهایی نظیر پشم سنگ، کوکوپیت یا لیکا و پرلیت استفاده می کنند که بصورت کشت بستری در بسترهایی به عرض حدود 50 سانتیمتر با دو ردیف و به عمق 30 سانتیمتر کشت انجام می شود البته در روش نسبتا مرسومی هم کشت به صورت گلدانی بر روی سکوهایی به ارتفاع 60 تا 80 سانتیمتر و در گلدان حاوی مواد بستری به صورت تک بوته یا دو بوته کشت انجام می شود . در هر یک از این روشها مطلوب است گیاه ارتفاع مناسبی برای عمل بندینگ از سطح زمین را داشته باشد.

انواع بسترهای هیدروپونیک
- پیت نارگیل: Coconut Peat = Coir Dust
از فراوری پوست میوه نارگیل حاصل می شودکه مراحل آن به قرار زیر است
تجزیه > درجه بندی > خشک کردن > پرس کردن
CEC متوسط تا زیاد دارد، PH برابر 5/4 تا 9/6 است، پایداری آن عالی است، دانسیته حجمی آن پائین است

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:40 PM
پشم سنگ Rock wool
از ذوب کردن صخره های بازالت یا برخی مینرالهای دیگر در دمای 1500 درجه سانتیکراد موادی ساخته میشود که مشابه فیبرهای ریز است.
تهویه آن عالی است، نگهداری رطوبت آن خوب است، CEC این بستر پائین است، PH خنثی تا قلیایی با اثر کم در محیط کشت دارد، پایداری بسیار زیاد بوده ودانسیته آن 264 گرم در لیتراست.

پرلیت Perlite
خاکهای آلومینیو سیلیکاتی هستند که حدود1000 درجه سانتیکراد حرارت دیده اند.خصوصیاتی مشابه ماسه ولی سبک را دارند.
حاوی فلوراید است که در بر خی گیاهان حساس نظیر لیلیوم لونگیفلوروم و دراسنا می تواند خسارتزا باشند، نگهداری آب کم و تهویه عالی دارد که این خاصیت با مصرف بسیار بالای آب و مواد غذایی همراه است و از آن به عنوان بستر مناسبی یاد نمی کنند.CEC خیلی کم وPH تقریبا 5/7 دارد. پایداری بسیار بالا بوده و دانسیته حجمی آن 80 تا 120 گرم بر لیتردارد.


رطوبت خاک

این محصول به رطوبتی متوسط احتیاج دارد. در شرایط کشت خاکی بایستی سطح خاک پای ریشه گیاه بین هر دو آبیاری خشک شود. تنش رطوبتی نیز به گیاه خسارت می زند.

زهکش:
رزها گیاهانی با سیستم ریشه ای عمیق هستند و آب کافی را در عمق نیاز دارند. زهکش در کشت خاکی رز بایستی تا حد ممکن تا عمق 90-100 سانتی متری خوب باشد. در مناطقی با سطح ایستابی بالا نیاز به لوله زهکشی است که اندازه لوله های زهکشی بسته به بافت خاک است و باید طوری طراحی شود که آب اضافی بستر کشت سریع خارج شود. این لوله ها در ایران با قیمت مناسب تولید می شود. در صورت عدم وجود شیب طبیعی برای زهکش آب باید از پمپ استفاده گردد.


تهویه :
تهویه گلخانه جهت کنترل میزان رطوبت، آفات و بیماریها و همچنین تامین دی اکسیدکربن مصرف شده در فرآیند فتوسنتز لازم و ضروری است. در گلخانه های رز از دریچه های سقفی برای تهویه استفاده می شود.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:41 PM
گلخانه مناسب رز :
سیستم تهویه بایستی بتواند دمای داخل گلخانه را کنترل نماید و تعادل بین دما و رطوبت را تامین نماید. در زمان تهویه از باد مستقیم بر روی محصول باید اجتناب شود. دیواره های جانبی گلخانه باید تا ارتفاع محصول باشد. تهویه و کانالهای مربوط به تهویه باید در بالای ارتفاع محصول قرار گیرد.
•در مواقع بارندگی از خیس شدن گیاه خودداری شود و از چکه کردن پوشش گلخانه ممانعت به عمل آید. ارتفاع گلخانه باید مطلوب و نسبتا زیاد باشد (بیش از5/4 متر) یعنی به عبارت دیگر حداقل 2 متر ارتفاع در بالای گیاه وجود داشته باشد. البته به عنوان اصل کلی گلخانه باید حداکثر جذب نور را داشته باشد. گلخانه های بلندتر ، پهنتر و قویتر بهترند. برخلاف گلخانه های ایران که عمدتاً پلاستیکی است در هلند پوشش گلخانه ها عمدتا شیشه بوده ودر سالهای اخیر از پوشش های اکریلیک نیز استفاده می شود. که عیب شیشه آن است که UV-b عبور نموده و باعث سیاهی گلبرگهای ارقام قرمز می شود. گلخانه های مولتی اسپان ازگلخانه های ونلو به دلیل ثبات بیشتر شرایط وحجم بیشتر هوا مطلوبترند.همچنین نورگیری آنها بیشتر و هزینه احداث آنها سبکتر است. لازم به ذکر است که شیشه های مورد استفاده در هلند در قطعات 2/112 در 150 استفاده می شود در حالی که عرض شیشه در گلخانه های ایرانی کمتر و مقدار قاب بیشتر شده و نور گیری را کاهش می دهد. شیب سقف به زاویه تابش و کثیف شدن سقف بستگی دارد که از 27 درجه در ونلو به 24-22 درجه در واید اسپان کاهش یافته است

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:42 PM
خواب زمستانه:

در کشت های مزرعه ای، در نقاطی که شرایط نوری پایین حاکم است و هزینه انرژی بالا است برای گیاه خواب زمستانه(رکود) در نظر می گیرند. برگهای رز تا 5 درجه سانتی گراد زیر صفر تحمل سرمایی دارد و این تحمل به نوع رقم، حمله آفات و بیماریها، بلوغ بافت چوبی، رطوبت هوا، دما و ... بستگی دارد. اما در ارقام کنونی دنیا نیاز سرمایی و خواب زمستانه لازم نیست و در تمام طول سال گل می دهد.
رزهای اسپری کمتر از 3 درصد تولیدات هلند را در بر می گیرند.


ارتفاع از سطح دریا:

بهترین ارتفاع از سطح دریا: 1800 تا 3000 متر


میزان آب مورد نیاز :60 متر مکعب در روز در هکتار
Ph مناسب: در سیستم کشت خاکی اسیدیته مناسب بایستی حدود 5/6 باشد و در کشت هیدروپونیک این رقم بین 5/5 تا 6 است
EC مناسب کمتر از 8/1 است این رقم در سیستمهای هیدروپونیک بسته 7/0 استبندینگ: عمل خمش تعدادی از شاخه های گیاه را می گویند که با هدف افزایش سطح برگ وافزایش میزان نورگیری صورت می گیرد.در این شکل نوع شاخه و روش انجام آن مشخص شده است.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:43 PM
سیستم های کشت:
در کستهای خاکی دو روش وجود دارد که در روش اول در بستری به عرض 120 سانتیمتر 4 ردیف رز می کاشتند که فواصل روی ردیفها حدود 30 سانتیمتر در نظر گرفته می شد در روش دوم گیاه را در دو ردیف به فاصله 40 سانتیمتر از هم می کارند و سعی می کنند که گیاه مادری ارتفاع لازم را برای عمل بندینگ و جلوگیری از رطوبت زیاد بستر داشته باشد.
در کشتهای هیدرو پونیک مرسومترین روش کشت دو ردیفه است که یا در راکوول (پشم سنگ) یا پرلیت و یا کوکوپیت کشت می شود. در کشت راک وول مهم.لا از راک وول نوع اسلاب ( بلوک مکعبی) استفاده می شود و در کشت کوکو پیت از گلدانهای پنج تا 10 لیتری استفاده می شود که در گلدانهای بزرگ دو گیاه در یک گلدان با هم کشت می شود. در این سیستم بایستی از کوکو پیت بوفیرت شده ( کلسیم دهی شده) استفاده شود تا گیاه بتواند رشد بهتری داشته باشد. در روش کشت پرلیت از یک بستر باریک یا کیسه های کشت(Grow bag) استفاده می شود.

برداشت :
روشهای تولید و برداشت رز در گلخانه به دو صورت پیوسته یا دوره ای است. در حالت پیوسته برداشت رزها بطور متوسط هر روز دوبار انجام می گیرد. در صورتیکه در برداشت دوره ای تمام گلها در یک مرحله برداشت می شوند و سپس به گیاهان اجازه داده می شود تا برای مرحله بعدی تولید گل بکنند. گلها زمانی که یک تا دو گلبرگ شروع به تا خوردن می کنند، برداشت می شوند. از نظر عمر گلدانی، در مرحله ای که 21-40 % غنچه باز شده باشد(مرحله سوم) طول عمر طولانی تری نسبت به مرحله ای که 1-5 % غنچه باز شود (مرحله یک) در پی خواهد داشت.
محل قطع شاخه برای برداشت گل بالای اولین برگ پنج برگچه ای از پایین شاخه است. در فصل زمستان محل برش بالای دومین برگ پنج برگچه ای انتخاب می شود.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:44 PM
تیمار بعد از برداشت :

بعد از برداشت گلها یا به انبار سرد منتقل می شوند و یا بلافاصله به بازارهای نزدیک حمل می شوند در صورت انتقال به انبار سرد در دمای 0 تا 10 درجه سانتیگراد (بمدت 1 تا 2 روز) قرار داده می شوند. در غیر این صورت ته شاخه ها در داخل آب ولرم ( 23 تا 25 درجه سانتیگراد) محتوی مواد دوام بخش گل قرار داده می شوند. بهتر است رطوبت نسبی محیط بالا و در حد 80 درصد باشد.

عوارض، آفات و بیماریها :
تغییرات شرایط گلخانه مثل تغییرات شدید در دما، کاهش نور و نوسانات رطوبتی می تواند موجب بدشکلی گلها و کاهش بازار پسندی آنها گردد. لذا کنترل گلخانه و نگهداری آن در شرایط مناسب لازم و ضروری است. کنه ها، تریپس ها و شته ها از مهمترین آفات رزهای گلخانه ای به شمار می روند. سفیدک سطحی و کپک خاکستری نیز در شرایطی که بوته ها مرطوب می شوند و دما کمی پایین می آید، در صورت عدم توجه و مراقبت به سرعت گسترش می یابد.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:46 PM
تا حالا شده که فکر کنین نام هر گلی به چه معنیه و از کجا گرفته شده و چرا به این نام نام گذاری شده؟؟؟؟
می دونستین با این که احساس ما به گل ها خیلی نزدیکه اما اطلاعات عمومی ما درباره گل ها خیلی کمه...حتی بعضی از آدما هستن که اسم بیشتر گل هارو نمی دونن...
می تونین توی ادامه مطلب درباره بعضی گل ها اطلاعات کسب کنید...

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:47 PM
ارکیده - Orchid

گل ارکیده نیز دارای ریشه یونانی بوده و تاریخچه آن به هوس، طمع و ثروت پرستی انسان برمی گردد.

امروزه در حدود 25000 نوع ارکیده پرورش می یابد.

گل ارکیده پیام آور عشق، زیبایی و خرد ورزی در جهان است. در چین این گل نشانگر خلوص و بی

گناهی کودکان می باشد. ارکیده صورتی بیانگر عشق پاک و نوع بسیار مشهور آن کاتالیا (Cattalya)

بیانگر جذابیت بی انتها بوده که بیشتر در روز مادر از آن در دسته های گل استفاده می شود.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:48 PM
گل میخک - Carnation

این گل در ابتدا توسط گیاه شناس یونانی تئوفرستوس (Theopharastus)، دیانتوس (Dianthus) نامیده

شد که گل بومی منطقه خاور نزدیک بوده و حدود 2000 سال قدمت دارد.

برخی از محققین بر این باورند که نام میخک از کلمه تاجگذاری یا تاج خورشید گرفته شده است زیرا این

گل یکی از گلهایی بود که در مراسم تاجگذاری پادشاهان یونان استفاده می شد. این گل امروزه بیشتر

نشانه عشق، افتخار، برتری و جذابیت می باشد.

میخک قرمز کم رنگ، نشانگر تحسین و میخک قرمز پر رنگ نشانگر عشق و

احساسات بسیار عمیق است.

میخک سفید بیانگر عشق خالص و خوش شانسی و نوع سفید خط دار آن بیانگر این مطلب است که

عشق را هرگز نمی توان تقسیم کرد و میخک بنفش نشانگر دمدمی مزاج بودن و تنوع پرستی می

باشد.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:48 PM
گلایل - Gladious

نام گلایل از کلمه لاتین گلادیوس به معنی شمشیر گرفته شده زیرا برگهای این گل شبیه به شمشیر

می باشد. در گذشته گل گلایل معرف گلادیاتورهای رم بود.

گلایل به معنی به یاد کسی بودن است و به دریافت کننده خود شیفتگی و احساسات عمیق قلبی طرف

مقابل را نشان می دهد.

علیرضا_sarad
08-29-2012, 01:49 PM
زنبق - Lily

گل زنبق از دوران ماقبل پیدایش اشرافیت در یونان شناسایی شد.

نام یونانی آن لیریون (Leirion) و نام رومی آن لیلیوم (Lilium) بود. در افسانه ها آمده است

که زنبق (لیلی) از اشک حوا به هنگامیکه وی متوجه بارداری خود شده و از بهشت رانده شد بوجود آمد.

زنبق نشانگر خلوص قلبی است و با وجود آنکه این گل در رنگهای مختلف پرورش می یابد اما بیشتر

مردم زنبق سفید ترجیح داده و آنرا نشانگر بی گناهی و پاکی می دانند.

پارسا 1
10-04-2012, 10:22 AM
نام علمي: Passiflora caerulea
نام انگليسي: Passion Flower


[Only registered and activated users can see links]گل ساعت ، گياهي سريع الرشد است که ساقه هاي بلند و بالارونده اي را توليد مي کند که مي توانيد قلمه هاي زيادي از آنها بگيريد.
از اوايل تابستان، قلمه هاي ساقه اي به طول مناسب را با استفاده از يک چاقوي تيز بريده و سپس برگهاي هاي پائيني قلمه را جداکنيد. انتهاي قلمه را در پودر هورمون ريشه زايي فرو ببريد و در گلداني متوسط حاوي کمپوست بذر و قلمه بکاريد و با کيسه پلاستيکي شفاف بپوشانيد. گلدانها را در دماي کافی تا زمان ريشه دهي که حدوداً يک ماه به طول خواهد انجاميد نگاه داريد. پس از ريشه دهي و تشکيل گياه جديد، کيسه پلاستيکي را برداريد و به طور منظم با کود مايع تغذيه کنيد و به پروش و رشد گياه در نور مناسب و کافي تا اواخر پائيز و اوايل زمستان ادامه دهيد. سپس آبياري را کاهش دهيد. آبياري بايد به اندازه اي باشد که علائم کم آبي در گياه ظاهر نشود. دراوايل بهار گياه جديد را دوباره در گلداني با اندازه بزرگتر حاوي کمپوست گلداني بکاريد. ممکن است در طول سال، از اوايل تا اواسط تابستان مجبور به تعويض گلدان شويد. البته تا جايي که ممکن است، تا زمان گلدهي گياه در بهار، اين کار را انجام ندهيد

رکسانا
10-11-2012, 04:19 PM
نام علمی: هیپستروم HIPPEAS- TRUM

خانواده: آماریلیداسهAMARYL- LIDACAE

نام لاتین: آماریلیسAMARYLLIS

سرزمین مادری: آمریكای جنوبی

تعداد گونه ها: 75 گونهرنگ گل ها: رنگ گل ها بستگی به واریته دارد. سفید، قرمز، ارغوانی و یا صورتی.

تكثیر:گیاهی است دارای پیاز، برای تكثیر آن به دو روش می توانیم عمل كنیم:

الف: كاشت بذر:بذرها را در بهار، زمانی كه درجه حرارت هوا معادل 16 تا 18 درجه سانتی گراد باشد به خاك بسپارید.

ب: كاشت پیاز: معمول ترین روش ازدیاد آماریلیس استفاده از پیاز آن است.

در این روش وقتی آماریلیس را تكثیر كنید رنگ گل ها ثابت می ماند (رنگ گل های ازدیاد یافته مطابق رنگ آماریلیسی خواهد بود كه پیازش را تكثیر كرده اید).

برای این منظور باید پیازچه ها را از هم باز كنید و آنها را زمانی كه گیاه در حال استراحت است به خاك بنشانید.

خاك مناسب:گیاهان پیازدار به خاك های سبك احتیاج دارند. برای آماریلیس مناسب ترین بستر مخلوطی است از رس، ماسه، كود حیوانی پوسیده و خاكبرگ. این مواد را به نسبت مساوی با هم مخلوط كنید.


نور و گرما: گیاهی است تا حدودی گرما دوست و روشنایی پسند. نور مستقیم آفتاب باعث شكوفایی گلهایش می گردد.

آب:وقتی خاك خشك شد به آن آب بدهید.

كوددهی: فقط زمانی به آن كود دهید كه عمر گل هایش تمام شده باشد.

بعد از پایان دوره گل دهی هر پانزده روز یكبار به آن كود بدهید. از پاییز كه گیاه استراحت زمستانه را آغاز می كند كوددهی را قطع كنید.


مراقبت های لازم:وقتی عمر گل ها تمام شد، آنها را از ابتدای ساقه گل دهنده قطع كنید. سپس به طور مرتب به آماریلیس آب و كود بدهید در این مدت باید گلدان در محل روشن قرار داشته باشد.

این كارها را به این دلیل باید انجام دهید كه پیازها و برگ هایش تقویت شوند. اواخر تابستان یا اوایل پاییز برگهایش زرد می شوند. جای نگرانی نیست زیرا دیگر موقع استراحت گیاه است، اما پیازهایش سرحال و سالمند.

از این به بعد دیگر به آن آب و كود ندهید. گلدان را به محلی تاریك، خنك و خشك منتقل نمایید و برای مدت چند ماه آن را به حال خود بگذارید (تا اواخر دی ماه). دوباره در اواخر زمستان یا اوایل بهار باید كاری كنیم كه گیاه از خواب زمستانه بیدار شود.

مناسب ترین درجه حرارت برای بیدار شدن آماریلیس از خواب زمستانه، حرارتی معادل 16 تا 18 درجه سانتیگراد است.

در شرایط معمولی (در فضای باز) در اوایل بهار كه درجه حرارت به 16 تا 18 درجه سانتی گراد می رسد به آرامی آبیاری را شروع كنید (همه روزه به آن آب دهید). اما قبل از آبیاری، خاك های سطحی گلدان را عوض كنید.

هر قدر به زمان گل دهی نزدیك می شوید فواصل آبیاری را بیشتر كنید (دو روز در میان و در موقع گل دهی سه روز در میان).گل دهی زودرس:با یك ابتكار و كمی صرف وقت می توانید آماریلیس را در
فصل زمستان به گل دهی وادار كنید.

به این ترتیب كه:پیاز آماریلیس را برای مدت یك شبانه روز در آب ولرم قرار دهید. سپس پیاز را داخل گلدانی كه در آن ماسه ریخته اید بكارید (نیمی از پیاز خارج از ماسه باشد). ماسه را با مقدار كمی آب مرطوب نمایید و روی آن را با پاكت بپوشانید و در محل گرم (نزدیك بخاری یا شوفاژ) نگهداری كنید.

همه روزه پاكت را بردارید و به گلدان كمی آب دهید. در این صورت شاخه گل دهنده بهتر رشد می كند. پاكت را از روی گلدان بردارید و گلدان را به محل پر نور منتقل كنید.

آفات و بیماری ها

یكی از آفات مهم آماریلیس، كنه پیاز است. این حشره سفید رنگ، هشت پا دارد. كنه پیاز به پیاز گل خسارت می زند و موجب كم شدن رشد و زردی برگ ها می شود. ضمناً گل دهی گیاه متوقف می شود. برای حفاظت گیاهان از كنه ها، سمومی بنام كنه كش وجود دارند كه می تواند مورد استفاده قرار گیرد. نگهداری پیاز گل در محل خنك و خشك موجب پیشگیری از انتشار این آفت می شود.

حشرات ریز دیگری به برگ ها حمله می كنند. در صورت مشاهده آفات ِ برگ خوار گلدان را از اتاق خارج كنید و روی برگ ها حشره كش بزنید.

گاهی آماریلیس در شرایط نامطلوب دچار بیماری می شود، مهمترین این بیماری ها، بیماری لكه برگی است.


این بیماری كه عامل قارچی دارد موجب ایجاد لكه های قهوه ای رو برگ می گردد. با استفاده از سموم قارچ كش عوامل بیماری زا را از بین ببرید.

رکسانا
10-17-2012, 10:10 PM
خانواده Iridaceaeخانواده: Iridaceaeگياهان دارويی اين تيره در استان مرکزی عبارتند از:نام فارسي : زنبق
نام علمي: Iris hymenospataنام محلي: زنبق
نام انگليسي: iris persica Dykesمشخصات گياهشناسي:گياهي است ريزوم دار, برگ‌هاي آن طويل و نواري شكل و بي‌دمبرگ, گلاذين آن گزرن يكسريه بال ملخي, پوشش گل آن از 6 قطعه تشكيل شده كه در روي دودايره قرار گرفته‌ند و پرچم‌هاي سه عدد كه در روي يك دايره در زير كلاله مادگي قرار دارد, تخمدان تحتاني و سه برچه‌اي و داراي سه خامه با تمكن محوري و خانه برچه‌ها به هم چسبيده است و انتهاي آن به كلاله ختم مي‌شود. ميوه كپسول و داراي آلبومن گوشتي است.

رويشگاه:اين گياه در مناطق هفتاد قله, در شهرستان اراك, خسبيجان در شهرستان شازند به طور و در ساير مناطق استان به طور پراكنده ديده مي‌شود. خواص درماني:به عنوان و دفع كننده شن و سنگ كليه مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

رکسانا
10-25-2012, 10:39 PM
یک درختچه ی همیشه سبز و زیبا ، کروتن یا همان کرچک هندی که اسم دیگر آن کدیاتم است. برگهای کروتون معمولا مخلوطی ازسبز، سفید ، زرد، قرمز، صورتی، سیاه و نارنجی می باشد.

شکل برگها متنوع از خطی تا تخم مرغی است. این گیاه به نور معمولی ، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. در صورت نبود رطبوت برگهای آن می ریزد . درجه حرارت مناسب کروتون در زمستان ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد.

خاک:

خاک جنگلی خاک مطلوب برای این گیاه می باشد.کود: می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یک بار از فروردین تا شهریور ماه به کروتون، کود داد.

عوارض و درمان:

اگر برگهای این گیاه کمرنگ باشد به معنای این است که محیط تاریک آشپزخانه و گاز نفتی می تواند لکه‌ای قهوه ای روی برگها ایجاد کرده و باعث ریزش آنها شود. آبیاری بیش از حد نیز باعث پوسیدگی ساقه و ریزش برگها می گردد. اگر دیدید برگها درتمام اندام گیاه می ریزند، تغییرات شدید درجه حرارت در محیط داشته اید. سعی کنید درجه حرارت را ثابت کنید ریزش برگهای پایین بوته به دلیل هوای سرد و خشک است.

تغذیه مصنوعی گیاه از به وجود آمدن برگهای جوان ریز و کم رشد جلوگیری می کند. دقت داشته باشید در آفتاب مستقیم، غبار پاشی انجام ندهید زیرا لکه های قهوه ای و سوخته روی برگ ایجاد می کند. برگهای منقبض شده کروتون نشانگر تشنگی و گرمای هوا می باشد. باید گلدان را به محل خنک تری ببرید و فورا آبیاری و غبار پاشی کنید زخمهای پنبه ای شکل در قاعده و سطح برگها را میتوان با سمپاشی توسط سموم حشره کش ، هر ۱۴ روز یکبار ، از بین می رود.
پرورش دهندگان این گیاه ، کروتون را در بسترهای گرم تکثیر می کنند.

یعنی دمای خاک بستر رابین ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد نگه می دارند. اواخر بهار و در طول تابستان، از طریق قلمه ها ی انتهایی ساقه به اندازه های ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، می توان عمل تکثیر را انجام داد. کروتون اغلب به صورت به صورت تک ساقه ای رشد می کند،

بنابراین باید اجازه دهید تا به اندازه کافی بزرگ شده و جوانه های فرعی تولید کند. قلمه های انتهایی ساقه را ازجوانه ای فرعی بگیرید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و درگلدانهایی به قطردهامنه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگاه دارید. خاک را همیشه مرطوب کنید. پس از دو ماه ریشه دهی کامل می شود.

رکسانا
10-25-2012, 10:59 PM
نام های دیگر : Haworthia fasciata , Zebra plant , هااورت سیا , آلوئه آتنواتا , هاورتیا , آلوئه گورخری
آلوئه گورخری از گیاهان گلدارچندساله در خانواده سریشیان (Xanthorrhoeaceae) و تیره فرعی Asphodeloideae بومی کشور آفریقای جنوبی است. آنها گیاهان کوچکی هستند و به طور معمول حدود ۲۰ سانتی متر ارتفاع دارند و به صورت انفرادی و یا انبوه در آفریقای جنوبی دیده میشوند.

بعضی از گونه های این جنس دارای برگ های سفت و محکم به رنگ سبز تیره هستند ولی سایر گونه ها نرم و نیمه شفاف هستند. گلهای گونه Attenuata بین ۶ تا ۱۲ سانتی متر قطر دارند و ارتفاع آن ها به ۲۵ سانتی متر بلندی میرسد و معمولاً تجمعی هستند.


برگ این گونه سبز تیره با خال خال سفید با مقادیر مختلفی از چند رنگ است. برگ­های گوشتی و آب­دار آلوئه گورخری، در کنار یک­دیگر به صورت به هم چسبیده قرار می­گیرند. Haworthia Attenuata ساقه ندارد و برگهای آن ضخیم و نوک‏ تیز و گلهای آن زنگوله ای ‏شکل به رنگ سفید مایل به سبز و به صورت خوشه ای هستند و عموماً به خاطر شرایط آب و هوایی کشور ما در تابستان ظاهر می‏گردند هرچند ممکن است در هر زمانی به شکوفه بنشینند.


نگهداری:


خاک سبک که شامل دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک تمیز و ضد عفونی شده (خاکبرگ و خاک رس) باشد برای هاورتیا گورخری مناسب است.
گیاه هاورتیا را با کود مایع به میزان دو گرم در لیتر هر چهار هفته یکبار از

اردیبهشت تا شهریور ماه تغذیه نمایید.
به آب زیاد احتیاج ندارد، اجازه بدهید خاک خشک شود بعد از خشک شدن کامل خاک به آن آب بدهید.
روشنایی را بسیار دوست دارد. اگر خانه­ی شما کم نور است در فصول گرم حداقل برای مدت دو هفته گیاه را به خارج از ساختمان ببرید تا از نور کافی بهره­ مند شود سپس آن را به جای خود بازگردانید.
اگر نور کافی ندارید با استفاده از چراغ­هایی که به رنگ مهتابی هستند روشنایی لازم را فراهم سازید.
تکثیر:

بهترین روش برای ازدیاد هاورتیا استفاده از پاجوش­های آن است. در بهار با کاشت مجدد پاجوش در مخلوطی از ماسه و خاک آن را تکثیر کنید.
همچنین با کاشت بذر در بهار در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد میتوانید این گیاه را تکثیر نمایید

رکسانا
10-26-2012, 01:45 PM
قرن‌ها پیش در چین، گل داوودی به عنوان گیاهی که حال انسان را خوب می‌کند، ارزیابی می‌شد.

چینی‌ها از حدود ۳ هزار سال قبل به پرورش این گل اقدام کردند و برای آن خواص سلامت و بهداشت فراوانی را بر شمردند. در جنوب شرق آسیا جوشانده‌های زیادی از گل‌های زرد و سفید این گل تهیه می‌شود که مفید برای بسیاری از بیماری‌هاست.

مردم چین ساقه سبز این گیاه را جدا می‌کنند و با آن خوراکی مخصوص می‌پزند که می‌گویند این گیاه خاصیت ضدعفونی کننده دارد و باعث افزایش طول عمر می‌شود، اما همه این خاصیت‌های درمانی را کنار بگذارید و به نتیجه تحقیقات ۲ ساله پژوهشگران ناسا گوش کنید:

براساس این تحقیقات گل‌های داوودی، حتی در مکان‌های کوچک و در بسته، می‌توانند بنزن موجود در هوا را پاک کرده و هوا را از این ماده شیمیایی تصفیه کنند. بنزن یکی از اصلی‌ترین آلوده‌کننده‌های هواست که در جوهرها، رنگ‌های شیمیایی، پلاستیک، خوش‌بوکننده‌ها، ‌بنزین، اسپری‌های تمیز‌کننده و در نظایر آن‌ها یافت می‌شود.

یادتان باشد که بهتر است گلدان‌های گل‌های داوودی را در نور‌ غیر مستقیم قرار دهید و اگر خوب از آن‌ها نگهداری کنید این گلدان‌ها تا ۶ هفته هم دوام می‌آورند.

رکسانا
10-26-2012, 01:50 PM
گل زنبق در برخی نقاط خاص جهان گل بومی محسوب می‌شود. در بسیاری از نقاط جهان این گل را در دسته گل‌هایی برای تزئین به کار ‌می‌‌برند اما یادتان باشد که این گل‌ می‌تواند مثل یک جاروبرقی قوی مواد شیمیایی مضر و خطرناکی چون فرمالدئید، بنزن، تری‌کلرواتیلن و برخی مواد دیگر را از هوا پاک کند. مطالعات نشان داده است،

گلدان‌های حاوی این گل به کیفیت هوای یک آپارتمان می‌افزایند و از میزان خطرناک بودن این مواد شیمیایی هم می‌کاهند.یادتان باشد که گل زنبق را بهتر است در نور کم و غیر مستقیم قرار دهید و خاکی که گل‌ در آن قرار دارد بهتر است همیشه اندکی رطوبت داشته باشد.


توصیه: دفعه بعد به جای خریدن یک اسپری خوش‌بوکننده یا دستگاه‌های معطر کننده هوا یک گلدان زنبق بخرید و آن را در محلی بگذارید که هم از تماشای آن لذت ببرید و هم هوای پاکیزه‌تری را استشمام کنید.

رکسانا
10-27-2012, 10:28 PM
اگر شما هم گل بامبو را در منزل نگه داری می کنید ممکن است در اثر مساعدت آب و هوا و یا رسیدگی مناسب گل بامبوی شما خیلی بلند شود که البته این رشد از برگها خواهد بود نه از ساقه و همان طور که می دانید بلند شدن بیش از حد این گل از برگها چهره ی زیبایی ندارد و حتی ممکن است منجر به شکستن گل شما شود.

برای جلوگیری از این امر ، هر زمان که احساس کردید بلندی گلها متناسب شده است و نخواستید گل بیشتر از این به سمت بالا برگ بدهد با یک قیچی تیز از آخرین گره مورد نظر برگ را چیده و با رنگ ، برش برگ را رنگ کنید تا هوا نکشد. ( در صورت عدم وجود رنگ می توانید از لاک هم استفاده کنید ) . برگهای چیده شده را می توانید در آب نگه دارید خراب نمی شوند اما چون ساقه ندارند هرگز رشد نمیکنند

رکسانا
10-27-2012, 10:32 PM
این گیاه به نخل دم اسبی و لیندا مشهور است . بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و به زندگی بیابانی عادت دارد. برگ های آن باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم ، مجنون و آویزان و فنری است. این برگ ها سطح مقطع کمی دارند تا مانع از هدر رفتن آب گیاه شوند.

حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده گیاه، آب را در خود ذخیره می نماید.ارتفاع لیندا ممکن است به دو متر هم برسد. با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می روید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند. نگهداری از آن برای باغبان های آماتور نیز ساده است.
نیازهانور :در نور کامل بهترین رشد را دارد، اما گیاه خود را به نور متوسط هم عادت می دهد و در نیم سایه نیم آفتاب هم رشد خوبی دارد. هر چند وقت یکبار گلدان را به محل پر نور ببرید. کلاً سعی کنید نور آن کافی باشد (نور مستقیم آفتاب ارجحیت دارد).


دما :حرارت مناسب برای این گیاه، «بسیار گرم» است. اما با حرارت متوسط هم تطبیق می یابد (اگر در محل خنک پرورش یافته است بهتر است به ندرت آبیاری شود). در زمستان حرارت 10 تا 13 درجه برای آن مناسب است. در صورت افت دما آبیاری را قطع کنید.


آبیاری :چون این گیاه توانایی نگهداری آب را در درون خود دارد، باید گذاشت تا خاک گلدان ، بین دو آبیاری، تقریباً به طور کامل خشک شود. سطح رطوبت نیز بهتر است پایین نگه داشته شود. جهت مرطوب نگهداشتن گلدان 2 تا 3 بار در هفته در تابستان آبیاری نمایید. در بهار و پاییز هفته ای یکبار و در زمستان به آن هر سه هفته یکبار آب دهید. در زمستان و دمای پایین در صورت آبیاری زیاد از اندازه، برگ ها ریزش می کنند.خاک :بهترین خاک خاک لیمونی است ( ترکیبی از رس ، شن ، مواد آلی که بهتر است در مواد آلی از خاک برگ بیشتری استفاده شود تا خاک کمی از لوم سبکتر باشد ). برای تعویض گلدان همیشه یک ترکیب سبک - با شن و ماسه - انتخاب کنید که زه کشی خوبی داشته باشد... قرار دادن گیاه در گلدان بزرگ تر، باعث رشد گیاه می شود.
تکثیر :


کاشت بذر در خاک پیت در هوای گرم یا ریشه دار نمودن جوانه های ظاهر شده روی ساقه ؛ البته تکثیر این گیاه برای آماتورها و در منزل بسیار دشوار و تقریباً ناممکن است.نکته:

برگ های مرده ی انتهای گیاه را جدا کنید.

رکسانا
10-27-2012, 10:36 PM
گل میمون (نام علمی: Antirrhinum majus)
گل میمون یکی از گلهای زینتی است که در باغبانی بسیار معمول است و در فصل تابستان با گلهای رنگارنگ و مخملی خود جلوه خاصی به باغچه ها می دهد.
این گیاه از جنس Antirrhinum و متعلق به خانواده scrophulariaceae میباشد. از گلهای زینتی دیگری که از این خانواده در باغبانی معمول است گل انگشتانه Digitalis و گوشی calceolaria را می توان نام برداز جنس Antirrhinum حدود 40 گونه مختلف علفی یکساله و دو ساله و چند ساله و نیمه درختچه ای شناسایی شده که یکی از این گونه ها Antirrhinum majus میباشد که نام علمی گل میمون است که از گیاهان علفی چند ساله این جنس میباشد ولی معمولا" از آن به‌عنوان گل یکساله استفاده می شود و دارای تعداد زیادی واریته و فرم مختلف میباشد .

طول گیاه و رنگ و اندازه گل در واریته های مختلف متفاوت بوده و همین تنوع این گونه را جزء یکی ازپر استفاده ترین گیاهان در گلکاری قرار می‌دهد.ارتفاع این گیاه در واریته های مختلف بین ده سانتیمتر تا یک متر متغییر است . از فرم های بلند آن برای گل بریده و از فرم های کوتاه آن برای کاشت در حاشیه باغچه ها میتوان استفاده کرد.طرز نگهداری و کاشت


گل میمون برای رشد و گلدهی به نور کافی احتیاج دارد . بنابراین بایستی آن را در محل آفتابگیر در باغچه بکارید . خاک باغچه باید بایستی قوی و دارای زهکشی خوبی باشد .فاصله کاشت نسبت به طول گیاه فرق می کند معمولا" فرم های کوتاه را با فاصله 25 سانتیمتری و فرم های بلند را با فاصله 50-40 سانتیمتری میکارند .برای طولانی شدن طول گلدهی میتوانید گلها را ببرید و از آن به عنوان گل بریده استفاده کنید و یا بعد از پژمرده شدن و قبل از تشکیل بذر آنها را قیچی کنیدوقتیکه گیاه بعد از مدتی گل دادن فرم شاداب و جوان خود را از دست داد آنرا از محل نزدیک به زمین قیچی کرده و سپس با یک کود مایع آنرا کودپاشی کنید در این صورت گیاه ازنو شروع به رشد و فعالیت کرده و گلهای خوبی خواهد داد.

گل میمون را در گلدان نیز میتوان پرورش داده و نسبت به زمان کاشن بذر در فصول مختلف در گلخانه به گل می نشیند.ازدیاد گل


بهترین روش تکثیر کاشت بذر است که آنرا به دو صورت میتوان انچام داد: 1- در فصل پاییز بذر ها را در ترکیبی خاکی که نصف ماسه و نصف پیت یا خاک برگ است در گلخانه بکارند .

بذرها معمولا" بعد از 20-10روز سبز می‌شوند . بعد از اینکه نشاء ها باندازه کافی رشد کردند آنها را در گلدانهای کوچک بکارید و در گلخانه سرد یا شاسی قرار دهید .

این گیاهان در فصل بهار به باغچه منتقل کنید و گیاهانیکه بیین ترتیب پرورش یافته اند زودتر از سایرین به گل می نشینند و در واقع با این روش گلهای زودرس بدست می آیند .

در صورتیکه فرم های بلند آنرابرای گل بریده پرورش داده اید میتوانید بعد از جابجا کردن نشاها آنها را در گلخانه ای که حداقل درجه حرارت آن بین –7و 4 درجه سانتیگراد باشد قرار دهید و در فصل زمستان از گلهای آن استفاده نمایید .2- طریقه دیگر کاشت مستقیم بذر است یعنی میتوان بذر را در بهار مستقیما در خاک باغچه بپاشید و در آبیاری آن دقت شود که بطور یکنواخت با آبپاش که سوراخهای ریز دارند آبیاری شوند و بعد از سبز شدن بذر ها آنها را تنک کنید و فاصله مناسب رعایت شود

رکسانا
10-31-2012, 01:20 AM
گیاه مخروطی از انواع گیاهان زیبا با گل هایی به رنگ سفید، زرد و مخروطی شکل است که می توان آن را در محیط
آپارتمان پرورش داد. این گیاه به سرما مقاوم بوده و فصل زمستان برای این گل مناسب است.
قبل از کاشت، گلدانی را به اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۱۵ سانتیمتری خاک بکارید...

دقت کنید حداقل فاصله میان بذرها ۲۰ سانتی متر باشد.

خاک گلدان غنی از هوموس، خاک برگ و کودهای شیمیایی برای رشد گیاه توصیه می شود. نورگیرترین قسمت آپارتمان را انتخاب کرده و گلدان ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. آبیاری گل مخروطی باید بطور منظم و حداقل دوبار در هفته انجام شود.

زهکشی خاک باید بخوبی انجام شود. برای زهکشی بهتر می توان از یک زیرگلدانی بزرگ استفاده یا در کف گلدان ها، دو یا سه سوراخ ایجاد کرد. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر یا تقسیم امکان پذیر است.

رکسانا
10-31-2012, 09:51 PM
ايران در ساليان دور يکي از مراکز توليد و عرضه گياهان دارويي به شمار مي رفت، همچنين تلاش دانشمندان ايراني براي شناسايي و معرفي گياهان دارويي بي اثر نبود. بطوريکه اسماعيليان که حدود 600 سال قدرت بلامنازعه در عرصه ايران بودنند، پايه هاي اقتصادي حکومت خود را تا حد زيادي به توليد و صدور گياهان دارويي استوار کردند بويژه در منطقه تفرش و اطراف آن هنوز هم آثار قلاع اسماعيليه و فعاليت هاي از اين دست، باقي است


فراتر از یک هزار سال پیش از مریم گلی به عنوان گیاهی داروئی استفاده می شده است).به فارسی در بعضی مناطق "مریمی" و "مریم گلی" در کتب طب سنتی و به عربی "مریمیه"، "شالبیه" و "مریمیه صغیره" نام برده می شود. به فرانسوی sauge و sauge officinale و the` de france و the` de grece و herbe sacre`e و به انگلیسی sage و garden sage و common sage گفته می شود


کلمه sage از کلمه لاتین salvare به معنی رها بخش یا شفا آمده است. در گذشته بر این گمان بودنند که اگر شخصی یک گیاه sage در حیاتش داشته باشد فردی موفق و شاید فنا ناپذیر می شود(24). در قدیم مریم گلی را دوای همه دردها می دانستند و امروزه هم با تحقیقات بعمل آمده معلوم شده که این گیاه دارای خواص درمانی مهمی است که می تواند بسیاری از بیماریها را معالجه و درمان کند


مردم در گذشته از این گیاه به عنوان ماده ای مدر، عامل انعقاد خون و نیز داروی ضد تعرق استفاده می کرده اند. در بسیاری از فارماکوپه ها از برگهای مریم گلی رسما به عنوان دارو یاد و خواص آن را بر شمرده است. از عصاره مریم گلی برای مداوای برخی از بیماریهای مربوط به حلق و حنجره و همچنین برای شستشوی دهان استفاده می شود.

اسانس این گیاه خاصیت ضد باکتریایی دارد و از آن در صنایع داروسازی، غذایی و همچنین در صنایع بهداشتی و آرایشی استفاده می شود این گیاه از ادویجات قوی بشمار می رود. طعم آن مختصری تلخ و قابض است


مصرف زیاد این گیاه مناسب نیست و تاثیر نامطلوبی در ضربان قلب خواهد داشت. همه ساله زمینهای زراعی وسیعی در شبه جزیره بالکان، روسیه، آمریکا، ایتالیا و همچنین کشورهای اروپای مرکزی برای کشت مریم گلی اختصاص می یابد


مریم گلی از روزگاران کهن در مجموعه گیاهان طبی یونانی ها و رومی ها مورد شناخت و توجه خاص بوده است و ابتدا به عنوان داروی موثر برای معالجه عوارض نیش حشرات به عنوان ضد سم و همچنین داروی تونیک و مقوی برای تقویت روح و بدن و افزایش طول عمر به کار می رفته است.

آثار شفابخش این گیاه در معالجه بیماری ها در کتابها و نوشته های طبیعی دانها و حکمای طب سنتی روزگاران کهن نظیر تئوفراست، فیلوسف یونانی (BC 287-372) و دیوسکوریدس، طبیب یونانی (قرن اول پس از میلاد) و پلی نی، طبیعی دان رومی (اوایل قرن اول میلاد مسیح) به تفضیل آمده است.


در دوران قرون وسطی حکمای طب سنتی اروپا از مریم گلی ضمن خواص متعددی که برای آن قایل بودند برای معالجه یبوست، وبا، سرماخوردگی و انواع تبها و اختلالات کبدی و صرع و فلج استفاده می کرده اند و در این گیاه را مقوی و مولد خون تازه و صالح می دانستند و برای تقویت عضلات و آرام کردن اعصاب تجویز می شده است.


از قرن نهم این گیاه به اروپا راه یافت و بسرعت توسعه یافت و پس از آن به چین وارد شد و در چین برای معطر کردن انواع مشروبات مورد استفاده قرار می گرفت و مصرف آن به قدری زیاد شد که در قرن هفدهم چینی ها در مقابل گرفتن هریک کیلو از برگهای خشک مریم گلی اروپایی حاضر

بودند 4-3 کیلوگرم چای چینی بدهند.
در قرن شانزدهم در انگلیس قبل از اینکه چای به عنوان مشروب عمومی گرم معمول شود از برگهای مریم گلی دم کرده ، می خورند. پس از آن در 300-200 سال اخیر این گیاه به امریکا وارد شد و به عنوان ادویه عالی مورد توجه خانه دارها قرار گرفت. در حال حاضر اسانس مریم گلی برای معطر کردن و خوشبو کردن گوشتهای کنسرو و انواع سوسیس و گوشت مرغ و در عطر سازی به عنوان اسانس پایه برای مخلوط کردن با سایر اسانسها برای تهیه عطر مردان به کار می رود(

رکسانا
10-31-2012, 09:53 PM
اهمیت اقتصادی:

مریم گلی 5 تا7 سال عمر می کند. از آنجایی که با گذشت سن گیاه از مقدار مواد موثره آن به طور بارزی کاسته می شود، این گیاه تا چهار سال بازدهی اقتصادی دارد. کشورهای اصلی عرضه کننده شامل یوگوسلاوی، یونان، آلبانی، ایتالیا، اسپانیا و شوروی است که بیشتر از طریق جمع آوری گیاهان خودرو، انجام می گیرد


گیاهشناسی:

گیاهی است به ارتفاع 30 تا 60 سانتی متر و دارای ظاهر پرپشت که به حالت خودرو و در اماکن خشک یا سنگلاخی و دامنه های بایر غالب نواحی آسیا و شمال آفریقا می روید و به علت زیبایی خاصی که دارد در باغچه ها کاشته می شود(1).

مریم گلی دارای سه زیر گونه است که عبارتند از:


لاواندولیفولیا:

در این زیر گونه برگها باریک و نیزه ای شکل اند. طول برگها حداکثر به 3 سانتی متر و پهنای آن به 1 سانتی متر می رسد. گل ها دمگل بسیار کوچکی دارند. اسانس این زیر گونه فاقد "تویون" است.


مینور:

برگهای آن در مقایسه با زیر گونه قبل بلندترند. طول آن 4 تا 7 سانتی متر و پهنای آن 1 تا 2 سانتی متر است. دمبرگ بسیار کوتاه و سطح گیاه از کرکهای کمی پوشیده شده است. دمگل بلند و طول آن 2 تا 5/2 سانتی متر است.
این زیر گونه در اتریش و شمال آلمان می روید و به دو فرم گل سفید (آلبی فلورا) و گل قرمز (روبریفلورا) مشاهده می شود.


ماژور:

در این گونه که به افیسینالیس نیز معروف است، برگها بلند و به طول 4 تا 10 سانتی متر و به پهنای 2 تا 5 سانتی متر است. هر دو طرف برگ پوشیده از کرکهای بسیار کوتاه است. این برگها تقریبا به شکل قلب می باشند. گلها درشت بوده، طول آنها به 5/3 سانتی متر می رسد و دارای دمگل کوتاهی نیز هستند.

اندامهای هوایی گیاه به خصوص برگها محتوی اسانس هستند. مقدار اسانس در شرایط اقلیمی مختلف متفاوت و بین 1 تا 5/2 درصد است. مهمترین ترکیبات تشکیل دهنده آن عبارتند از : "تویون" (30 تا 50 درصد)، "سینئول" (10 تا 15 درصد)، "کامفور" (6 تا 10 درصد) و "بورنئول" (6 تا 14 درصد). از این ترکیبات دیگر اسانس می توان از "پنین" (1 تا 2 درصد) نام برد. گیاه همچنین شامل مواد تلخ (3 تا 8 درصد)، مواد تاننی، فلاونویید و مواد گلیکوزیدی و رزینی می باشد

مبدا:

مریم گلی گیاهی است چند ساله که منشا آن نواحی شمالی مدیترانه اروپا جنوبی و آسیای صغیر گزارش شده است. این گیاه در کوه های آهکی مونته نگرو و هرزگوین در یوگوسلاوی سابق گسترش فراوانی دارد( این گیاه بومی ایران نبوده،ولی در سالهای اخیر با وارد نمودن بذر گیاه در نقاطی از ایران کشت شده که نتایج موفقیت آمیز نیز داشته است.

مریم گلی وحشی در اراضی خشک و سنگلاخ مناطق مختلفه آسیا و شمال آفریقا می روید، در ایران نیز این گیاه در آذربایجان شرقی و بعضی مناطق دیگر ایران در باغچه ها کاشته می شود

رکسانا
11-05-2012, 05:20 PM
اگر جز افرادی هستید که جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌تان را پر از داروهای رنگ و ورانگ نمی‌کنید، اگر اعتقادی به داروهای امروزی ندارید و به قول بنده خدایی آن‌ها را گچ می‌دانید و اگر طرفدار داروهای گیاهی و طبیعی هستید این مطلب به دردتان می‌خورد. می‌خواهیم 3 خاصیت گل لادن را بازگو کنیم.

لوئی چهاردهم دستور داد این گل را به خاک فرانسه وارد کردند تا از قابلیت تزئینی آن استفاده کنند. اما باید بدانید که این گل علاوه بر رنگ‌های زیبا و دل انگیز آن خواص درمانی نیز دارد. می‌توان از این گل لادن برای راحتی دفع، مقابله با سرماخوردگی و مراقبت از مو استفاده کنید.

گل لادن برای راحتی دفع

دانه‌های خشک گل لادن خواص ملینی دارد. در واقع این دانه‌ها عمل دفع را راحت‌تر می‌کند. 70 گرم دانه‌ی خشک گل لادن را پودر کنید. 150 گرم عسل به آن اضافه کنید. هر روز تا زمانی که حالتان بهتر شود 3 قاشق چای‌خوری میل کنید.

گل لادن برای مقابله با سرماخوردگی

سرماخوردگی، سرفه، برونشیت و غیره. گل لادن مانند یک پزشک مهربان به سراغ درمان گلو و سینه‌ی شما می‌رود. گلبرگ‌ها و برگ‌های خشک گل لادن را دم و میل کنید. این دم کرده تب شما پایین می‌آورد و خواب راحتی به شما هدیه می‌دهد.


گل لادن برای مراقبت از مو

یکی دیگر از خواص گل لادن یاری رساندن به موهای آسیب دیده است. گل لادن باعث درخشندگی و تقویت موها می‌شود و با ریزش آن‌ها مقابله می‌کند. برای این کار داخل یک لیتر آب یک مشت برگ، گلبرگ و دانه های خشک لادن را ریخته و به مدت 15 دقیقه بجوشانید. اجازه دهید این جوشانده خنک شود. موهایتان را با شامپوی همیشگی‌تان شستشو دهید و این محلول را روی موهایتان بریزید. 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و آب بکشید.

رکسانا
11-29-2012, 03:43 PM
ايران در ساليان دور يکي از مراکز توليد و عرضه گياهان دارويي به شمار مي رفت، همچنين تلاش دانشمندان ايراني براي شناسايي و معرفي گياهان دارويي بي اثر نبود. بطوريکه اسماعيليان که حدود 600 سال قدرت بلامنازعه در عرصه ايران بودنند، پايه هاي اقتصادي حکومت خود را تا حد زيادي به توليد و صدور گياهان دارويي استوار کردند بويژه در منطقه تفرش و اطراف آن هنوز هم آثار قلاع اسماعيليه و فعاليت هاي از اين دست، باقي است
فراتر از یک هزار سال پیش از مریم گلی به عنوان گیاهی داروئی استفاده می شده است(4).به فارسی در بعضی مناطق "مریمی" و "مریم گلی" در کتب طب سنتی و به عربی "مریمیه"، "شالبیه" و "مریمیه صغیره" نام برده می شود. به فرانسوی sauge و sauge officinale و the` de france و the` de grece و herbe sacre`e و به انگلیسی sage و garden sage و common sage گفته می شود

کلمه sage از کلمه لاتین salvare به معنی رها بخش یا شفا آمده است. در گذشته بر این گمان بودنند که اگر شخصی یک گیاه sage در حیاتش داشته باشد فردی موفق و شاید فنا ناپذیر می شود در قدیم مریم گلی را دوای همه دردها می دانستند و امروزه هم با تحقیقات بعمل آمده معلوم شده که این گیاه دارای خواص درمانی مهمی است که می تواند بسیاری از بیماریها را معالجه و درمان کند


مردم در گذشته از این گیاه به عنوان ماده ای مدر، عامل انعقاد خون و نیز داروی ضد تعرق استفاده می کرده اند. در بسیاری از فارماکوپه ها از برگهای مریم گلی رسما به عنوان دارو یاد و خواص آن را بر شمرده است. از عصاره مریم گلی برای مداوای برخی از بیماریهای مربوط به حلق و حنجره و همچنین برای شستشوی دهان استفاده می شود.


اسانس این گیاه خاصیت ضد باکتریایی دارد و از آن در صنایع داروسازی، غذایی و همچنین در صنایع بهداشتی و آرایشی استفاده می شود (4). این گیاه از ادویجات قوی بشمار می رود. طعم آن مختصری تلخ و قابض است


مصرف زیاد این گیاه مناسب نیست و تاثیر نامطلوبی در ضربان قلب خواهد داشت. همه ساله زمینهای زراعی وسیعی در شبه جزیره بالکان، روسیه، آمریکا، ایتالیا و همچنین کشورهای اروپای مرکزی برای کشت مریم گلی اختصاص می یابد


مریم گلی از روزگاران کهن در مجموعه گیاهان طبی یونانی ها و رومی ها مورد شناخت و توجه خاص بوده است و ابتدا به عنوان داروی موثر برای معالجه عوارض نیش حشرات به عنوان ضد سم و همچنین داروی تونیک و مقوی برای تقویت روح و بدن و افزایش طول عمر به کار می رفته است. آثار شفابخش این گیاه در معالجه بیماری ها در کتابها و نوشته های طبیعی دانها و حکمای طب سنتی روزگاران کهن نظیر تئوفراست، فیلوسف یونانی (BC 287-372) و دیوسکوریدس، طبیب یونانی (قرن اول پس از میلاد) و پلی نی، طبیعی دان رومی (اوایل قرن اول میلاد مسیح) به تفضیل آمده است.


در دوران قرون وسطی حکمای طب سنتی اروپا از مریم گلی ضمن خواص متعددی که برای آن قایل بودند برای معالجه یبوست، وبا، سرماخوردگی و انواع تبها و اختلالات کبدی و صرع و فلج استفاده می کرده اند و در این گیاه را مقوی و مولد خون تازه و صالح می دانستند و برای تقویت عضلات و آرام کردن اعصاب تجویز می شده است.


از قرن نهم این گیاه به اروپا راه یافت و بسرعت توسعه یافت و پس از آن به چین وارد شد و در چین برای معطر کردن انواع مشروبات مورد استفاده قرار می گرفت و مصرف آن به قدری زیاد شد که در قرن هفدهم چینی ها در مقابل گرفتن هریک کیلو از برگهای خشک مریم گلی اروپایی حاضر بودند 4-3 کیلوگرم چای چینی بدهند.


در قرن شانزدهم در انگلیس قبل از اینکه چای به عنوان مشروب عمومی گرم معمول شود از برگهای مریم گلی دم کرده ، می خورند. پس از آن در 300-200 سال اخیر این گیاه به امریکا وارد شد و به عنوان ادویه عالی مورد توجه خانه دارها قرار گرفت. در حال حاضر اسانس مریم گلی برای معطر کردن و خوشبو کردن گوشتهای کنسرو و انواع سوسیس و گوشت مرغ و در عطر سازی به عنوان اسانس پایه برای مخلوط کردن با سایر اسانسها برای تهیه عطر مردان به کار می رود

اهمیت اقتصادی:


مریم گلی 5 تا7 سال عمر می کند. از آنجایی که با گذشت سن گیاه از مقدار مواد موثره آن به طور بارزی کاسته می شود، این گیاه تا چهار سال بازدهی اقتصادی دارد کشورهای اصلی عرضه کننده شامل یوگوسلاوی، یونان، آلبانی، ایتالیا، اسپانیا و شوروی است که بیشتر از طریق جمع آوری گیاهان خودرو، انجام می گیرد

گیاهشناسی:


گیاهی است به ارتفاع 30 تا 60 سانتی متر و دارای ظاهر پرپشت که به حالت خودرو و در اماکن خشک یا سنگلاخی و دامنه های بایر غالب نواحی آسیا و شمال آفریقا می روید و به علت زیبایی خاصی که دارد در باغچه ها کاشته می شود

مریم گلی دارای سه زیر گونه است که عبارتند از:

لاواندولیفولیا:

در این زیر گونه برگها باریک و نیزه ای شکل اند. طول برگها حداکثر به 3 سانتی متر و پهنای آن به 1 سانتی متر می رسد. گل ها دمگل بسیار کوچکی دارند. اسانس این زیر گونه فاقد "تویون" است.

مینور:

برگهای آن در مقایسه با زیر گونه قبل بلندترند. طول آن 4 تا 7 سانتی متر و پهنای آن 1 تا 2 سانتی متر است. دمبرگ بسیار کوتاه و سطح گیاه از کرکهای کمی پوشیده شده است. دمگل بلند و طول آن 2 تا 5/2 سانتی متر است.
این زیر گونه در اتریش و شمال آلمان می روید و به دو فرم گل سفید (آلبی فلورا) و گل قرمز (روبریفلورا) مشاهده می شود.

ماژور:
در این گونه که به افیسینالیس نیز معروف است، برگها بلند و به طول 4 تا 10 سانتی متر و به پهنای 2 تا 5 سانتی متر است. هر دو طرف برگ پوشیده از کرکهای بسیار کوتاه است. این برگها تقریبا به شکل قلب می باشند. گلها درشت بوده، طول آنها به 5/3 سانتی متر می رسد و دارای دمگل کوتاهی نیز هستند.


اندامهای هوایی گیاه به خصوص برگها محتوی اسانس هستند. مقدار اسانس در شرایط اقلیمی مختلف متفاوت و بین 1 تا 5/2 درصد است. مهمترین ترکیبات تشکیل دهنده آن عبارتند از : "تویون" (30 تا 50 درصد)، "سینئول" (10 تا 15 درصد)، "کامفور" (6 تا 10 درصد) و "بورنئول" (6 تا 14 درصد). از این ترکیبات دیگر اسانس می توان از "پنین" (1 تا 2 درصد) نام برد. گیاه همچنین شامل مواد تلخ (3 تا 8 درصد)، مواد تاننی، فلاونویید و مواد گلیکوزیدی و رزینی می باشد

مبدا:
مریم گلی گیاهی است چند ساله که منشا آن نواحی شمالی مدیترانهاروپا جنوبی و آسیای صغیر گزارش شده است. این گیاه در کوه های آهکی مونته نگرو و هرزگوین در یوگوسلاوی سابق گسترش فراوانی دارداین گیاه بومی ایران نبوده،ولی در سالهای اخیر با وارد نمودن بذر گیاه در نقاطی از ایران کشت شده که نتایج موفقیت آمیز نیز داشته است

مریم گلی وحشی در اراضی خشک و سنگلاخ مناطق مختلفه آسیا و شمال آفریقا می روید، در ایران نیز این گیاه در آذربایجان شرقی و بعضی مناطق دیگر ایران در باغچه ها کاشته می شود

رکسانا
11-29-2012, 04:07 PM
نام علمي: Echeveria glaucaخانواده: GRASSULACEAEنيازها: مكان آفتابي و هواي خنك و خشك، در فصل زمستان نياز به استراحت در دماي ۱۰-۵ درجه سانتي گراد دارد.

در فاصله بين دو آبياري اجازه دهيد سطح خاك كاملاً خشك شود و روي برگها مستقيماً آب نريزيد.خاك مناسب: مخلوطي از خاك باغچه، كود دامي پوسيده، ماسه شسته و خاك رس با نسبت مساوي.

از ارديبهشت تا شهريور،ماهي يك بار كود محلول با غلظت دو گرم در ليتر.ازدياد: از طريق قلمه انتهاي برگدار ساقه هايي كه بلند شده اند در حرارتي كمتر از ۱۶ درجه سانتيگراد در بهار و تابستان و كشت بذر در اوايل بهار.

رکسانا
11-29-2012, 04:43 PM
نام علمي: Stapelia variegataخانواده:ASCLEPIADACEAEگياه دائمي و گوشتي داراي ساقه هاي سبز تيره و دندانه دار و چهار وجهي كه گاهي برگهاي كوچكي روي آنها ظاهر شده و در عرض يك يا دو هفته مجدداً مي ريزند.

گلها در رنگهاي مختلف و ستاره اي شكل بوده و داراي لكه هاي زرد، ارغواني يا قرمز _ قهوه اي هستند و در تابستان _ پاييز ظاهر مي شوند.

حداكثر بلندي گياه به ۱۰ سانتيمتر مي رسد. نيازها: مكان نيم سايه، خاك سبك كه داراي زهكش خوب باشد. حداقل دماي قابل تحمل آن ۱۱ درجه سانتيگراد است. اگر گياه رشد خوبي داشته باشد هر سال در بهار گلدان آن را عوض مي كنند

بنابراين نيازي به كوددهي در طول سال نمي باشد. خشكي هوا را بخوبي تحمل مي كند.
ازدياد: از طريق كاشت بذر يا قلمه هاي ساقه در بهار يا تابستان امكان پذير است.

رکسانا
12-01-2012, 03:51 PM
گل صدتومانی


تقریباً دو هزار سال قبل در چین بوته‌ای نظر مردم را به خود جلب نمود كه آن را شویو (Sho-Yo) نام نهادند.●گل صدتومانی‌
۱) تاریخچه‌:

تقریباً دو هزار سال قبل در چین بوته‌ای نظر مردم را به خود جلب نمود كه آن را شویو (Sho-Yo) نام نهادند.این گل بسیار زیبا به مرور زمان در میان مردم چین مظهر قدرت‌، ثروت و سعادت شناخته شد و بعضی ازگونه‌های آن را مانند Paeonia lactiflora با طلا می‌سنجیدند. در قرن چهارم میلادی باغبانان چینی موفق‌شدند صدها واریته از گونه مورد اشاره را كه از نظر رنگ و عطر از تنوع زیادی برخوردار بودند، پدید آورند. باگذشت زمان شهرت این گل تمام نقاط چین را فراگرفت تا جایی كه لقب گل پادشاه را به خود اختصاص داد.سپس واریته‌های این گونه‌، شاعــران‌، نقاشــان و به طــور كلـی هنرمنـدان را به خود جلب كرد.در این ایام‌باغبانان اروپایی نیز گونه P. officinalisرا در كلیساها می‌كاشتند و از آن به عنوان گیاه دارویی و در رفع سینه‌درد استفاده می‌كردند. اواسط قرن هجدهم میلادی P. lactifloraاز چین وارد قاره اروپا شد و بی درنگ‌علاقمندان و پرورش دهندگان گل مشغول به كار شندند و طولی نكشید كه صدها نوع از این گل پدید آمد. دراوایل قرن بیستم میلادی انواع دو رگ گیری شده آن هم به دست مشتاقان گل رسید.
۲) گیاه شناسی‌

این گیاه از تیره آلاله Ranunculaceaeاز جنس په‌اونیا (Paeonia) و دارای گونه‌های بسیاری است‌. برگهای آن‌بزرگ و مركب و در بعضی از گونه‌ها چند بار بریدگی مشاهده می‌شود. گلهای این گیاه ساده‌، كم پر و پرپر است‌و گلهای آن سفید، زرد، سرخ و صورتی رنگ می‌باشد. ارتفاع این گیاه بین ۵۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر و عمر آن ۵۰سال است‌.
۳) نیاز اقلیمی و نوع نگاهداری‌:

گل صدتومانی در برابر سرما مقاوم است‌. خاك آن باید غنی‌، لومی با زهكشی مناسب باشد. این نبات آفات‌دوست است و فضای زیادی را اشغال می‌كند چرا كه از رشد تقریباً زیادی برخوردار است بنابراین به موادغذایی نیاز تقریباً زیادی دارد.

در مورد این گیاه استفاده از كود كمپوست به مقدار كافی و كود سوپر فسفات به‌مقدار ۱۰۰ گرم برای هر مترمربع خاك در فصل پاییز ضروری است و زمان پخش كود ازته اوره در اوایل فصل‌بهار و مقدار آن برای هر مترمربع خاك حدود ۵۰ گرم می‌باشد. كودهای شیمیایی معمولاً از سال سوم به بعددر اطراف بوته در سطح خاك پراكنده و سپس به زیر خاك فرو برده می‌شوند. استفاده از كودهای فوق علاوه بر
اصلاح خاك‌، باعث گلدهی بیشتر این نبات می‌گردد. گل صدتومانی تا زمان گلدهی (اردیبهشت و خرداد ماه‌)به آب نیاز زیادی دارد، این نیاز در فصل زمستان كاهش می‌یابد. بوته‌های بزرگ این نبات به دلیل سنگینی آن‌باید در فصل بهار به قیم بسته شوند.
۴) تكثیر:

ازدیاد گل صدتومانی از طریق بذر، پیاز، قلمه و تقسیم بوته انجام می‌گیرد. در تقسیم بوته كه سهلترین ورایجترین روش ازدیاد است و در شهریور ماه انجام می‌گیرد. بوته‌هایی در نظر گرفته می‌شوند كه قوی‌،شاداب‌، سالم و حداقل چهار سال عمر داشته باشند. برای تقسیم بوته‌، اطراف آن را با بیل كنده‌، سپس با تكیه‌دادن بوته بر بیل‌، بوته را بلند كرده‌،

خاك روی ریشه را می‌شویند و سپس در محل طوقه‌، بوته را با چاقوی‌تیزی به چندین قسمت دو الی سه جواله وجود داشته باشد. پس از حذف ریشه‌های زخمی‌، بوته‌ها به زمین‌اصلی انتقال داده می‌شوند و در فاصله‌های ۱۰۰ الی ۱۲۰ سانتیمتری در عمق مناسبی كاشته می‌شوند.استفاده از مالچ در اولین زمستان پس از كاشت برای محفوظ نگهداشتن بوته جوان از سرمای زمستان توصیه‌می‌گردد. بوته‌های كاشته شده در سال اول معمولاً ریشه كمی دارند ولی در دومین سال‌، رشد سریعتری‌می‌یابند.
۵
) بیماریها و آفات‌:

از بیماریهای معروف گل صدتومانی می‌توان از سفیدك سطحی (Erysiphe ranunculi) نام برد. قارچ عامل این‌بیماری بر روی برگها، پوشش آردی سفیدرنگی ایجاد می‌كند و موجب كاهش جذب نور توسط گیاه‌، و درنتیجه باعث نقصان گلدهی‌، شادابی و طراوت آن می‌گردد. عوامل رطوبت نسبی‌، حرارت و مصرف بیش ازحد كودهای ازته تاثیر فوق‌العاده‌ای بر رشد قارچ دارند. مبارزه شیمیایی با این بیماری و استفاده از قارچ‌كشهای‌گوگردی به محض مشاهده اولین علائم آغاز می‌شود و تكرار آن ضروری است‌.


كپك خاكستری Botrytis cinerea یكی از بیماریهای قارچی است كه به گل صدتومانی آسیب می‌رساند. قارچ‌عامل این بیماری در گیاه پوشش خاكستری سست و شكننده‌ای به وجود می‌آورد. برای مبارزه با این بیماری‌،استفاده از قارچ‌كشهای مسی توصیه می‌گردد. از آفات معروف این گل می‌توان از كنه پیاز و غده Rhizoglyrnusechionpus، شته‌ها و شپشكهای آردآلو نام برد.

۶) انواع گل صدتومانی‌

معروفترین گونه این گل به گل صدتومانی بوته‌ای P. lactifloraمعروف است كه خود دارای گلهای ساده وپرپر به شرح زیر می‌باشند.


الف ) گل صدتومانی بوته‌ای ساده‌:


از معروفترین واریته‌های این گونه می‌توان از Jaan Van و Duerer و Carrare و Leeuwen نام برد كه اندازه آنها۸۰ تا ۹۰ سانتیمتر است‌. زمان گلدهی آنها اواخر خرداد و رنگ آنها سفید با پرچمهای زرد رنگ است‌. درصورتی كه انواع Hari Ai و Torpilleur و Nin Granat بین ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر قد دارند و گلهایشان قرمزرنگ است‌.

ب ) گل صدتومانی بوته‌ای پرپر:


از معروفترین واریته‌های این دسته می‌توان از Festiva maxima با ۱۰۰ سانتیمتر قد و گلهای سفید با لكه‌های‌قرمز و Martha bulloch با ۱۰۰ سانتیمتر قد و گلهای قرمز رنگ نام برد.
از انواع هیبرید گل صدتومانی كه زمان گلدهی آنها معمولاً اوایل خرداد ماه می‌باشد می‌توان به Seraphim با۶۰ سانتیمتر قد و گل ساده با پرچمهای قرمز و Chocolate soldier با ۸۰ سانتیمتر قد و گلهای نیمه پرپركوچك قرمز رنگ اشاره كرد.

رکسانا
12-01-2012, 11:14 PM
مقدمه:ايران در ساليان دور يکي از مراکز توليد و عرضه گياهان دارويي به شمار مي رفت، همچنين تلاش دانشمندان ايراني براي شناسايي و معرفي گياهان دارويي بي اثر نبود. بطوريکه اسماعيليان که حدود 600 سال قدرت بلامنازعه در عرصه ايران بودنند، پايه هاي اقتصادي حکومت خود را تا حد زيادي به توليد و صدور گياهان دارويي استوار کردند بويژه در منطقه تفرش و اطراف آن هنوز هم آثار قلاع اسماعيليه و فعاليت هاي از اين دست، باقي است

فراتر از یک هزار سال پیش از مریم گلی به عنوان گیاهی داروئی استفاده می شده است.به فارسی در بعضی مناطق "مریمی" و "مریم گلی" در کتب طب سنتی و به عربی "مریمیه"، "شالبیه" و "مریمیه صغیره" نام برده می شود. به فرانسوی sauge و sauge officinale و the` de france و the` de grece و herbe sacre`e و به انگلیسی sage و garden sage و common sage گفته می شود


کلمه sage از کلمه لاتین salvare به معنی رها بخش یا شفا آمده است. در گذشته بر این گمان بودنند که اگر شخصی یک گیاه sage در حیاتش داشته باشد فردی موفق و شاید فنا ناپذیر می شود(24). در قدیم مریم گلی را دوای همه دردها می دانستند و امروزه هم با تحقیقات بعمل آمده معلوم شده که این گیاه دارای خواص درمانی مهمی است که می تواند بسیاری از بیماریها را معالجه و درمان کند


مردم در گذشته از این گیاه به عنوان ماده ای مدر، عامل انعقاد خون و نیز داروی ضد تعرق استفاده می کرده اند. در بسیاری از فارماکوپه ها از برگهای مریم گلی رسما به عنوان دارو یاد و خواص آن را بر شمرده است. از عصاره مریم گلی برای مداوای برخی از بیماریهای مربوط به حلق و حنجره و همچنین برای شستشوی دهان استفاده می شود.

اسانس این گیاه خاصیت ضد باکتریایی دارد و از آن در صنایع داروسازی، غذایی و همچنین در صنایع بهداشتی و آرایشی استفاده می شود این گیاه از ادویجات قوی بشمار می رود. طعم آن مختصری تلخ و قابض است

مصرف زیاد این گیاه مناسب نیست و تاثیر نامطلوبی در ضربان قلب خواهد داشت. همه ساله زمینهای زراعی وسیعی در شبه جزیره بالکان، روسیه، آمریکا، ایتالیا و همچنین کشورهای اروپای مرکزی برای کشت مریم گلی اختصاص می یابد

مریم گلی از روزگاران کهن در مجموعه گیاهان طبی یونانی ها و رومی ها مورد شناخت و توجه خاص بوده است و ابتدا به عنوان داروی موثر برای معالجه عوارض نیش حشرات به عنوان ضد سم و همچنین داروی تونیک و مقوی برای تقویت روح و بدن و افزایش طول عمر به کار می رفته است.

آثار شفابخش این گیاه در معالجه بیماری ها در کتابها و نوشته های طبیعی دانها و حکمای طب سنتی روزگاران کهن نظیر تئوفراست، فیلوسف یونانی (BC 287-372) و دیوسکوریدس، طبیب یونانی (قرن اول پس از میلاد) و پلی نی، طبیعی دان رومی (اوایل قرن اول میلاد مسیح) به تفضیل آمده است.

در دوران قرون وسطی حکمای طب سنتی اروپا از مریم گلی ضمن خواص متعددی که برای آن قایل بودند برای معالجه یبوست، وبا، سرماخوردگی و انواع تبها و اختلالات کبدی و صرع و فلج استفاده می کرده اند و در این گیاه را مقوی و مولد خون تازه و صالح می دانستند و برای تقویت عضلات و آرام کردن اعصاب تجویز می شده است.


از قرن نهم این گیاه به اروپا راه یافت و بسرعت توسعه یافت و پس از آن به چین وارد شد و در چین برای معطر کردن انواع مشروبات مورد استفاده قرار می گرفت و مصرف آن به قدری زیاد شد که در قرن هفدهم چینی ها در مقابل گرفتن هریک کیلو از برگهای خشک مریم گلی اروپایی حاضر بودند 4-3 کیلوگرم چای چینی بدهند.


در قرن شانزدهم در انگلیس قبل از اینکه چای به عنوان مشروب عمومی گرم معمول شود از برگهای مریم گلی دم کرده ، می خورند. پس از آن در 300-200 سال اخیر این گیاه به امریکا وارد شد و به عنوان ادویه عالی مورد توجه خانه دارها قرار گرفت. در حال حاضر اسانس مریم گلی برای معطر کردن و خوشبو کردن گوشتهای کنسرو و انواع سوسیس و گوشت مرغ و در عطر سازی به عنوان اسانس پایه برای مخلوط کردن با سایر اسانسها برای تهیه عطر برای مردان به کار می رود


در دامه....

رکسانا
12-01-2012, 11:17 PM
اهمیت اقتصادی:مریم گلی 5 تا7 سال عمر می کند. از آنجایی که با گذشت سن گیاه از مقدار مواد موثره آن به طور بارزی کاسته می شود، این گیاه تا چهار سال بازدهی اقتصادی دارد

کشورهای اصلی عرضه کننده شامل یوگوسلاوی، یونان، آلبانی، ایتالیا، اسپانیا و شوروی است که بیشتر از طریق جمع آوری گیاهان خودرو، انجام می گیردگیاهشناسی:گیاهی است به ارتفاع 30 تا 60 سانتی متر و دارای ظاهر پرپشت که به حالت خودرو و در اماکن خشک یا سنگلاخی و دامنه های بایر غالب نواحی آسیا و شمال آفریقا می روید و به علت زیبایی خاصی که دارد در باغچه ها کاشته می شود

مریم گلی دارای سه زیر گونه است که عبارتند از:

لاواندولیفولیا:


در این زیر گونه برگها باریک و نیزه ای شکل اند. طول برگها حداکثر به 3 سانتی متر و پهنای آن به 1 سانتی متر می رسد. گل ها دمگل بسیار کوچکی دارند. اسانس این زیر گونه فاقد "تویون" است.

مینور:

برگهای آن در مقایسه با زیر گونه قبل بلندترند. طول آن 4 تا 7 سانتی متر و پهنای آن 1 تا 2 سانتی متر است. دمبرگ بسیار کوتاه و سطح گیاه از کرکهای کمی پوشیده شده است. دمگل بلند و طول آن 2 تا 5/2 سانتی متر است.

این زیر گونه در اتریش و شمال آلمان می روید و به دو فرم گل سفید (آلبی فلورا) و گل قرمز (روبریفلورا) مشاهده می شود.


ماژور:


در این گونه که به افیسینالیس نیز معروف است، برگها بلند و به طول 4 تا 10 سانتی متر و به پهنای 2 تا 5 سانتی متر است. هر دو طرف برگ پوشیده از کرکهای بسیار کوتاه است. این برگها تقریبا به شکل قلب می باشند. گلها درشت بوده، طول آنها به 5/3 سانتی متر می رسد و دارای دمگل کوتاهی نیز هستند.


اندامهای هوایی گیاه به خصوص برگها محتوی اسانس هستند. مقدار اسانس در شرایط اقلیمی مختلف متفاوت و بین 1 تا 5/2 درصد است. مهمترین ترکیبات تشکیل دهنده آن عبارتند از : "تویون" (30 تا 50 درصد)، "سینئول" (10 تا 15 درصد)، "کامفور" (6 تا 10 درصد) و "بورنئول" (6 تا 14 درصد). از این ترکیبات دیگر اسانس می توان از "پنین" (1 تا 2 درصد) نام برد.

گیاه همچنین شامل مواد تلخ (3 تا 8 درصد)، مواد تاننی، فلاونویید و مواد گلیکوزیدی و رزینی می باشدمبدا:مریم گلی گیاهی است چند ساله که منشا آن نواحی شمالی مدیترانه اروپا جنوبی و آسیای صغیر گزارش شده است. این گیاه در کوه های آهکی مونته نگرو و هرزگوین در یوگوسلاوی سابق گسترش فراوانی دارد این گیاه بومی ایران نبوده،ولی در سالهای اخیر با وارد نمودن بذر گیاه در نقاطی از ایران کشت شده که نتایج موفقیت آمیز نیز داشته است


مریم گلی وحشی در اراضی خشک و سنگلاخ مناطق مختلفه آسیا و شمال آفریقا می روید، در ایران نیز این گیاه در آذربایجان شرقی و بعضی مناطق دیگر ایران در باغچه ها کاشته می شود

رکسانا
12-10-2012, 04:52 PM
مقدمه :

گل كاغذي (Paper Flower) با نام علمي Bougainvillea spectabilis Willd.,گياهي است ازخانواده Nyctaginaceae هميشه سبز،چوبي رونده ،گرمسيري ونيمه گرمسيري مي باشنندوازمحبوبيت زيادي دربين مردم برخوردارند.بعضي از آنهاداراي شكوفه هاي رنگارنگ وبعضي نيز معطر مي باشندكه گلهاي آنها به مقدار زياد درتابستان ظاهر مي شوندمشابه ذغال اخته وبنت قنسول كه گلبرگهايا گلهاي رنگارنگي بنام براكته دارند.

براكته ها زير گلهاي حقيقي نامرئي قراردارند.رنگ براكته ها ازسفيد ،سفيد شيري ،زرد ،صورتي ،ا بنفش،ا قرمز سيرتا نارنجي مي باشد.اين گياه واكنش بسيارخوبي درمقابل هرس دارد ودرنتيجه درغالب اوقات به عنوان پرچين دربيشتر مناطق گرمسيرمورد استفاده قرار مي گيرند.اسم جنس اين گياه به افتخار Luis A.de Bougainvillea كه يك دريانورد فرانسوي بود نامگذاري شده است.

مبدا پيدايش:

اين گياه بومي مناطق گرمسيري ونيمه گرمسيري آمريكاي جنوبي شامل كشورهاي برزيل،كلمبيا وپرو مي باشد.

وضعيت متداول ومورداستفاده :

گل كاغذي درجايي كه فاقديخبندان وسرماي سنگين باشد به عنوان يكي از بوته هاي رونده زينتي مشهور است درفضاي سبز استفاده مي شود كه در سرتاسر دنيا ازمناطق آفتابي گرم تامناطق ساحلي خنك ومرطوب يافت مي شود. اين گياه به عنوان يك گياه مهم گلداني وسبدهاي آويزان در اروپا وشمال آمريكا نيز مي باشد.

اين گياه به خاطر داشتن براكته هاي رنگي روشن وواضح كه گلهاي لوله اي نامشخص داخل اين براكته ها هستند مورد توجه مي باشد. برگها متناوب، قلبي شكل، ساقه ها چوبي،رونده،قوي وداراي خارهستند.

ارقام:

اين گياه شامل گونه هاي زيادي مي باشد تنها 3 گونه (B.spectabilis,B.glabra,B.peruviana) درباغباني مهم هستند. بيشتر هيبريدها ويا ارقام مشهور از گونه هاي B.spectabilis × B.glabra يا B.xbuttiana مشتق شده اند كه گونه B.spectabilisبيشتر گرمسيري بوده وگلها عمدتا روي قسمتهاي مسن تر ظاهر مي شوند درحاليكه گلهاي گونه B.glabra به آساني برروي شاخه هاي جديدتر ظاهر مي شوند كه درگلخانه هاي خنك زنده مي مانند،همچنين ارقام باشاخ وبرگهاي گوناگون وجود دارند.

تكثير :

قلمه هاي بلند انتهايي گوشتي ساقه (8تا9 سانتي متر طول) موثرترين روش ازدياد مي باشدبهترين فصل قلمه گيري پاييز يا تابستان است. حذف برگهاي پاييني واستفاده از هورمون جهت ريشه زايي وهمچنين استفاده ازدماي بستر 22 درجه سانتی گراد جهت ريشه زايي توصيه شده است.

قسمتهاي سبز ساقه رسيده با 3تا5 گره براي ازدياد بكار گرفته مي شوند. محيط هاي كشت خوب زهكشي شده ياريشه زايي را مي توان براي ريشه دار كردن قلمه ها بكار گرفت .دربعضي ازمنابع از خوابانيدن هوايي وكشت بذر نيزبه عنوان روشهاي تكثير نام برده شده است.

دماي محيط كشت براي ريشه زايي قلمه ها بايد 24 درجه سانتيگراد باشد .از سيستم مه پاشي يا ميست براي نگهداري وشادابي برگهادرمدت ريشه زايي قلمه ها مي توان استفاده كرد.

كنترل گلدهي وخواب گياه :

گل كاغذي گياهي روز كوتاه اختياري مي باشد، تحت شرايط طول روز 12ساعت به 80 روز ودرشرايط طول روز 10 ساعت فقط به 54 روز زمان براي گلدهي نياز دارد.

گياهان درنهايت تحت شرايط روزبلند گل مي دهند اما تعداد جوانه هاي كمي تشكيل مي گردد. عوامل ديگري بغير از طول روز ممكن است گلدهي راتحريك نمايند.شدت تابش بالا منتج به گلدهي سريعتر گياه مي شود.

سرماي شبانه ممكن است يكي ديگر از اين عوامل باشد. گياهان مسن تر كه داراي ساقه با قطر 25/1 سانتي متر هستند زودتراز گياهاني كه به تازگي ريشه دار شده و5/0 سانتي متر قطردارند به گل مي روند.

مواد شيميايي dominazide,chlormequat,ancymidol باعث تسريع در گلدهي گياهاني مي شود كه تحت شرايط روزكوتاه پرورش يافته اند امابراي گياهاني كه تحت شرايط روزبلند بوده اند كمتر تاثير داشته اند. محلول پاشي با جيبرالين اسيد باعث جلو گيري از گل انگيزي درگياه مي شود وهمچنين باعث تاخير ويامانع تشكيل براكته ها مي گردد. اين عكس العمل ها باتوجه به رقم واحتمالا محل ممكن است متفاوت باشند. محلول پاشي باAtrimmec گلدهي درگياه Rainbow Gold رابه جلو مي اندازد اماروي گياهان Raspberry Ice يا San Diego Red موثر نبوده است.

دما :

دماي سرد شبانه باعث تحريك گلدهي مي شود . دماهاي شبانه 15درجه سانتيگراد گلدهي تحت شرايط روزبلند راافزايش ودماي شبانه 26 درجه سانتيگراد مانع گلدهي گياهان پرورش يافته درتحت شرايط روزكوتاه مي شود . دماي شبانه / روزانه (21/24) درجه سانتي گراد تحت شرايط روز كوتاه دمايي بهينه بوده است.

نور :

تابش باشدت زياد وپرورش گياه تحت شرايط روزكوتاه (8 ساعت روشنايي )گلدهي را تحريك مي نمايد.تابش باشدت كم گلدهي را حتي در گياهاني كه درشرايط روزكوتاه ودماي بهينه پرورش يافته اند به تاخير مي اندازد. نور4تا5 هزارفوت كندل رشدمتراكم ،سريع و تشكيل گلهاي رنگي خوب راتحريك مي نمايند.

نور قرمز دور(Far-Red گلدهي را تسريع مي كند. وقتي گياهان تحت شرايط نوربانسبت بالاي قرمز به قرمز دور رويش يافته بودند برگهاي انتهايي بازنشده ويا درمقايسه باگياهاني كه برگي (برگدار ) برداشته شده بودند گلدهي در آنها تسريع شدكه اين حقيقت راپيشنهاد مي نمايدنورقرمز باتوسعه وجابجايي مواد مانع گلدهي دربرگهاي جوان همراه مي باشد. اسيد جيبرالیک ممكن است سبب تاخیر گلدهی شودوهمچنین حذف برگها باعث کاهش میان گره ها می شود.

آب :

درفضاي سبز وقتي گياهان سازگاري پيداكنند مقاوم به خشكي مي باشند درحالي كه تنش هاي آبي ممكن است منتج به ريزش براكته ها درگياهان توليد شده در شرايط خشكي درگلخانه مي شود.

تغذيه :

گل كاغذي به كوددهي ثابت 150 تا 200 پي پي ام نيتروژن عكس العمل مثبت نشان مي دهد. گزارش شده است كه اين گياه نيازبالايي به منيزيم ، آهن ، منگنز دارد.زيادي نمكها سبب خسارت به ريشه مي شود. اگرگياهان درشرايط خنك پرورش مي يابند بايد از كاربرد نيتروژن به فرم آمونيوم پرهيز نمود.

محيط كشت :

درتوليد تجارتي گياهان گلدار گلداني،عمدتا ازمحيط كشت با پايه پيت استفاده مي شود .امامحيط كشت خوب وزهكشي شده با PH 5/5 تا 6 قابل قبول مي باشد. PH بالاي 5/6 ممكن است باعث كمبود آهن درگياه شود.

كنترل ارتفاع :

برخي از موادشيميايي روي گل كاغذي موثر بوده اما همه اين مواد بايد بطوردقيق روي تعداد كمي گياه ازهررقم آزمايش شدند زيرا تغييرات زيادي بسته به رقم ازخود نشان مي دهند.

سايكوسل يا A-rest هيچكدام سبب كاهش ارتفاع درارقام Respberry Ice يا San diego Red دركاروليناي جنوبي نشده انداما هردو اين كند كننده هاي رشد باعث كاهش رشد رويشي رقم San Diego Red دركاليفرنيا شده اند. A-Rest را مي توان به غلظت 50 پي پي ام وBonzi را به غلظت 25 تا 100 پي پي ام بكاربرد. محلول پاشي با Dikeyulac باعث افزايش شاخه هاي جانبي در Respberry Ice ،

Diego RedSan، Raibbow Gold شـده وكـاهش طويل شـدن ساقه را در Respberry Iceو

San Diego Red باعث گرديده است اما تاثيري روي Raibbow Gold نداشته است.

مع الوصف كاربرد Atrimmec به غلظت 1600 پي پي ام بطور كلي به عنوان موثرترين راه براي كاهش طويل شدن شاخه ها بوده است.بايد توجه داشت كهAtrimmec درغلظت 400تا 1600 پي پي ام ممكن است باعث كاهش اندازه براكته ها دراواخر بهار واوائل تابستان (افزايش دما ) شود اما دراواخرتابستان واواسط زمستان (دماي خنك تر) زمانيكه براكته ها كوتاهتر ازمدت اواخر بهار واوائل تابستان هستند موثرنبوده است.

جوانه گيري (حذف جوانه ها) :

تقريبا 10 روز بعد ازاين كه رشدرويشي جديد به 5/7 سانتيمتررسيده باشد ممكن است عمل جوانه گيري گياهان انجام مي شود.اين عمل را مي توان درصورت نياز هر4هفته يك بار انجام داد .(براي رشدشاخه هاي فرعي بيشتر ومتراكم شدن بوته ها ) براي افزايش شاخه ها ي فرعي محلول پاشي بنزيل آدنين (BA) به مقدار 50 تا 100 پي پي ام دردومرحله توصيه شده است که اين عمل را پس از 24 سـاعت بعد ازاولـين ودومين مرحله عمل جوانـه گيري انجام مي دهند مصـرف كننده هـا مي خواهند بطور منظم عمل جوانه گيري وهرس انجام شود تا گياه متراكم نگه داشته شود.

قيم :

اگر گياهان درسبدهاي آويزان يا بصورت كنترل شده با بازدارنده هاي رشد پرورش يافته باشند نياز به قيم ندارند اما دربعضي ازگياهان مي توان ازسيم براي قيم استفاده نمود.

فيزيولوژي پس ازبرداشت :

گياهان را مي توان به مدت 6 روز دردماي 3 درجه سانتي گرادحمل ونقل نمود. دماهاي بالاتر توصيه نشده است . گل كاغذي كاملاحساس به اتيلن است وسبب ريزش برگها مي شود. محلول پاشي با محلول Argyline(تركيب حاوي نقره ) به ميزان 5/2 تا3 گرم درليتر يك هفته قبل از جابجايي (حمل ونقل ) توصيه شده است.

بسياري ازپرورش دهندگان دانماركي اين محلول را هر2تا3 هفته يكباراستفاده مي نمايند. محلولپاشي با تيوسولفات نقره STS)(به ميزان mM 5/0 همچنين به منظور افزايش كيفيت وجلوگيري ازريزش براكته ها استفاده مي شود. بطور تجربي 500 پي پي ام نفتالين استيك اسيد(NAA) درزمان تشكيل كامل براكته ها باعث افزايش عمر پس ازبرداشت براكته ها مي شود.

مهمترين آفات وبيماريها:

شته،تريپس، شپشك هاي آردآلود وسپردارها جزوآفات مهم ولكه برگي bougainvillea)(Cerospora ، بوته ميري (Phytophtora parasitica) جزو بيماريهاي مهم اين گياه زينتي مي باشند.

رکسانا
12-15-2012, 03:12 PM
نتایج بدست آمده براساس یافته‌های این تحقیق حاکی از آن بود که گل راعی می‌تواند در درمان اضطراب موثر باشد.

اضطراب از شایعترین اختلالات روانی است. طب مکمل، امروزه بخشی از هر درمان شده و بسیاری از بیماران به‌منظور کاهش عوارض جانبی و هزینه درمان‌ها تمایل به استفاده از آن دارند.

هایپریکوم پرفوراتوم به‌طور سنتی برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در همین راستا مطالعه‌ای با هدف بررسی اثر هایپریکوم پرفوراتوم (هایپیران) بر اضطراب دانشجویان ساکن در خوابگاه‌ها توسط نیلوفر عرفانی کارشنای ارشد پرستاری دانشگاه علوم پزشکی البرز انجام شد.


این مطالعه به صورت یک کارآزمایی بالینی تصادفی شاهددار انجام شد. ابزار مورد استفاده فرم مشخصات فردی و پرسشنامه اضطراب اشپیل برگر بود. پرسشنامه اضطراب اشپیل برگر جهت آزمون غربالگری اضطراب توسط دانشجویان تکمیل شد. پس از غربالگری به‌طور تصادفی ۱۸۰ دانشجو که معیار ورود به مطالعه را داشتند، به دو گروه مداخله و شاهد (در هر گروه ۹۰ نفر) تقسیم شدند.


افراد گروه مداخله روزانه ۶۰ قطره هایپیران به مدت دو ماه دریافت کردند. اضطراب قبل و بعد از دو ماه در هر دو گروه ارزیابی شد. داده‌ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS و آزمون‌های آماری تی زوجی و تی برای گروه‌های مستقل تجزیه و تحلیل شدند. سطح معنی داری P<0.05 در نظر گرفته شد.


یافته‌ها نشان داد: میانگین نمره اضطراب در گروه مداخله بعد از دو ماه دریافت روزانه ۶۰ قطره هایپیران کاهش یافته بود. اما در گروه شاهد کاهش نیافته بود. مقایسه دو گروه تفاوت آماری معنی‌داری در میانگین نمره اضطراب بعد از مداخله نشان داد.


نتایج بدست آمده براساس یافته‌های این تحقیق حاکی از آن بود که هایپریکوم پرفوراتوم می‌تواند در درمان اضطراب موثر باشد.


اطلاعات کلی

نام فارسی آن علف چای، گل راعی، هوفاریقون، گل شهناز می باشد.

موارداستفاده در طب عوام :

بعنوان ضد التهاب و ورم برونش ها و دستگاه تناسلی ادراری ، درمان آسیب مجاری صفرا ،‌التهاب مثانه ، سرماخوردگی معمولی ، ترش کردن ، خونریزی ، میگرن ،‌سردرد ،‌سیاتیک ، زخم معده ، ادرارآور ،‌ قاعده آور ،‌ضد مالاریا ،‌ضد شب ادراری ،‌ بطور موضعی جهت بریدگی و سوختگی ،‌درمان زخم ها ،‌عفونت های میکروبی و ویروسی استفاده می شود.

طریقه و مقدار مصرف :

چای : چای کیسه ای ( تی بگ ) تهیه شده از آن اصولاً 2 گرمی بوده که در یک لیوان اب تهیه می گردد و تا 3 بار در روز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

گل خشک : به مقدار 2 تا 4 گرم بصورت دمکرده یا جوشانده تا 3 بار در روز ( جمعاً 6 تا 12 گرم در روز ) می تواند مصرف گردد.

تنتور : 3 تا 6 میلی لیتر تا سه بار در روز( جمعاً 9 تا 18 میلی لیتردرروز ) توصیه می گردد.

عصاره روان : 1 تا 2 میلی لیتر تا سه بار در روز ( جمعاً 3 تا 6 میلی لیتر در روز ) توصیه می گردد.

قطره : در صورتی که از نوع استاندارد که حاوی 0/3 درصد هیپریسین است استفاده شود ،‌3 قطره تا سه نوبت در روز ( جمعاً 90 قطره در روز ) مصرف می گردد.

عوارض جانبی : در حد میزان مصرف دارویی معادل ( 2/7 میلی گرم هیپریسین بطور روزانه که مساوی 9 میلی لیتر قطره استاندارد می باشد ) دارای هیچگونه عارضه جانبی نمی باشد . با مقادیر مصرف زیاد ممکن است باعث حساسیت به نور گردد، البته این موضوع فقط در حیوانات مانند گوسفند گزارش شده و در انسان مشاهده نشده است.

احتمال داده می شود که با 30 تا 50 برابر مقدار مصرف دارویی می تواند حساسیت به نور ( فتوتوکسیسیته ) ایجاد کند . عوارض مطالعه شده بر حسب آمار این گیاه و فرآورده های مربوطه بسیار محدود می باشد بطوری که کلیه عوارض خفیف و موقتی آن به 2/5 درصد موارد مصرف کننده می رسد که شامل التهاب روده و معده به میزان 0/55 درصد ،‌آلرژی به گیاه به میزان 0/5 درصد ،‌ایجاد خستگی به میزان 0/4 درصد و بی خوابی به میزان 0/26 درصد می باشد.

استفاده های کلینیکی :

دپرسیون

اضطراب

میگرن

بی خوابی

احساس بی ارزشی

بی اشتهایی

خونسردی و بی احساسی

بدخوابی

موارد منع مصرف : فقط حساسیت به گیاه

تداخلات دارویی : با غذاهای دارای مقادیر زیاد تریپتامین مانند پنیر ، داروی فلوکستین ، مهار کننده MAO ،‌داروهای ضد ایدز ، داروهای قلبی حاوی دیگوگسین بهتر است مصرف نشود چون ممکن است مقدار کمی اثرات آنها را کاهش دهد.

موتاژنیسیته : با آزمایشات حیوانات کاملاً منفی بوده است.

اشکال دارویی موجود : قرص ،‌کپسول ،‌قطره و تنتور که خوراکی می باشند و ژل ،‌پماد ،‌کمپرس و روغن که اشکال موضعی آن هستند.

طریقه و مقدار مصرف :

قطره : هر نوبت 30 قطره تا روزی سه نوبت ( جمعاً‌90 قطره ) در مقدار کمی آب حل شده و میل شود.

قرص : روزی 1 تا 3 قرص بر حسب شدت بیماری میل شود.

تنتور و یا عصاره های روان استاندارد هیدروالکلی ( اتانولی ) : هر نوبت 2 تا 3 میلی لیتر و تا روزی سه نوبت ( جمعاً تا 9 میلی لیتر ).

مقدار مصرف انواع فرآورده ها به هر شکل تا معادل 7/2 میلی گرم هیپریسین ها در روز بلامانع است.

نکات قابل توجه :

1- از فرآورده های دارویی صنعتی این گیاه قرص و قطره هایپیران می باشد که در کلیه داروخانه های کشور بعنوان داروی رسمی ایران عرضه می گردند.

2- به علت بی خطری قرص و قطره هایپیران بطور رسمی بدون نسخه در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

3- گیاه علف چای دارای حدود 20 گونه و واریته در نقاط مختلف ایران است و چند گونه از آنها بسیار مشابه می باشند ، ولی فقط یک گونه آن دارویی است. همچنین بعضی از گونه ها نیز سمی می باشند ،‌ بهمین دلیل بهتر است از فرآورده های موجود در داروخانه ها استفاده نمود نه گیاه مربوطه تا خطری ایجاد نشود.

4- دارو دیر اثر بوده و اثرات آن از 4 تا 6 هفته پس از مصرف شروع می شود ،‌بنابراین برای رسیدن به اثرات مطلوب احتیاج به زمان است. توصیه می گردد برای اطمینان از اثر دارو حداقل مصرف آن را دوماه ادامه داد و در صورت بی اثر بودن موضوع را به پزشک و یا داروساز داروخانه در میان گذاشت.

5- قطره را هرگز نباید بطور مستقیم میل نمود و حتما باید در مقدار کمی آب رقیق گردد.

6- داروی هایپیران ممکن است در حدود 2 درصد افراد ایجاد دل آشوب معده گردد که پس از یک ماه مصرف از بین می رود.

7- در دو درصد افراد مصرف کننده جهت تسکین میگرن ممکن است در روز های اول مصرف سردرد ها افزایش یابد که پس از دو تا چهار هفته از بین رفته و تکرار نخواهد شد.

8- افرادی که برای تسکین میگرن از هایپیران استفاده می کنند باید هر روز آن را مصرف کنند. دارو در شروع حمله های میگرنی مانند داروهای شیمیایی چندان موثر نخواهد بود.

9- در صورت استفاده صحیح و با میزان کافی ، موفقیت تسکین میگرن توسط هایپیران در افراد ایرانی بیشتر از نود درصد می باشد. این موضوع توسط تحقیقات کلینیکی چند سال گذشته در دانشگاه انجام شده است.

10- موفقیت درمان افسردگی های ضعیف تا متوسط هایپیران 93 درصد بوده که با انجام چندین مطالعه کلینیکی در ایران و جهان مورد تایید قرار گرفته است.

11- فرآورده های مشابه هایپیران با نام های تجاری مختلف که توسط کارخانجات جهان ساخته میش وند ،‌پر مصرف ترین داروی گیاهی دهه اخیر در مشکلات روانی و افسردگی بوده است.

12- گیاه بلافاصله پس از چیدن باید خشک شود در غیر این صورت ممکن است مواد فعال آن از بین بروند.

13- گیاه علف چای یا گل راعی با گیاه چای معمولی ارتباطی ندارد و فقط علف چای بطور هرز در میان بوته های چای شمال کشور می روید و بدین نام مشهور گشته است.

علیرضا
01-02-2013, 08:10 AM
بنت قنسول: اسم علمی بنت القنسول Euphorbia pulcherrima ، از خانواده Euphorbia میباشد.این گونه بومی مکزیک است و ارتفاع آن به یک متر وگسترش آن به ۴۵ سانتی متر می رسد.

این گیاه در آمریکا برای تزیین دکوراسیون در خانه ها ، کلیساها ، ادارات ، و جاهای دیگر مخصوصاً در زمان کریسمس به کار میرود. همچنین آنها در بسیاری از مواد غذایی ، داروها و ... استفاده میشوند. در ایالات متحده ، 12 دسامبر روز ملی بنت قنسول است

برگهای آن بیضوی، سبز روشن با لبه صاف یا کمی دالبر دار دیده می شود. گلهای بنت القنسول به وسیله تعداد زیادی براکت بیضوی احاطه شده اند. گلها وبراکته ها در اواخر پاییز ظاهر می شودند. براکته ها معمولا قرمز رنگ بوده ولی به رنگ های سفید و صورتی نیز وجود دارند.

این درختچه خزان پذیر تا 40 سانتی‌متر گسترده میشود و دارای برگ‌های سرنیزه‌ای شكل بوده و در زمستان براكته‌های قرمز رنگ آن ظاهر می‌شوند

این گیاه روز کوتاه بوده به همین دلیل در پائیز گل می دهد و تمام زمستان دارای گل می باشد . برگها در شرایط نا مناسب دچار ریزش می شود

بنت القنسول به نور متوسط تا زیاد گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر هر هفته یکبار از خرداد تا آبان ماه مورد استفاده قرار داد

مخلوطی از خاک برگ و خاک جنگلی برای رشد و نمو این گیاه مناسب است.

در زمستان در جای گرم دور از وزش بادو بخاریها و اجاقهای گازی قرار گیرد.

این گیاه اگر گلهای آن در اسفند ماه برداشت شوند شاخه های گل دهنده بلند می شوند و از لحاظ گل بریده دارای ارزش می باشد

این گیاه روز کوتاه می باشد و در پاییز می توانید گل دادن آن را مشاهده نمایید . از این گیاه می توانید در اسفند ماه ، بهار و حتی تابستان قلمه تهیه کنید که رشد زیادی خواهد داشت و برای گل بریده مناسب می باشد . اگر می خواهید گیاه گلدانی داشته باشید بهتر است قلمه خود را در شهریور ماه بگیرید . نکته : هر چه قلمه ضخیم تر باشد ، گل درشت تری تولید خواهد کرد .

افزایش دما در روزهای پاییز گلدهی را به تاخیر می اندازد .

بنت قنسول گیاهی ارزان و آسان برای مراقبت میباشد. ارقامی که در حال حاضر موجود است در رنگ های مختلف از سفید ،قرمز ،زرد ،صورتی و مرجانی میباشد.

مشکلات بنت قنسول :
ریزش برگها : عامل آن می تواند کمبود ازت باشد . البته ضعف ریشه ها ، آبیاری زیاد ، بیماری های ریشه و زیادی کودهای شیمیایی هم می تواند باعث زردی و ریزش برگها شود .
ریزش برگهای پایینی : کمبود آب ( بهتر است بنت قنسول را آبیاری بارانی نکنید )
سوختگی کنار برگ : عامل آن کمبود کلسیم می باشد . نباید از کودهای دارای بنیان آمونیوم استفاده کرد .

گیاه نبت القنسول را می‌توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان، زمانیکه براکته های صورتی، قرمز و یا کرم رنگ تولید می کند، تکثیر کرد. در این زمان گیاه شروع به تولید ساقه های جدید میکند و شما می توانید با یک چاقوی تیز قلمه های انتهایی ساقه را جدا کنید. سپس آنها را در پودر هومون ریشه زایی فرو ببرید و هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر بکارید.

برای ریشه دار شدن قلمه ها بین 5 تا 7 هفته زمان لازم است . روزهای ابری و افزایش طول شب باعث تسریع در گلدهی بنت قنسول می گردد

این گیاه اگرچه سمی نیست، اماکسانی که به لاتکس حساس هستند ممکن است نسبت به آن واکنش های آلرژیک نشان دهند


[Only registered and activated users can see links]

علیرضا
01-02-2013, 08:19 AM
گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.

بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.

اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.

این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.

در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.

بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.

از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.

یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.

برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.

در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.

گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد

كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.

بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.

بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.

مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.

بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.

لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.

لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.

برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.

برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید

گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید

گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.

برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید

گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.

برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.

برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.

روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.

تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.

با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.

اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.[Only registered and activated users can see links]

علیرضا
01-02-2013, 08:22 AM
Zephyranthes جنس نسبتا بزرگ از گیاهان پیازی است که اکثر آنها بومی آمریکا و مناطق استوایی آن میباشد. آنها دارای ساقه های باریک و بلند دارای برگ میباشند که در انتها به گل صورتی زیبا ختم میشود. ساقه های آن توخالی میباشد. این گیاه با نام های متعددی از جمله fairy lily, rainflower, zephyr lily, magic lily, Atamasco lily, rain lily,Dave's Garden,زنبق صورتی,نیلوفر، باد صبا و سوسن شناخته میشود.

این گونه دارای گل های خیلی بزرگ و زیبا و خوشبو در ماه می به شکوفه مینشیند و بسیار مناسب برای کاشت در باغ یا نگهداری در منزل میباشد.

این گونه یکی از پررونق ترین گونه های جنس zephyranthes است و در تابستان گل میدهد. آنها را از اواخر تابستان تا اوایل پاییز می پرورانند. Robusta از 152 میلی متر تا 254 میلی متر (60-10 اینچ) بلند میشود.

گلهای این گیاه پیازی شیپوری صورتی به صورت افراشته بر روی هر ساقه در اواخر تابستان تا اوایل پائیز ظاهر میشوند.

برگهای آن نواری شکل و نیمه افراشته میباشد.

ارتفاع این گونه بالغ بر 12 اینچ میشود

مکان آفتابی با خاک مرطوب با زهکشی خوبی را میپسندد.

حداقل دمای قابل تحمل گیاه صفر درجه سانتیگراد میباشد.

تکثیر آن از طریق کاشت بذر در پائیز یا بهار امکان پذیر است.


[Only registered and activated users can see links]

علیرضا
01-02-2013, 08:26 AM
بعضی از مشکلاتی که علاقه مندان به گل و گیاه همیشه با آن روبرو هستند، مشغله و گرفتاری های افراد ، عدم نور کافی در منازل، عدم وجود فضا و امکانات کافی و همچنین کمبود زمان برای رسیدگی به گلها و گیاهان می باشد.
راه حل این مشکلات برای علاقه مندان به پرورش گل و گیاه ایجاد "تراریوم" است.
تراريوم، به نام های دیگری چون ویواریوم یا ویواریا (vivaria,vivarium) شناخته میشود که البته ویواریوم ها بیشتر برای نگهداری جانوران مورد استفاده قرار میگیرند
تراریوم یک سیستم نسبتا مستقل میباشد که تنها نیاز به یک بار آبیاری در ماه دارد.
مشکل نور و روشنایی نیز در تراریوم حل شده. یعنی با سنجش میزان نور در مکان های مختلف نیاز نوری گیاه اندازه گیری و لامپهای کمکی جهت رشد و نمو گیاهان درتراریوم نصب میشود به طوری که میتوان شادابترین گیاهان را در مکانهایی که حتی پنجره هم ندارند نگاهداری کرد .
ايجاد يك تراريوم ، بوجود آوردن طبيعتي كوچك در نزديكي ماست كه زيبايي آن ميتواند برايمان چشم نواز باشد
آكواريومي از كار افتاده يا يك ظرف شيشه اي نسبتا بزرگ در پشت پنجره يا جايي كه امكان استفاده از نور فلورسنت را در دسترس داشته باشد ميتواند گلخانه اي كوچك را فراهم كند.
از تراريوم ميتوان براي آموزش بسياري از نكات علمي به كودكان يا بررسي شرايط خاصي در تحقيق علمي سود برد
در تراريوم ميتوان به جنبه هاي ديگري از شرايط زيستي و نگهداري گياه پي برد و آنرا تحت نظر داشت . به عنوان مثال در باغ شيشه اي يا تراريوم ميتوانيم همانطور كه رويش برگ و ساقه را مشاهده ميكنيم ، نظاره گر توسعه و رشد ريشه هم باشيم .
از تراريوم ميتوانيم براي سبز كردن بذر گياهان يا قلمه و پياز آنها استفاده كرده و پس از سبز شدن ميتوان گياهان را به محل اصلي انتقال دهيم .
اگر ظرف تراريوم ما به اندازه كافي بزرگ باشد ميتواند نقش بيمارستان را براي گياهاني كه طراوت اوليه خود را از دست داده اند ايفا كند .
تراریوم محیطی کاملا پاک، ضد عفونی شده ، استریل و بهداشتی و ایزوله است که کوچکترین آلودگی به آن راه ندارد و شما بابت عدم وجود بیماری های گیاهی میتونید خیالتان راحت باشد و مجموعه ای از گیاهان سالم را در کنار هم داشته باشید .
از مزیتهای دیگر تراریوم میتوان به تنوع گیاهان درون آن اشاره کرد یعنی شما در یک مجموعه میتوانید انواع مختلفی از گیاهان با شرایط محیطی یکسان را داشته باشید برای مثال میتوان از ارکیده و بنفشه آفریقایی نام برد که از زیباترین گیاهان آپارتمانی میباشند.
در تراریوم ، مقدار خاک ، نور، تعداد و نوع گیاهان در این سیستم با محاسبات دقیق علمی به گونه ای گزینش می شوند که بعد از طراحی و راه اندازی دیگر به رسیدگی زیاد مانند آبیاری مداوم ،کوددهی و تعویض خاک نیاز ندارند .

به طور کلی با تراریوم شما میتوانید طبیعت و آرامش را با تمام زیبایی و اثرات مثبت روحی آن به محیط زیندگی و محل کار خود آورده و از آن لذت ببرید .تاریخچه:
تراریوم در لغت به معنی باغ شیشه ای است که اولین بار توسط یک پزشک جراح انگلسی بنامNatanail Ward در سال 1829 ایجادشد . البته این کارکاملاً اتفاقی بود و طی یک تجربه ای که هیچ ربطی به باغبانی نداشت دکتر وارد آن را کشف کرد .در واقع او می خواست پرورش دادن و تغییر و تحول پیله ای پروانه را امتحان نمایداما متوجه شد که آلودگی هوای حاصل از کارخانه های لندن که نزدیک منزلش بود مانع از رشد آنها می شود در طی دوره مشابهی دکتر وارد چرخه زندگی پروانه ها را در شرایط طبیعی مورد بررسی قرار داد به این شکل که او شفیره پروانه ای را در یک ظرف مربای قرار داد و سپس مقداری خاک درون آن ریخت بعداز چند هفته دکتر وارد یک گیاه درون آن مشاهده کرد و این گیاه از بذری که درون خاک حاصل شده بود او فهمید وقتی گیاه رطوبت را از طریق سطح برگهایش از دست می دهد رطوبت روی دیواره شیشه تجمع می یابد و شکل آب در آمده و مجدداً به کف ظرف برمی گردد این چرخه پایدار باران
Cycle Rain درون ظرف ، یکسری شرایط ایده ال برای رشد کامل و سالم گیاه فراهم می کند. دکتر وارد فهمید که این پدیده امری ضروری برای بازگشت مقداری از آب به گیاه برای جلوگیری از خشک شدن آن است و بعد از گذشت چند هفته گیاه بدون هچگونه مراقبتی به رشد خود ادامه داد وی نیز دو باغ شیشه ای (تراریوم) کوچک تهیه کرد که در آن سرخس و نوعی گیاه از خانواده غلات کاشته بود و آنها را با کشتی به سیدنی استرالیا فرستاد و در طول سفر که به مدت هشت ماه به طول انجامید و علیرغم تغییرات فاحش درجه حرارت در طول سفر گیاهان به خوبی رشد کردند و صحیح و سالم به استرالیا رسیدند و مجدداً در شرایط مشابهی آنها را به لندن باز گرداند و بیش از یکصد و پنجاه سال پیش این ظروف برای رشد و جابجایی گیاهان مورد استفاده قرار می گرفتند و امروزه نیز خیلی از خزانه داران ، باغبانها ، گیاه بازان از این ظروف برای کشت گیاهان استفاده می کنند و بیشتر جنبه تزئینی دارد .


ترایوم عبارت است از محیطی برای پرورش و نگهداری گیاهان و یابه عبارت دیگر محیطی برای ایجاد ریز اقلیمی با رطوبت بالا برای گیاهان که اکثراً بومی جنگل های مرطوب جنوب و مرکز آمریکا و جنوب شرقی آسیا و آفریقا هستند و عملاً سازگار با هم نیز می باشند و در یک ظرف سربسته رشد می کنند گفته می شود.این محیط با توجه به ویژگیهای یک گلخانه که فضای مرطوب و ایده آلی برای رشد گیاه فراهم می کندطراحی شده است و با توجه به ابعاد آن امکان قرار دادن انواع و اقسام گلها و گیاهان را در اندازه های کوچک و بزرگ در کنار فراهم می کندو چون رطوبت در آن در یک چرخه حفظ می شود به توجه بسیار کمی نیاز دارد پرورش و نگهداری گل وگیاه در این محیط نه تنها به خاطر زیبایی صورت می گیرد بلکه دارای فواید عملی و علمی نیز می باشد از این محیط می توان برای سبز کردن بذر گیاهان مختلف مثل سبزیجات استفاده کرد به این صورت که در داخل آنها به این صورت که در داخل آنها قطعه ای کاغذ از نوع کاغذ های خشک کن و یا قسمتی از یک پوشه غیر روغنی که می تواند رطوبت را رد خود نگه دارد قرار دادو سپس با افزودن مقداری از آب بذر مورد نطر را روی آن کاشت و بعد از آن ظرف راکه واقع محیط مناسب و مساعدی جهت زشد گیاه مورد نطر فراهم آورده را باید در محلی گرم و نسبتاً روشن در حالیکه درب آن را بسته است قرار داد و پس از جوانه زدن گیاه را بایدبه محل اصلی انتقال داد .
از تراریوم می توان برای انواع گیاهانی که در محیط طبیعی منازل امکان نگهداری از آنها امکان ندارد استفاده نمود و از طرفی این شیوه مناسبی برای آموزش رشد گیاهان و نحوه اثر متقابل بین گیاه ومحیط به دانش آموزان باشد استفاده از تراریوم بجای یک دسته گل که اصولاً مردم در مناسبت های مختلف بعنوان هدیه به همدیگر می دهند جایگزین خوبی باشد زیرا ار یک طرف بسیار زیبا و طراحی جذاب آن می تواند چشم گیر باشد و از طرف دیگر ماندگاری و دوام بیشتری داشته باشد .

ظروف تراریوم :
بطور کلی ظرف مورد استفاده جهت محیط تراریوم دونوع باز و بسته است و اصولاً مواردی که می توان به آن اشاره نمود شامل آکواریوم ، پارچ دهان گشاد ، تنگ ماهی ، شیشه مربا ویا ظروف شیشه ای بدون استفاده در طرح و شکلهای گوناگون می باشد. در یک تقسیم بندی ساده با توجه به شکل ظروف مورد استفاده به سه دسته یا گروه ذیل تقسیم کرد :
• محفظه های چهارگوش
• جامها و محفظه های دهان گشاد و ظروف گرد
• بطریها و ظرفهای که دهانه تنگ دارند و کشت گیاهان درآنها به سختی انجام می گیرد و نیازی به در پوش ندارد .
اندازه گیاه عامل مهمی برای اتنخای ظروف می باشد از طرفی ظرف انتخابی باید اجازه نفوذ نور کافی به داخل جهت استفاده گیاه در فرآیند فتوسنتز را بدهد.شیشه هاش مات و رنگی گزینه های خوبی نخواهد بود و در صورتی که از شیشه های رنگی استفاده می شود حداقل سعی کنید شیشه های انتخابی کمرنگ باشد ودر ضمن از گیاهان سایه دوست استفاده شود هرچند در این محیط گیاهان جالبی با این شرایط رشد نخواهندیافت.دقت شود ظرف انتخابی ترک یا خراشیدگی نداشته باشد و قبل از استفاده استرلیزه شود که این امر با آب داغ یا مایع شوینده میسر می شود و اگر ظرف انتخابی درب درا است دقت شود که درب آن مانع ورود و خروج آب شود.بطور کلی ظروف چهار گوش برای تراریوم عالی بوده و کاشت در آنها به دلیل سهولت انجام کار بسیار مناسب است این ظروف دهان گشاد ترین ظرفها برای تراریوم می باشند و اندازه آنها برحسب سلیقه ، نوع کار ، فضا و اندازه گیاه متفاوت می باشد ازطرفی وقتی این ظروف مانند تنگ ماهی ، جامهای دهانه گشاد ویا حبابهای شیشه ای به تراریوم تبدیل می شوند منظره جالبی به خود می گیرند و در واقع اینگونه ظرف ها عمدتاً به خاطر داشتن یک انحنا در قسمت میانی جای کافی برای رشد گیاهان جوان دارند.استفاده ازظرفهای دهانه تنگ یا بطریهای دارای فضای مناسب به دلیل سختی کاشت گیاه درون آنها و معدود و محدود بودن گیاهان و همچنین تنگی درب ورودی به اندازه ظروف دهانه گشاد مرسوم نیستند .

انتخاب گیاه :
در تراریوم انتخاب گیاه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد لذا گیاهانی که رشدشان سریع نیست بهترین انتخاب هستند. از طرفی در نظر گرفتن مواد غذایی و نیازهای گیاهی ازجمله آب ، نور،وغیره ... وسازگاری گونه های انتخابی نباید فراموش شود. با این وصف انتخاب گیاهان با ارتفاع ، شکل و رنگ متفاوت منظره ای زیبایی ایجادمی کند از جمله گیاهان که می توان در تراریوماستفاده نمود عبارتند از:بگونیا ، پرسیاوشان ، دیفن باخیا ، دراسنا ، مارانتا ، فیلودندرون، بنفشه های آفریقایی ، برگ بیدی ، سرخس نر ، فیکوس .

همچنین تراریوم میتواند برای نگهداري نوعي جانور باشد و نه فقط نگهداري گياه. در تراريوم هزاران نوع جانور مختلف از انواع خزندگان مثل انواع مار ها و مارمولك ها و لاك پشت ها و ... تا انواع دوزيستان مثل سمندر ها و قوراغه ها و ... و انواع ماهي دو تنفسي و انواع حشرات مثل عقربو رتيل و هزارپا و پروانه و ملخ و ... نگهداري مي شوند. براي هر يك از اين جانوران شما بايد محيط زيست خاص خود رو به وجود بياوريد. پس بهتر است كه اول نوع جانور رو مشخص نمایید و سپس در مورد اندازه ، نوع تراريوم كه خشكي باشد يا آبي يا مخلوطي از هر دو ، دماي آن ، انواع وسايل مورد نياز براي آن و دكوراسيون آن تحقیق نمایید. شما براي ساختن تراريوم جانوری ، احتياج به سفارش يك آكواريوم داريد ، باز هم با توجه به نوع جانوري كه قصد نگهداري داريد ، ممكنه احتياج به درپوش داشته باشيد يا عدم وجود درپوش مطلوب باشد. در صورت احتياج به درپوش در 90 درصد مواقع درپوش به حالت كشويي را خودتان متناسب با نيازتان در منزل با چسب آكحواريوم بسازيد. مثل آكواريوم ، آب نبايد كلر دار باشد. چراغ هالوژن و فلورسنت و البته در صورت دسترسي چراغ UV از وسايل مورد نياز موجدات تراريومي هستند. انواع تخته سنگ ها و گياهاني كه در آكواريوم به كار مي رود را مي توان براي تزيين تراريوم استفاده كرد. نوع خشكي و آب بايد بستگي به نوع جانور و وضعيتي كه در موقع رفتن از خشكي به آب براي آن آسان تر است ، ساخته شود. ارتفاع آب در صورت لزوم و خشكي در صورت لزوم ، بستگي به نوع جانور و اندازه آن دارد. در مورد غذا هم كه باز بستگي به نوع جانور دارد ، ولي براي آبزيان تقريبا مي شه گفت كه مشابهتي با غذاهاي ماهيان زينتي داره. نور و عدم وجود نور و البته ساعات آن بستگي به نوع جانور داره. استفاده از گياهان طبيعي يا عدم استفاده از آنان با به موجود تراريومي بستگي دارد. طراحي خود تراريوم براي ساخت (كه اولين و مهم ترين مسئله است) باز به نوع جاندار بستگي دارد. وجود جريان كند يا كند يا عدم وجود جريان در آب به نوع جانور بستگي دارد. نوع فيلتراسيون آب و وسايل مورد نياز براي اين كار مشابه با ماهيان زينتي بوده ولي باز هم به نوع جاندار بستگي دارد. پس در ابتدا بايد نوع جانوري كه قصد داريم در تراريوم نگه داريد مشخص شود.[Only registered and activated users can see links]

علیرضا
01-03-2013, 08:06 AM
گیاه عنکبوتی یک گونه گلدار از جنس Cleome و از خانواده Capparaceae می باشد .
این گیاه بومی آمریکای جنوبی می باشد و در گستره ای بین برزیل تا آرژانتین دیده می شود.
گیاهی یک ساله می باشد و بیشتر به خاطر گلهایش محبوب می باشد و برای مرزبندی کردن و در امتداد نرده کاشتن مناسب است.

گل عنکبوتی تا ارتفاع 150 سانتی متر رشد می کند و یک سال نیاز دارد تا به این ارتفاع برسد. گیاهی گلدار است که فصل گلدهی آن از اواخر بهار است تا اوایل پائیز .
گلهای این گیاه به رنگهای بنفش، صورتی، سفید می باشد و معطر هستند.
گلها شامل 4 گلبرگ و 6 پرچم بلند هستند ، که این پرچم ها شبیه پاهای عنکبوت هستند وبه گل ظاهری عنکبوتی شکل بخشیده اند.
میوه این گیاه به صورت کپسول می باشد که 15 سانتی متر طول دارد و گستردگی آن 3 میلی متر می باشد و حاوی چند دانه است.
برگها به شکل مرتبی می باشند.
ساقه گیاه سفت و سخت می باشد .
گل این گیاه برای پرندگان و پروانه ها و حشرات بسیار جذاب می باشد.
این گیاه معمولا در مناطق معتدل کاشته می شود.

نگهداری این گل بسیار ساده می باشد .
بهتر است خاک، لومی یا شنی خوب زهکشی شده باشد . دمای بین 16 تا 34 درجه را تحمل می کند ، سرما و باد سرد برای این گیاه کشنده می باشد .
تحمل خشکی را دارد و نباید زیاد آبیاری شود.
در جای آفتابی باید قرار گیرد.

تکثیر این گیاه از طریق کاشت دانه می باشد:
دانه را در پائیز از گیاه بردارید برای کاشتن در بهار سال بعد .
بذر را داخل گلدان در فضای بسته و گرم بکارید ، 6 تا 8 هفته طول می کشد که جوانه بزند ، بعد آن را به بیرون منتقل کنید

در مورد این گیاه باید مراقب شته، کنه های عنکبوتی، مگس سفید باشید

گل عنکبوتی شامل برامدگی ها و لبه هایی تیز می باشد ، هنگام جابه جا کردن مراقب باشید.


[Only registered and activated users can see links]

علیرضا
01-03-2013, 08:11 AM
Ragged Robin علفی چند ساله است از خانواده Caryophyllaceae و بومی اروپا می باشد.
این گیاه در کنار جاده ها ، علفزارها و مراتع مرطوب به وفور دیده می شود، در بریتانیا به علت کشاورزی مدرن و تخلیه اراضی مرطوب ، این گیاه تقریبا ریشه کن شده است.

Ragged Robin گیاهی کم شاخ و برگ می باشد با گلهای متعدد که ارتفاعش بین 20 تا 90 سانتی متر می باشد و بین 2 تا 5 سال طول می کشد تا به رشد نهایی برسد.
رنگ گلها به رنگ صورتی و یا قرمز می باشد و فصل شکوفایی گلها از ماه خرداد تا ماه مرداد می باشد .
گل این گیاه 5 گلبرگ باریک دارد که هر گلبرگ به 4 بخش تقسیم می شود و باعث شده است گل ظاهری درهم داشته باشد و به همین علت آن را گل توسرخ آشفته می نامند.
برگها به صورت زوج می باشند و به همراه برگهای پائینی ظاهری قاشقی شکل دارند.
ساقه این گیاه موهای زبری دارد و به همین علت هنگام لمس کردن بسیار ناصاف می باشد.
پروانه ها و زنبورها از شهد این گل تغذیه می کنند.
میوه این گیاه که بین 6 میلی متر تا 10 میلی متر می باشد شامل کپسولی است که پر از دانه می باشد و از ماه مرداد به بعد روی گل دیده می شود.
امروزه این گیاه در شمال شرقی آمریکا نیز به وفور دیده می شود.

نگهداری این گیاه بسیار ساده می باشد ، دمای بین 6 تا 28 درجه برای این گیاه مناسب است .
خاک مناسب برای این گیاه ، خاک رس یا لوم یا ماسه ای خوب زهکشی شده میباشد و باید خاک تا حدی مرطوب باشد
بهتر است این گیاه در آفتاب قرار گیرد تا رشد بهتری داشته باشد.
هیچ آفت یا بیماری ، این گیاه را تهدید نمی کند

تکثیر این گیاه توسط کاشتن بذر، تقسیم و یا گرفتن قلمه از ساقه صورت می گیرد .

هشدار: این گیاه حاوی ساپونین می باشد که تا حدی سمی است ، ولی به صورت ضعیف توسط بدن جذب می شود.


[Only registered and activated users can see links]

یگانه
01-24-2013, 11:12 PM
ـ خانواده: Liliaceae
ـ نام علمی: Talipa Pueen of night

گیاه پیازی است که بلندی آن به ۶۰ سانتی‌متر می‌سد. گل‌های آن به رنگ خرمائی تیره مایل به مشکی بوده و تیره‌ترین نوع گل لاله است که روی ساقه‌های قوی در اواخر بهار ظاهر می‌شود...


ـ نیازها:

به مکان آفتابی و خاک با زهکشی خوب نیاز دارد. پیازها را پس از خشک‌شدن برگ‌ها از خاک درآورده در محل خشک جهت کاشت در پائیز انبار می‌کنند.

ـ ازدیاد:
به وسیله تقسیم پیازها در پائیز یا کاشت بذر در بهار یا پائیز امکان‌پذیر است.

ROZHAN
02-05-2013, 07:53 PM
محبوبه شب :

نام علمی : Cestrum nocturnum

خانواده : Solanaceae

نام انگلیسی : Cock’seggs

مورفولوژی

درختچه‌ای است همیشه سبز، بومی آرژانتین با گلهای كوچك سبز ـ لیموئی رنگ و خوشه‌ای كه اواخر بهار تا اواخر تابستان ظاهر می‌شوند و جنبه زینتی ندارند ولی در شبهای تابستان عطر بسیار مطبوع آنها در فضا می‌پیچید.

در شمال كشورمان میوه‌های سفید و درشت شبیه تخم پرندگان تولید می‌كند حداكثر بلندی آن 4 متر است و در مناطق گرم سرتاسر سال گل دارد.

نیازها
به سرما مقاوم نیست و در مناطق سردسیر باید در زمستان از سرما محفوظ بماند بنابراین بهتر است درگلدان كاشته شود تا در فصل سرما (در تهران نیمه دوم پائیز) به محل مناسب انتقال یابد.

در فصل گرما نیاز به آبیاری فراوان دارد نیازمند خاك سبك و قوی و نور غیرمستقیم آفتاب است و هر پانزده روز یكبار از فروردین تا شهریورماه به كود مایع یا تركیبی از اوره، فسفات آمونیم و فسفات دوپتاس با تركیب 15 ـ 30 ـ 15 نیاز دارد.

كاربرد
قراردادن گلدان آن در بالكن‌ها و كنار پنجره ساختمانها مناسب می‌باشد زیرا عطر نافذ گلهای آن كه شبها باز می‌شوند در محیط درون ساختمان می‌پیچد.

ازدیاد
بوسیله قلمه در پاییز، برای این منظور از شاخه‌های خشبی نازك آن قلمه‌هایی به طول 12 ـ 10 سانتیمتر تهیه می‌كنند و آنرا در ماسه نرم فرو كرده، در دمائی حدود 15ـ 10 درجه سانتیگراد نگهداری می‌كنند

ظرف مدت 3ـ 2 ماه قلمه ها ریشه دار شده و بعد آنها را به گلدان منتقل می‌نمایند

ROZHAN
02-05-2013, 07:53 PM
پیچ امین الدوله :

نام علمی : Lonicera Japonica

پیچ امین الدوله ، Lonicera از گیاهان خانواده كاپریفولیاسه Caprifoliacea و جزو گیاهان بالارونده و متداول قدیمی بوده و در بیشتر منازل قدیمی برای پوشش آلاچیق ، چَپَر ، داربست های چوبی از آن استفاده میكردند .

از انواع مشهور آن عبارتند از :

1 ـ پیچ امین الدوله پریكلی منیوم L.periclymenium: است كه عطری بسیار دلپذیر دارد .

گلهای لوله ای شكل گلدسته ای به رنگهای سفید ، كرم و ارغوانی ملایم تمام گیاه را می پوشاند .

شكفتگی گلهایش از اواسط خرداد تا شهریور ماه است .

2 ـ پیچ امین الدوله بلژیكا L.belgica: كه شكفتگی گلهایش زودرس میباشد.

گلبرگها به رنگهای گوناگون مشاهده میشوند و بخصوص قسمت خارجی گلبرگها تیره تراست .

3 ـ پیچ امین الدوله سرو تینا Serotina: كه شكفتگی گلهایش به كندی وآرام صورت میگیرد.

از ارقام دیگر این گیاه نوعی دورَگِه وجود دارد كه گلهای زرد پرتقالی و برگهای دائمی دارد.

گلهای این گونه بخصوص بدون عطر و دارای دوام طولانی است و ازتیرماه تا آذرماه ادامه دارد.

دو رَگِه دیگری از این درختچه وجود دارد كه دارای گلهای زرد ارغوانی بوده و فقط در تابستان گل میدهد .

4 ـ پیچ امین الدوله ژاپونی L.japonica: این گونه از انواع مقاوم و نیرومند است .

از اردیبهشت ماه تا هنگام یخبندان غرق درگلهای سفید میباشد .

در اواخر دوران گلدهی گلبرگهایش به رنگ زرد و یا كِرِم در میآیند و تا كنون دو رقم ژاپنی آن مشاهده شده است .

5 ـ پیچ امین الدوله چینی L.chinensis: دارای گلهای صورتی و برگهای ارغوانی است و تضاد بین این دو رنگ حالت عجیبی بوجود می آورند .

6 ـ پیچ امین الدوله رتیكولاتا L.Reticulata: از انواع پاكوتاه بوده در سینه مال و خاكهای شیب دار برای جلوگیری از ریزش خاك و سبز كردن خاك مورد استفاده قرار میگیرد . تمام انواع این درختچه پیچنده هستند و شاخه ها بدور پایه انتخاب شده میپیچند .

پایه ها اگر به شكل طاق كوچك یا داربست های چوبی كوتاه و بلند انتخاب شوند به تزئین باغچه كمك میكنند .

این درختچه نیاز مبرم به آفتاب و محلهای آفتابرو دارد . خاك غنی و آب فراوان ازاحتیاجات اولیه رویش این گیاه میباشد. احتیاج به هرس مفصل ندارد ولی باید هر چند وقت یكبار هرس كوچكی روی شاخه های آن انجام پذیرد تا زمانی كه محل خود را پوشیده و سر سبز نگاه دارد .

توضیح بیشتر اینکه هر گیاهی را می توان در اطاق نگهداری و پرورش داد ولی ممکن است شرایط زندگی برای بعضی از گیاهان در محلی بجز محل طبیعی زندگی آنان ناسازگار و مشکل باشد و نتیجه مطلوب حاصل نگردد

برگ ها
برگ ها همیشه ایام سبزند اما در زمستان قسمت های پایین شاخه ها تعدادی از برگ های خود را از دست می دهند.

گلدهی
گل ها که معمولاً زرد یا سفیدرنگ هستند، بسیار معطرند و در اوایل بهار شکفته می شوند. در بعضی گونه ها گل ها ابتدا سفیدرنگند ولی به تدریج زرد می شوند.

نور
بدون شک گیاهان گلدار برای گلدهی به نور کامل آفتاب احتیاج دارند اما برای پیچ امین الدوله محیط های نیمه سایه و حتی سایه کامل مشکل خاصی ایجاد نمی کند اما به هر حال تاریکی به عنوان یک عامل محدودکننده، گلدهی را به تأخیر می اندازد و موجب کاهش گل ها می گردد.

ازدیاد
پیچ امین الدوله را می توان به آسانی با روش های مختلفی مانند خوابانیدن شاخه و یا قلمه ساقه تکثیر نمود.

تکثیر به روش قلمه
بهار زمان مناسبی برای ازدیاد پیچ امین الدوله است. در بهار از ساقه های برگدار و نرم که قدری چوبی هستند، قلمه تهیه کنید.

بهتر است بستر کاشت قلمه ها خیس و نمناک باشد.

خوابانیدن شاخه
خوابانیدن شاخه روش مناسبی برای ازدیاد پیچ امین الدوله است. شاخه های بلند را طوری در خاک قرار دهید که نوک شاخه ها بیرون از خاک باشد. عمق مناسب برای قرار گرفتن شاخه در خاک حداقل سه سانتی متر است.

بعد از یک یا دو ماه شاخه در محل تماس با خاک ریشه می زند. اگر عمل خوابانیدن شاخه در گلدان انجام شود، به سادگی می توانیم بعد از ریشه دار شدن، شاخه ها را با قیچی از پایه اصلی جدا کنیم و گلدان را به محل مناسب منتقل کنیم.

هرس
هرس پیچ امین الدوله بیشتر به منظور فرم دهی انجام می شود، شاخه های مزاحم را حذف کنید و شاخه های خوش فرم را به قیم ببندید. معمولاً بعضی از شاخه های داخلی پیر و گاهی خشک می شوند. آنها را جدا کنید. تا گیاه شکل مناسب خود را پیدا کند.

ROZHAN
02-05-2013, 07:56 PM
آگلونما ماریا :aglaonema maria : نام علمی
خانواده : Araceae - گلشیپوریان

گیاهی همیشه سبز و پایا با برگهای زینتی می‌باشد برگهای آن (مستطیلی نیزه‌ای )می باشد اندازه برگها بر حسب گونه بطول 25 سانتیمتر و پهنای 12 سانتیمتر نیز می‌باشد ارتفاع گیاه برحسب گونه تقریباً بین 20تا 40 سانتیمتر در سطح فوقانی خود تغییر می‌کند دارای نقاط و یا لکه‌های سبز تیره می‌باشد.
گلهای این گیاه سفید و در تابستان آشکار می‌شود. میوه‌های آن قرمز رنگ می‌باشد"ماریا" دارای برگ هاتی نیزه ای شکل، براق ، به رنگ سبز تیره است. این رقم دارای ترکیب می باشد با بلورهای نقره ای تزئین شده است. دارای گل سفید کوچک می باشد که به صورت پراکنده دیده میشوند. این گونه رشد آهسته تری نسبت به ارقام دیگر آگلونما دارد
از قرار دادن گیاه در مقابل نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. با وجودی که گیاه نسبتاً به مکانهای تاریک مقاوم است از قرار دادن دائمی آن در چنین مکانهایی اجتناب کنید. گیاه در مقابل دود و گاز حاصله از شوفاژ حساس است و به سرعت برگهای پائینی خود را از دست می‌دهد.گیاه به رطوبت جو نیازمند است بنابراین در تابستان گیاه را با آب اسپری نمائید. از آبیاری زیاد بویژه در زمستان خوداری نمائید
درجه حرارت زمستان باید 15-13 درجه سانتیگراد باشد .

تکثیر بوسیله قلمه :
در بهار می‌توان قلمه‌هایی از ساقه گیاه گرفته و در مخلوطی از ماسه، پیت در دمای 21-18 درجه سانتیگراد کاشت

ROZHAN
02-05-2013, 07:56 PM
آمورفوفالوس تیتانوم : AMORPHOPHALLUS TITANUM : نام علمی خانواده : ARACEAE - گلشیپوریان


آمورفوفالوس تیتانوم گونه ای از گیاهان گلدار از جنس Amorphophallus در خانواده گلشیپوریان است که شهرت آن به گل آذین بسیار بزرگ آن است که شاید بتوان آن را بزرگترین گل در جهان دانست (گیاه Talipot palm در بزرگی گل آذین میتواند با این گیاه رقابت کند) .
این گیاه با عناوین مختلفی از جمله گیاه تیتان,گل مردگان,corpse flower,corpse plant,carrion flower شناخته میشود. گیاه تیتان بومی غرب سوماترا است و در جا هایی یی که دارای جنگلهای انبوه و سنگ های آهکی باشد میتواند رشد کند. این گیاه معمولاً در باغ های گیاه شناسی معتبر و توسط مجموعه داران خصوصی در سراسر جهان کشت می شود.نام "Titan Arum" که این گیاه بیشتر به آن شهرت دارد اولین بار توسط David Attenborough مجری و گوینده مستند تلویزیونی بی بی سی که از این گل و گرده افشانی آن فیلم برداری میکرد ابداع شد.بزرگترین نمونه از این گل که در کتاب رکورد های گینس نیز به ثبت رسیده است با ارتفاع 3.1 متر (10 فوت و 2.25 اینچ) بلندی در تاریخ 18 ژوئن 2010 در ایالات متحده آمریکا به نمایش گذاشته شد.در ظاهر، گل آذین گیاه طرحی از یک گل بزرگ را در ذهن تداعی میکند اما در واقع این به ظاهر گل , نوعی گل آذین سنبله به نام اسپادیکس (spadix) است. در گل آذین اسپادیکس ، تعداد زیادی گل نر و ماده بروی محوری گوشتی و ضخیم مجتمع شده اند و تمام این محور گوشتی را برگکی رنگین که با آن اسپات (Spathe) می گویند احاطه می کند .گل آذین گیاه تیتان می تواند به بیش از 3 متر (10 فوت) ارتفاع برسد. ظاهر این گل به نظر می رسد که از یک گلبرگ بزرگ تشکیل شده باشد. این گل دارای وجه خارجی سبز رنگ بوده که پس از شکفتن وجه داخلی آن به رنگ قرمز کبود ظاهر میشود.در گیاه تیتان ، اسپادیکس حدود 3 متر رشد می کند و بروی این گل آذین 3 متری هزاران گل قرار می گیرند . معمولاً 3 تا 4 هفته پس از رویش جوانه ، اسپات باز می شود ، اسپات تیتان در خارج سبز رنگ است ولی در قسمت داخلی قرمز تا بنفش تیره است . اسپات چند روز بیشتر باز نمی ماند وپس از آن محور اسپادیکس در مدت 3 تا 5 روز تخریب می گردد .گرده افشانی این گیاه نیز در نوع خود بی نظیر است . گیاه بویی مشمئز کننده مانند لاشه پوسیده حیوانات تولید می کند که باعث جلب حشرات بویژه مگسها میشود . به علت همین بو است که گیاه تیتان را گل مردگان نیز می نامند . در واقع علت ایجاد این بو ، سنتز ترکیبات گوگرد دار در محور گل اذین است . نکته مهم اینجاست که ترکیبات گوگردی به راحتی در فضا پخش نمی شوند به همین جهت گیاه تیتان حجم زیادی از کربوهیدراتها ذخیره ای خود را می سوزاند و گرما تولید می کند ؛ بر اثر این گرما که در بخشهای راسی محور به 36 تا 38 درجه نیز می رسد ترکیبات گوگرد دار تبخیر شده و در هوا پخش می شوند و می توانند تا فواصل دورتری منتقل شده و حشرات بشتری را جلب کند ، این عمل میزان گرده افشانی موفقیت آمیز را افزایش می دهد .گلهای ماده در گیاه تیتان ابتدا باز می شوند و یک تا دو روز پس از آن گلهای نر باز می شوند ؛ این عمل باعث می شود خود لقاحی در گیاه به حداقل ممکن برسد وخزانه ژنتیکی گیاه غنی تر گردداگر گرده افشانی با موفقیت صورت گیرد بروی محور , میوه ها ایجاد می گردند که با افتادن اسپات نمایان می شوند . میوه های رسیده ، قرمز ، نارنجی تا زرد هستند . رنگ میوه ها باعث جذب پرندگان می شود . پس از اینکه پرندگان میوه های تیتان را به مصرف رساندن ، بذر گیاه از طریق فضله پرنده دفع شده و به این ترتیب در محیط پراکنده می گردند .غده زیر زمینی گیاه که گل آذین را ایجاد کرده بود ، پس از تولید بذر حجم زیادی از ذخیره غذایی و انرژی خود را از دست داده است و برای بازیافتن مجدد انرژی خود لازم است مجددا ترکیبات پر انرژی سنتز کند . اما در گیاهان که انرژی خود را از طریق خورشید و به واسطه فتوسنتز توسط برگها بدست می اورند
لازم است پس از گلدهی , برگ ایجاد گردد . گیاه تیتان تنها یک برگ غول پیکر با طول حدود 6 متر ایجاد می کند که بی شباهت به یک درختچه نیست !
برگ ازغده زیر زمینی ایجاد می گردد و واجد دمبرگی قطور است , برگ به صورت منشعب با برگچه های سه قسمتی در انتهای دمبرگ تشکیل می گردند . پس از تشکیل برگ فتوسنتز اغاز شده و مواد پرانرژی سنتز شده به غده زیر زمینی رفته و در آنجا ذخیره می گردند پس از اینکه مواد به حد کافی در غده ذخیره شدند ؛ غده به مدت چهار ماه به حالت خفته درامده و پس از آن چرخه جدیدی آغاز شده و اسپادیکس جدیدی شکل می گیرد . توجه داشته باشید که ذخیره سازی مواد در غده زیرزمینی چندین سال به طول می انجامد , به همین جهت است که گل آذین گیاه را نمی توان همیشه در طبیعت مشاهده کرددمبرگ سبز رنگ برای جلوگیری از آسیب دیده گی خود شیوه ی جالبی را برگزیده است . گونه ای گلسنگ قهوه ای رنگ بروی دمبرگ این گیاه رشد کرده و باعث می شود رنگ سبز دمبرگ به قهوه ای تغییر یابد و دمبرگ به صورت تنه قطور درختی درآید که این باعث می شود تا حد زیادی از آسیب جانوران و تصادم آنها با دمبرگ گیاه جلوگیری کند . تکثیر تیتان در خارج از جنگلهای بارانی سوماترای اندونزی بسیار مشکل و اکثرا ناموفق است

ROZHAN
02-05-2013, 07:57 PM
آنتریوم آندرانوم :

ANTHURIUM ANDRAEANUM : نام علمیخانواده : ARACEAE - گلشیپوریان

گیاه دائمی گلخانه ای از جنس Anthurium و خانواده گلشیپوریان بومی کلمبیا و اکوادور دارای ریشه های ضخیم و گوشتی و برگهایی که در انواع آن به اشکال مختلف و بسیار متنوع میباشد. گلهای آن خوشه ای و پیچیده شده در یک براکته ی بزرگ قلبی شکل رنگی می باشد.

این گیاه به دلیل گلهای بادوام و زیبایش علاقه مندان زیادی دارد. آنتوریم در شرایط ایده آل نزدیک به دو ماه گل را بر روی خود نگه میدارد. بسیاری از گونه های آنتوریم در فصل پاییز و زمستان نیز گل می دهند.

جنس آنتوریوم دارای 600 گونه است که سه گونه از آن دارای ارزش اقتصادی هستند. این گونه مهم برای تولید گل بریدنی پرورش داده می­شود. این گیاه بسیار زیبا و دارای گل (اسپات) رنگارنگ است. اهمیت اقتصادی این گیاه در بازارهای گل دنیا به حدی است که لزوم استفاده از روش­های نوین برای تولید تجاری و انبوه آن کاملا ضروری به­نظر می­رسد.

آنتریوم آندرانوم یک گیاه چند ساله ، همیشه سبز است که می تواند 1 متر در ارتفاع و عرض برسد ، اگر چه بیشتر ارقام کشت شده و رقم بین 30 - 60cm رشد است. این گیاه دارای برگ های سبز تیره است که مستطیلی و به شکل قلب ،

متغییر است و در اندازه کوچک و متوسط و بزرگ تا 30cm یا بیشتر در طول رشد میکند. هر برگ دارای دمبرگی به اندازه 30 تا 60 سانتیمتر می باشد.

این گیاه در فام های مختلف قرمز ، صورتی ، بنفش ، نارنجی ، زرد ، سفید ، سبز و حتی دو رنگ آمده است.

این نوع گل بخصوص برای پرورش در گلخانه مناسب است زیرا در این مكان است كه مقدار رطوبت ، درجه حرارت و آبیاری به راحتی قابل كنترل می باشد .

خاک ترجیحاً ​​لوم شنی است که با هوموس یا آلی غنی شده باشد. این می تواند به حفظ رطوبت و نیز هوادهی کمک کند.

اگر برای شما مقدور باشد بهترین ترکیب خاک میتواند به این صورت باشد : 1 ـ خزه در حال پوسیدن یا تورب ( پیت ) دو قسمت 2 ـ ورمیكولیت (از سنگهای معدنی است كه بعدأ تبدیل به رس میشود.) یك قسمت 3 ـ پرلیت ( این هم از سنگهای معدنی است كه به رس تبدیل میشود منتها ذرات آن درشت تر است) یك قسمت .

مکان روشن و با نور غیر مستقیم و $$$$$ شده نور خورشید برای گل دهی نیاز دارد. دور از نور مستقیم خورشید قرار گیرد که باعث سوختن برگ ها میشود

آبیاری در حد متوسط ​​و به طور منظم. خاک باید مرطوب بماند ، اما نباید از اب اشباع شود.

تکثیر آنتوریم از طریق کاشت بذر است ولی تکثیر معمولی آن از طریق تقسیم بوته است. در اطراف یک بوته ی آنتوریم دهها پاجوش رشد می کند که از جدا کردن آن از بوته ی اصلی میتوان آن را تکثیر کرد.

آنتریوم آندرانوم حاوی کریستالهای سمی کلسیم اگزالات (raphides) است و در صورت مصرف باعث تحریک دردناک دهان و گلو و منجر به تاول زدن و ایجاد مشکل در بلع غذا و کلفت شدن صدا میشود.

علیرضا
03-23-2013, 08:01 AM
آب زهرچکان: آب‌چِکان (Oenanthe) سرده‌ای از گیاهان از خانواده چتریان است. بیشتر گونه‌های آن در زمین‌های نمناک، مردابی و یا در آب می‌رویند. جنس آب‌چکان در ایران سه گونهٔ آبزی دارد که معمولاً در برکه‌ها و آبگیرهای مناطق شمالی و باختری ایران می‌رویند.

در بسیاری از کشورها این گیاه به عنوان یک علف هرز مضر شناسایی می گردد. این گیاه در خاک های اسیدی رشد می کند و تحمل هر دو وضعیت خشکی و رطوبت را دارد.

برگ های شویدی شکل و متقابل دارد. گل آذین به صورت چتر و دارای گل های ریز سفید تا صورتی است. این گیاه چندساله است.

برگ ها اندازه ای حدود 10 الی 12 سانتی متر دارند. طول گل آذین بین 5 تا 15 سانتی متر است. گل ها اندازه ای بین 2 تا 5 میلی متر دارند. میوه به شکل کشیده و اندازه ای حدود 2.5 تا 3 میلی متر دارد.

شرایط محیطی خشک تا مرطوب را تحمل می کند. بذرهادر پاییز تولید می شوند.

بهترین راه تکثیر آن از طریق کاشت بذر است..

چند گونه از آب‌چکان بسیار سمی هستند و سم فعال در آن‌ها اونانتوتوکسین (زهر آب‌چکان) نامیده می‌شود.

علیرضا
03-23-2013, 08:02 AM
آبشار طلایی: آبشار طلایی گیاهی علفی چند ساله از جنس Solidago در خانواده Asteraceae بومی هند ، کنتاکی است و ارتفاع آن به 60 الی 70 سانتی متر می رسد. برگ ها 5 تا 10 سانتی طول و 5 الی 12 میلی متر عرض دارند. گل های ریز زردی بر روی گل آذین های آن ایجاد می گردند.

این گیاه در حال انقراض است و تلاش های بسیار برای حفظ جمعیت آن انجام گرفته است.

گل ها به رنگ زرد هستند و گل آذین ها حالتی افتاده دارند که به آبشار تشبیه می شوند. گل ها در اواخر تابستان تا اوایل پاییز ایجاد می گردند. از این گیاه می توان برای زیباسازی باغ های بزرگ استفاده کرد چون گسترش بالایی دارند.

این گیاه معمولا در خاک های مرطوب و با زهکشی بسیار بالا بخوبی رشد می کند.

هیچ آفت و یا حشره ی خاصی برای این گیاه شناسایی نشده است.

تکثیر آن از طریق بذرها و تقسیم ریزوم ها انجام می گیردو تولید بذر در این گیاه کم صورت می گیرد چون گرده های این گیاه نمی توانند خود گیاه را بارور سازند و بایستی توسط سایر حشرات گرده های پایه های دیگر به این گیاه برسد تا بارور شود.

علیرضا
03-23-2013, 08:03 AM
آجوگا: گیاه آجوگا ، گیاهی می باشد همیشه سبز از خانواده نعناعیان .
آجوگا بومی اروپا و شمال آمریکا می باشد و در شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا امروزه به وفور دیده می شود.
از آنجایی که این گیاه مقاوم به گرما و کم آبی می باشد و نیاز به مراقبت زیادی ندارد ، گیاهی است مناسب برای کاشت در چمن ، باغهای صخره ای و سطوح شیب دار و پارکها.


این گیاه زیبا رشدی متوسط دارد .ارتفاع این گیاه حدود 38 سانتی متر و گستردگی آن 60 سانتی متر می باشد و حدود 2 تا 5 سال طول می کشد تا به ارتفاع نهایی خود برسد.
گل های بنفش رنگ و زیبای آجوگا در اواسط بهار ظاهر میشوند ، این گلها زنبورها و پروانه ها را به سوی خود جذب می کنند.
برگهای این گیاه بیضی شکل و دندانه دار هستند به رنگ سبز ارغوانی که 5 تا 8 سانتی متر رشد می کنند و مانند حصیر متراکم هستند.


نگهداری از این گیاه بسیار ساده می باشد :
خاک مناسب برای این گیاه خاک لومی، گچی، ماسه ای مرطوب و خوب زهکشی شده می باشدو بهتر است در خاکهای سنگین کاشته نشود.
این گیاه به خوبی در سایه رشد می کند ولی اگر در آفتاب قرار داشته باشد رنگ برگها بسیار زیبا تر خواهد بود.
دمای هوا را تا 15- درجه تحمل می کند.
به آبیاری متوسط نیاز دارد.


برگهای آجوگا تلخ ، گس و معطر می باشد.
این گیاه دارای خواص درمانی نیز می باشد:
در گذشته از این گیاه برای جلوگیری از خونریزی استفاده می شده.
این گیاه برای درمان سرفه ، ناراحتی های گلو ، زخم های دهان مفید می باشد.
گفته می شود این گیاه برای بیماری های قلبی نیز مفید می باشد.


روش تکثیر از طریق تقسیم بوته و جداکردن استولون های ریشه دار شده دراوایل بهار و یا پاییز می باشد.
البته لازم به ذکر است جهت جلوگیری از تراکم بیش از حد بوته ها و افزایش بیماری های قارچی، تقسیم بوته باید هر ۳-۲ سال یک بار انجام شود.

یگانه
06-21-2013, 01:00 AM
گل هیدرانژا از انواع گیاهان زیبا با گل های صورتی و سفید است که براحتی می توان آن را در فضای آپارتمان پرورش داد.

برای کاشت این گیاه در فصل زمستان باید دمای اتاق را طوری تنظیم کرد که از پنج درجه سانتیگراد کمتر نباشد.

قبل از کاشت، گلدانی در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۱۲ سانتیمتری خاک بکارید. خاک مرطوب غنی از ماسه و خاک برگ برای پرورش این گیاه توصیه می شود.
گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. قبل از آبیاری مجدد دقت کنید خاک گلدان مرطوب باشد.

مناسب ترین PH خاک شش است. توصیه می شود هر سه ماه یک بار خاک گیاه را با استفاده از بارورکننده های گیاهی تقویت کنید.
تکثیر این گیاه از طریق بذر در فصل تابستان امکان پذیر است.